Planeta Česko - dokumentární film

  • neděle, 25 březen 2018 19:13

Naše příroda je pestrá jako málokde na světě. Krásu a dobrodružství máme na dosah ruky – stačí se jen dobře dívat! První celovečerní film o české přírodě ukazuje díky nejmodernějším technologiím fascinující dobrodružství zvířat a rostlin žijících kolem nás zcela zblízka. Seznamte se s s tetřevem tokajícím za úsvitu, se vzácnými sysly, s nimiž na louce laškují děti, ledňáčkem prorážejícím při lovu střemhlav vodní hladinu, s lososy putujícími z českých řek do moře a zpátky nebo s užovkami v dramatickém zápase s rybí kořistí. Prožijte vzrušující výpravu za muflony, bobry, modrajícími žabáky a desítkami dalších hrdinů. Některé z nich možná ani neznáte – divočina přitom začíná hned za vašimi dveřmi!(Aerofilms)

Jako kameraman má Polák za sebou tituly Potřebujeme skřivana?, Netopýři ve tmě, O syslech a lidech, Lidé, kteří pozorují ptáky či Svět podle termitů. Také jeho režijní práce spadají hlavně do žánru přírodopisných dokumentů. Planetu Česko lze tedy považovat za sumář autorových dosavadních výprav po domácí krajině, znásobený sympatickou snahou dokázat, že proslulá BBC se svou Zázračnou planetou už není na světě jediná.

Přes Šumavu se dostaneme k syslí kolonii v Mladé Boleslavi, navštívíme bývalý vojenský prostor v Mimoni, je nám představen chocholouš, který si postavil hnízdo v centru města, rodina zubrů, jak to vypadá na výsypkách a koho tam můžeme najít...Krátké střípky všedních i nevšedních příběhů, ke kterým píše scénář sama příroda, díky umění Mariána Poláka zachytit tyto příběhy filmovou kamerou jsme je mohli prožít na velikém plátně i my. Do dokumentu se dostal i zedníček skalní z Merklína, který se už 6. sezónu vrátil na stejné místo díky péči jeho vždy dočasného adoptivního otce Vláďi Teplého.

Přečetl jsem si některé komentáře, s valnou většinou nesouhlasím. Já ho hodnotím jako hodně zdařilý, jelikož sám z terénu a praxe z toulání za ptačími druhy vím, jakou práci dá získání kvalitní fotografie a tím více si myslím, že filmovat zvířata jak ptáky, plazy, savce ve volné přírodě je ještě větší řehole a umění být tam, kde se něco děje, ale být tam i v čas. Stejně tak jsem neměl vůbec žádný problém s komentáři, popř. s tím, jestli hlavní hrdina a autor vystupuje se svými dcerami na plátně často...konečně je to jeho film nebo s roztříštěností konceptu. Pokud jdu ven, nikdy nevím, co vlastně uvidím. Určitě dokument doporučuji všem, kteří mají rádi přírodu. Velké dobrodružství v přírodě můžete opravdu prožít a zažít již za vrátky.

Malou věc bych ale přece jen vytknul, pokud byl komentář, byly ve filmu titulky, ale když přišly nádherné záběry skorce, lindušek....laik netušil, co je to za ptáka. Z počátku jsem druhy šeptem hlásil jen zvědavé manželce, abych později i na žádost okolo sedících druhy komentoval polohlasně.
Za mne velká jednička pane Poláku!!

Planeta Česko - Česká republika, 2017 • 81 min • režie: Marián Polák • česky • DCP 1:1,85 • premiéra: 22. března 2018

Každopádně s panem Polákem jsem se spojil a přislíbil mi rozhovor o filmu, tak se moc těším.

Vláďa Teplý

Vláďa Teplý

Robert

Robert "Dodin" Doležal

Jirka Šafránek

Jirka Šafránek

Honza Haber

Honza Haber

Jarda Vaněk

Jarda Vaněk

Laďa Jasso

Laďa Jasso

František Kopecký

František Kopecký

Petr Suvorov

Petr Suvorov

Libor Schröpfer

Libor Schröpfer

Renata Hasilová

Renata Hasilová

Michal Staněk

Michal Staněk

birdfoto birdwatching.cz 37116415 1810227479057993 6310805665187102720 n
rockpalace birdwatching.cz holik birdwatching supra b irdwatching limetal
birdwatcher biřrdwatching2018 hasilova birdwatching 2018
hok birdwatching jarda vanek logo advokat david koura birdwatching veryhero
soucek birdwatching birdtelemetry birdwatching 2018
ak havlena birdwatching 2018 zahrada birdwtching 2018 vebr foto birdwatching legendy