Výskyt pěnkaváka sněžního pár metrů od našich hranic

Kolegové ze Saska nás informovali o výskytu vzácných pěnkaváků sněžných pár metrů od našich hranic na jaře 2016 a poskytli nám informace a fotodokumentaci, kterou nám povolili zveřejnit na našem webu www.birdwatching.cz

Celý týden se v Německu objevují zprávy o netradičních lokalitách, na kterých se vyskytují v letošním roce pěvušky podhorní na svém tahu. V týdnu nás i emailem informuje Steffen Koschkar, že pěvušky letos zalétávají obzvlášť mimo tradiční trasy. Je rozhodnuto a tak v sobotních brzkých ranních hodinách vyrážíme ke Krušným Horám. Jedna z informací uváděla, že pěvuška podhorní byla pozorována okolo Fichtelbergské plošiny. Začínáme tedy přirozeně tam. Počasí nám přeje a slunce se pomalu vyhupuje nad obzor, viditelnost je výborná. Mlha, která nám naháněla strach, se rychle rozplynula. Pomalu procházíme svahy pod horskou stanicí lanové dráhy a pečlivě sledujeme opeřance. Z orosené trávy přímo pár metrů před námi vyletí tři ptáci, kteří mají velmi nápadná bílá křídla. První myšlenka, která nás padla, byly sněhule severní, které se tu v této roční době vyskytují.

Abb. 1 Alpenbraunelle 9.4.16 Fichtelberg ERZ IMG 1922

Pokračujeme dál v pozorování. Na svahu odpočívá, nebo si hledá potravu mnoho pěnkav. Pečlivě prohlížíme terén a narazíme na naše „sněhule“. V dalekohledu a s dostatkem času se pták vůbec nejeví jako sněhule! Otevíráme literaturu a porovnáváme znaky opeřenců v terénu se znaky v knize. Už je to jisté, před námi se pohybují pěnkaváci sněžní!! Pouštíme dalekohledy a chopíme se aparátů, rychle pořídíme fotografickou dokumentaci. Ptáci nejeví velké známky plachosti a tak se nám podaří dostat se do jejich přijatelné blízkosti, abychom pořídili kvalitní fotografie a vzácné ptáky nerušili v jejich činnosti. Zmocňuje se nás euforie. Pěnkavák sněžní nebyl v Německu zaznamenán mnoho let.
Ve výborné náladě se donutíme obrátit pozornost a soustředěnost na další pozorování svahu a tak díky tomu nalézáme i cíl dnešní výpravy – pěvušky podhorní.
Koukáme se na hodinky, jsme zhruba dvě hodiny na lokalitě a máme dva vzácné druhy – pěnkaváka sněžního a pěvušku podhorní. Kéž by se to stalo pravidlem -))). Je 9:45, když opouštíme v tichosti lokalitu. U auta upozorňujeme telefonem některé naše kolegy na výskyt vzácných pěnkaváků sněžních.

Abb. 2 25 IMG 2509 Arbeitskopie 2

Abb. 5 11 IMG 2424 Arbeitskopie 2

Celkem se na Fichtelbergské plošině v sasku drželo na jaře 2016 podle záznamů nejméně čtyři pěnkaváci sněžní v období 9.4 – 17.4. a tři pěvušky podhorní v období 9.4. – 12.4. Další pěnkaváci sněžní byli pozorováni a fotografováni 13.4. v tomto jaru na Czorneboh v kraji Bautzen (Budyšín)

Nejstarší informace o výskytu pěnkaváka sněžního je z konce roku 1870, kdy se hovoří a jednom přeletu u Sebnitz (saské Švýcarsko). Heyder později toto pozorování anuloval s tím, že šlo s největší pravděpodobností o sněhuli severní. A tak toto pozorování nemohlo být z důvodů nedostatku korektních dat a jakéhokoliv důkazu akceptováno a uváděno v literatuře. Naše pozorování představuje první doložený výskyt pěnkaváka sněžního v Sasku a bylo akceptováno Faunistickou komisí v Sasku.

Abb. 3 Alpenbraunelle 9.4.16 Fichtelberg ERZ IMG 2082

Abb. 6 alternativ Schneesperlinge 10 04 16 Fichtelberg J Halbauer 01

O pěnkavácích sněžních existují dosud pouze tři seriózní záznamy. Poprvé byl pták pozorován 2.11. 1884 na Töpfer v pohoří Zittauer. Následně další záznam je až z roku 1938, když byl nalezen jeden pěnkavák mrtvý v Binge a vypreparován se objevil ve sbírce Bernharda Stoppse a později byl umístěn do základní školy v Geyer. Vypreparovaný pěnkavák se záhadně z této školní sbírky ztratil v roce 1977! Jedno pozorování je také z oblasti Fichtelbergské plošiny. Jeden exemplář je ve sbírce Muzea v Dražďanech, který je označen pouze etiketou „Sasko“ a údajně je z roku 1849. V ornitologickém katalogu je však uveden pouze jako „původ Evropa“ a není tudíž vůbec jisté, že byl skutečně nalezen v Sasku. Pozorování z roku 2016 jsou tedy 4. a 5. doloženým výskytem skoro po 40ti letech v Sasku. Tato pozorování jsou zatím doloženým výskytem dosud nejpočetnějšího příletu obou druhů severně od Alp.

Abb. 6 Schneesperling 10 04 16 Fichtelberg J Halbauer 02

 

BIRDWATCHING.CZ

Po vyplnění údajů vám bude zřízen ZDARMA účet pro přístup do naší databáze ptáků ČR včetně návodu a můžete si svá pozorování evidovat elektronicky a online. V případě dotazů nás kontaktujte.


Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

 

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites
Vláďa Teplý

Vláďa Teplý

Robert

Robert "Dodin" Doležal

Jirka Šafránek

Jirka Šafránek

Honza Haber

Honza Haber

Jarda Vaněk

Jarda Vaněk

Laďa Jasso

Laďa Jasso

František Kopecký

František Kopecký

Petr Suvorov

Petr Suvorov

Libor Schröpfer

Libor Schröpfer

birdfoto2018  herman2018  music sklep  supora2018  zahrada2018 
birdwatcher2018  hok2018  jarda vanek logo  koura2018  veber2017 
soucek2018  ak2018  rockpalace2018  rukaviceholik2018  birdtelemetry