Jeřáb popelavý a brandenburské mlhy 3. část

Když v sobotu asi v šest ráno zvoní budík, myslím si, že jde o nějaký žert :-), nicméně je třeba vstávat, chci-li se do mé oblíbené aleje, odkud je nádherný výhled, dostat včas. Ještě kávu, nutnou k tomu, abych byl schopen bez problémů fungovat a už balím to nejnutnější na celodenní pobyt venku, dnes to bude zcela určitě dlouhý a náročný den.

IMG 0462

Do své oblíbené aleje přijíždím chvíli po svítání. Je opět mlha, ale obloha slibuje alespoň pro dnešek malé zlepšení. Vzpomínám, jak už jsem zde byl s několika přáteli a každému se v té aleji moc líbilo. Dokonce tady vznikla fotografie, kterou jsem si vymyslel a kamarád Bohouš Vopat ji zrealizoval, ale o tom až někdy později ;-)
S Jardou Závorou jsme tady v hejnech divokých hus v jeho "Meoptě" našli několik bernešek bělolících a s Petrem Baumrukem jsme, krom jeřábů a hus, které nám přelétaly nad hlavou, fotili ještě ranní rosou ozdobené keře a listy trávy.
Dnes tady stojím sám a snažím se prohlédnout chuchvalce té nepříjemné mlhy, za jejíž oponou se odehrává jedno z krásných divadelních představení matky přírody-ranní rozlet jeřábů z jejich nocoviště za potravou. Z divadla ale zdá se tentokrát nic nebude. Ještě chvíli debatuji s postarším němcem, který mezitím přijel se svým pojízdným hotýlkem na čtyřech kolech...

IMG 0555

Dávám se stromořadím čestné stráže zpátky k městečku a nechávám ho brzy za zády. Mířím do polí a strnišť po kukuřici, čerstvě prostřenému stolu pro vyhladovělé jeřáby, pro které jsou místní kukuřičná pole ideálním místem pro nabrání sil a odpočinku po dlouhé cestě ze skandinávských hnízdišť, když už se pár dnů před tím zastavili možná i o kus výše na severu Německa v oblasti nedaleko Stralsundu.
Kousek od vesnice narážím na rodinku jeřábů, kteří se nezvykle blízko pasou kousek od silnice. Zůstávám v autě a dělám první fotky. Pak už se kochám pohledem na ně a pozoruji jejich chování. Mladí si baští a jeden z rodičů je pořád na stráži, pečlivě svýma korálovýma očima hlídá sebemenší pohyb v okolí.

IMG 0557

Chvíli to vypadalo jako synchronizované zobání, než jsem si uvědomil, že rodič učí mladého vyhledávat ta nejlepší zrnka, v jeden moment jsem zahlédl, jak starý pták podal takhle v předklonu mladému zrnko kukuřice, ale už to bohužel nezopakovali, ikdyž jsem na ně pěknou chvíli koukal ... Člověk se pořád učí.

IMG 0547

Junior se přišel v jeden okamžik zvědavě podívat pěkně blízko... ;-) Vydávám se na další cestu a po chvilce vidím zajímavý moment. Kolem traktoru, který upravoval strniště, v klidu postávalo pěkné hejnko jeřábů. Takže na další focení si někde musím půjčit "Fendta" :-)

IMG 0581
IMG 0614

Udělalo se krásně, dokonce na chvíli vykouklo tolik očekávané sluníčko. Všechno kolem dostavá tu pravou barvu podzimního dne a hřejivé paprsky mne šimrají po tváři.
Zajíždím k okraji cesty a opět z okýnka auta, abych nerušil, fotím poměrně velkou skupinu jeřábů. Dokud je člověk v autě, ptáci prakticky na stojící auto nereagují, ale jakmile člověk vystoupí, okamžitě zpozorní a udržují si poměrně veliký odstup.

IMG 0624

Škoda, že to někteří fotografové nechápou, resp. odmítají pochopit a myslí si, že když vystoupí z auta, udělají lepší fotky, jenže opak bývá pravdou. Bohužel na jejich chování pak doplácejí i ti, kteří to mají v hlavě, jak se říká, "srovnaný" ... Tahle paní byla zvláště "akční" a navíc docela hubatá :-)

IMG 0634
IMG 0653
IMG 0659

Jak běží čas, začíná se zase ozývat mědvěd v mém břiše a tak mířím do vyhlášené restaurace na břehu jednoho z rybníků malé soustavy, kde si přijde na své nejeden z vyznavačů pozorování nebo fotografů ptáků.
Sumec na másle s čerstvě vařeným bramborem a bazalkou, k tomu voňavá káva a jako bonus hudba v podání tisícihlavého orchestru hus všech proveniencí, to je prostě balzám na moji nervovou soustavu... ;-)
Vydávám se cestou mezi jednotlivými rybníky a mám ještě spoustu času, přednáška vynikajícího fotografa jeřábů a mého přítele Dietra Damschena začíná až ve tři hodiny a už se na ni a setkání s ním opět po roce moc těším.
Čekání si krátím pozorováním ptáků a zapisuju si všechny druhy do mého zápisníku, který je mým nerozlučným spolucestovatelem :-) Najednou z rákosového porostu zaslehnu dobře známý hlas sýkořice vousaté. Zkouším je před můj teleobjektiv přilákat na malou lest-nahrávku jejich hlasu, který mám uložený v mobilu. Dávám si mobil do misky mého klobouku a pozoruji pečlivě nejbližší rákosí. Sýkořice na sebe nenechají dlouho čekat. A tak dělám své první fotky sýkořic v životě!

IMG 0711
IMG 0788
IMG 0803
IMG 0808

Srdce mám až kdesi v krku a nevěřícně na displeji prohlížím těch několik fotek, co se mi podařilo udělat.
Pípá mi nastavený budík v telefonu. Je čas vyrazit za Dietrem a jeho úžasnými fotografiemi. Ale o tom až zase příště ;-)

autor: Jan Veber

 

BIRDWATCHING.CZ

Po vyplnění údajů vám bude zřízen ZDARMA účet pro přístup do naší databáze ptáků ČR včetně návodu a můžete si svá pozorování evidovat elektronicky a online. V případě dotazů nás kontaktujte.


Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

 

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites počítadlo.abz.cz
Vláďa Teplý

Vláďa Teplý

Robert

Robert "Dodin" Doležal

Jirka Šafránek

Jirka Šafránek

Honza Haber

Honza Haber

Jarda Vaněk

Jarda Vaněk

Laďa Jasso

Laďa Jasso

František Kopecký

František Kopecký

Petr Suvorov

Petr Suvorov

Libor Schröpfer

Libor Schröpfer

birdfoto2018  herman2018  music sklep  supora2018  zahrada2018 
birdwatcher2018  hok2018  jarda vanek logo  koura2018  veber2017 
soucek2018  ak2018  rockpalace2018  rukaviceholik2018  birdtelemetry