Ptačí chřipka na Nových Mlýnech????

  • čtvrtek, 02 únor 2017 17:50

V nedávné době televizní stanice přinesly reportáž o ptačí chřipce na Nových Mlýnech. Našli se i jedinci, kteří by v rámci ochrany "vymlátili" všechno ptactvo. S dovolením pana RNDr. Josefa Chytila, vedoucího Ornitologické stanice Muzea Komenského v Přerově zveřejňujeme odbornější komentář Mirka Šebely (dlouholetého, velmi zkušeného ornitologa /a to i ve vztahu k médiím/ z Moravského zemského muzea v Brně), který pan Chytil obdržel a který se k "problému" vyjadřuje přece jen odborněji. Věříme, že to laické veřejnosti přinese nový pohled.

citujeme:
Vzhledem k situaci, která se na mě sype ze všech stran, a která byla zaviněna informacemi nějakého ornitologa z MOSu pro média, jsem „donucen“ k tomuto kroku a obracím se na Tebe jako na osobu, která by měla býti v obraze a která by mohla dalším takovým nesmyslům zabránit.. Ze zpráv v TV a jiných médiích vyplynulo, že ornitologové z MOSu zjistili na Nových Mlýnech ptačí chřipku, resp. se tak domnívají na základě spousty mrtvých ptáků a na základě pozorování ptáků s „podivným chováním“ – v obraze byla samice hohola, husa běločelá…. Na nádržích jsem od začátku ledna cca každý třetí den, ale někdy i tři dny po sobě a sleduji ptáky zvláště pod přelivem I/II i pod II/III. A téměř vždy také něco natočím, nafotografuji a někdy seberu mrtvolu do muzea. Nic mimořádného jsem za celý měsíc – i co se týče počtu mrtvých nebo „divně“ se chovajících ptáků nezjistil, ani nezdokumentoval. A protože jsem pod stavidly I.nádrže pozoroval postupné přibývání mrtvých hus, tak jsem se zde také dočkal situace, že se zde objevila husa s límcem. Tu jsem také 5. ledna vylovil a celý prostor natočil. 10 ledna už tam byly 4 mrtvé A.anser, jedna A.albifrons, dva kormoráni, potom přibyla lyska, slípka – pořád na jednom místě! Do 15.ledna se na okr.Břeclav husy lovily – potom také počty mrtvol rázem zastavily. Pokud by se vzaly ty mrtvoly pod stavidly a daly se pod rentgen, bylo by to jasné, kde přišly k viróze! Téměř všechny postřelené, pokud mohou, se vracejí na vodu a tam končí – buď je uloví a sežerou orli, nebo je vítr zažene třeba pod stavidla, kde se v ledové vodě nerozkládají a zůstávají plavat týdny. Pro pořádek jsem tam zajel i včera a stav se prakticky nemění, pouze lysky a slípka ožírají tělo kormorána. Ta v televizi ukázaná samice hohola tam seděla také, podle mě by už dávno chcípla, kdyby měla chřipku – podle chování to vypadá, že je zraněná na hlavě. O tom, že v takovém množství volně žijících ptáků může být některý napaden virem ptačí chřipky, samozřejmě nediskutuji – viz Brod nad Dyjí.
Ten dotyčný „informátor“ tam přijel na sváteční observaci, natočil pár mrtvol, husu běločelou, která má na sobě asi vlasec, už se tam takhle motá už 3 týdny!!,( další běločelá je křídlovaná a plave kolem levých schodů taky už od začátku ledna) - a šel se s tím proslavit do médií. Zasloužil by si oznámení pro šíření poplašné zprávy…. Obávám se, že není daleko doba, kdy tahle společnost by nejraději veškeré volně žijící živočichy zlikvidovala, všichni něco roznášejí, všichni nějak škodí a vůbec nezapadají do našeho harmonického rozvoje.
Volají mě desítky lidí, co že se to tam na nádržích a v Betlémě děje, veřejnoprávní televize radí ptáky na nádržích neplašit, aby chřipku nepřenášeli !! – přitom ti ptáci denně přelétávají na pole, serou na tři, čtyři dědiny – moje auto je toho důkazem, ať jej postavím kdekoli.
Josefe, prosím Tě, pokud je to možné, řekni tomuto kolegovi a jiným členům MOSu, ať příště dvakrát měří, než začnou řezat, zvláště, když se pohybují v cizím rajónu. Nebo ať se nestydí zavolat a zeptat se, co o tom vědí i ti, co tam dlouhodobě pracují.
Díky.
Mirek Šebela

k článku byly použity fotografie z archívu Renaty Hasilové a Jana Vebera

Vláďa Teplý

Vláďa Teplý

Robert

Robert "Dodin" Doležal

Jirka Šafránek

Jirka Šafránek

Honza Haber

Honza Haber

Jarda Vaněk

Jarda Vaněk

Laďa Jasso

Laďa Jasso

František Kopecký

František Kopecký

Petr Suvorov

Petr Suvorov

Libor Schröpfer

Libor Schröpfer

Renata Hasilová

Renata Hasilová

Michal Staněk

Michal Staněk

birdfoto birdwatching.cz 37116415 1810227479057993 6310805665187102720 n
rockpalace birdwatching.cz holik birdwatching supra b irdwatching limetal
birdwatcher biřrdwatching2018 hasilova birdwatching 2018
hok birdwatching jarda vanek logo advokat david koura birdwatching veryhero
soucek birdwatching birdtelemetry birdwatching 2018
ak havlena birdwatching 2018 zahrada birdwtching 2018 vebr foto birdwatching legendy