Jeřáb popelavý a značení barevnými kroužky

  • úterý, 28 březen 2017 18:25

O článku, který by veřejnosti alespoň krátce přiblížil a možná i vysvětlil důvody, proč se jeřábi popelaví značí barevnými kroužky, jsem uvažoval už dávno, ale posledním impulzem byla tak trochu nepřesná informace u jedné fotografie jeřába na sociální siti a na kterou jsem tam v krátkosti reagoval.

DSC 8843
Jeřábi popelaví, označeni barevnými kroužky


Proč vlastně?
Odpověď je velmi jednoduchá. Ornitologové díky barevnému značení jednotlivých ptáků získají velmi cenné informace o pohybu toho kterého jedince na jeho pouti životem, neboť barevné kroužky, které "zdobí" jeho nohy, jsou velice dobře viditelné a dobrým dalekohledem i poměrně dobře čitelné. Unikátní barevná kombinace pak zajišťuje, že pokud je správně přečtena, nemůže dojít k záměně, což by celý systém značně komplikovalo. Jeřábi jsou ještě samozřejmě značeni klasickými hliníkovými ornitologickými kroužky kroužkovacích centrál jednotlivých zemí, to pro případ, že by o barevnou kombinaci či její část pták přišel.
S barevným značením se začalo někdy kolem roku 1980, ale přesná data bohužel nemám k dispozici...

europaring
Jak to vypadá v praxi?
Každá ze zatím čtrnácti zemí, které jsou v současné době do projektu zapojeny, používá "národní barevnou kombinaci", která se jeřábovi umístí na jeho LEVOU nohu, např. Česká republika používá kombinaci čteno od shora "bílá-červená-bílá" a na jeho PRAVOU nohu se pak umístí barevná kombinace "občanského průkazu"jedince. Hmotnost kroužku je řádově v gramech, takže tak velkému ptáku, jako je jeřáb popelavý, nečiní absolutně žádné potíže, čímž se snažím předejít otázce, zda to ptákovi nevadí ?

Ringe 7 Farben
Detail barevných kroužků z tvrzeného plastu

ICORA - co to je??
Když už se "svět" rozhodl barevně jeřáby značit, potřeboval také místo, kde by se získané údaje shromažďovaly, vyhodnocovaly a byly i nadále k dispozici všem těm, kteří se do projektu jakýmkoliv způsobem rozhodli zapojit a tak vznikl projekt Internetbased Crane Observation Ring Archive, všem dobře známý pod zkratkou ICORA. V současné době obsahuje tato naprosto unikátní databáze údaje o více než 3.350 jeřábích jedincích s celkovým počtem 90.000 opětovných pozorování! Pokud by problematika kroužkování někoho blíže zaujala, může se podívat na oficiální stránky této databáze, stačí kliknout na níže zobrazené logo tohoto projektu ;-)

icora
Pomoci můžete i Vy...
Při dnešním velmi rozšířeném používání všemožné pozorovací i fotografické techniky může s odhalováním života barevně značených jeřábů pomoci opravdu každý, kdo se jen trochu aktivně věnuje pozorování nebo fotografování přírody. Někdy jsou fotografie barevně značených jeřábů dílem opravdové náhody, několik informací o barevně značených ptácích jsem obdržel třeba od myslivců, kteří viděli dosud pro ně nepochopitelně označené jeřáby a nepřikládali tomu žádnou větší váhu.
Nalézt poraněného nebo uhynulého jeřába s barevnými kroužky může i zemědělec při polních pracech a tak by se dalo ve výčtu těch, kteří mohou pomoci, ještě pokračovat...

DSC 7563
A jak je to u nás?
V České republice se věnuje výzkumu jeřábů celá řada odborníků, která je sdružena do Skupiny pro výzkum jeřába popelavého při České společnosti ornitologické. První jeřáb byl označen barevnými kroužky v červnu roku 2002 Lubošem Peškem, tehdy jako mládě. V roce 2014 má v databázi více než 80 pozorování, z toho asi 50 je jich ze zahraničí. Např. v roce 2005 byl pozorován na jednom z tradičních zimovišť na Pyrenejském poloostrově nedaleko jezera Gallocanta, zhruba 1650 kilometrů od místa kroužkování. Tolik veřejně dostupný dokument pod jménem Kominíček z roku 2014, který vydává Severočeská pobočka České společnosti ornitologické.

Škoda jen, že odborníci všechna získaná data tak úzkostlivě střeží a není možno do databází volně nahlížet. Byla by to jakási forma odměny pro všechny ty lidičky, kteří v terénu pro tyhle "vědátory" ta data sbírají, ale to se obávám zůstane jen mým zbožným přáním :-) ...

DSC 7661
Pokud se vám někdy při pobytu v přírodě poštěstí vidět barevně značeného jeřába, pokuste se o jeho fotodokumentaci nebo si alepsoň pečlivě zapište barevnou kombinaci na jeho OBOU nohou a své pozorování můžete poslat na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Přeji vám všem v přírodě krásné jaro, ať už uvidíte tyhle krasavce nebo ne ? a potěšit se s nimi můžete i tady na fotobance
Váš Honza

DSC 7937

autor: Jan Veber www.veberphotobank.com

Vláďa Teplý

Vláďa Teplý

Robert

Robert "Dodin" Doležal

Jirka Šafránek

Jirka Šafránek

Honza Haber

Honza Haber

Jarda Vaněk

Jarda Vaněk

Laďa Jasso

Laďa Jasso

František Kopecký

František Kopecký

Petr Suvorov

Petr Suvorov

Libor Schröpfer

Libor Schröpfer

Renata Hasilová

Renata Hasilová

Michal Staněk

Michal Staněk

birdfoto birdwatching.cz 37116415 1810227479057993 6310805665187102720 n
rockpalace birdwatching.cz holik birdwatching supra b irdwatching limetal
birdwatcher biřrdwatching2018 hasilova birdwatching 2018
hok birdwatching jarda vanek logo advokat david koura birdwatching veryhero
soucek birdwatching birdtelemetry birdwatching 2018
ak havlena birdwatching 2018 zahrada birdwtching 2018 vebr foto birdwatching legendy