Audubon stál u zrodu Big Year

  • úterý, 18 duben 2017 12:45

Všechny příznivce soutěžení jistě potěšila zpráva Roberta Dodina Doležala - počet druhů vracejících se ze zimovišť narůstá a pomalu se blíží ideální doba pro BIG DAY, který je pro letošní rok ohraničen daty 14. dubna až 18. června. Vyzkoušejte si, kolik ptačích druhů dokážete zastihnout na svých oblíbených lokalitách ve čtyřiadvacetihodinovém intervalu. Pokuste se překonat klubový rekord 119 druhů. Samozřejmě, že není nutné trávit v terénu celých 24 hodin, stačí když vyrazíte třeba jen na několik dopoledních hodin některého z víkendů na přelomu dubna a května a zjistíte, jak je tohle období bohaté na opeřence ve vašem okolí.
Big Day vznikl na podkladě soutěže Big Year. Zdárně se prokousáváme překladem a narazili jsme na tematicky zajímavou kapitolu, jak vlastně vznikla soutěž Big Year

Koncept Big Year je starý několi století. Touha vidět všechny ptáky Severní Ameriky vlastně vznikla z Napoleónského komplexu. Zatímco generál triumfálně vedl svoje vojska napříč Evropou a Blízkým Východem, mladík jménem Jean Jacque Audubon poznamenal, že se Francie Americe vyhýbá. Jean Jacque Audubon – tento bastard francouzského kapitána a komorné měl špinavou minulost a vyčítal generálovi, že se Americe vyhýbá. Vyrazil sám do Nového světa a brzo po příchodu do Ameriky si změnil jméno na John James Audubon, ale selhal při každém pokusu o nový start. Pokazil obchody na otcově statku a dokonce byl donucen ho prodat. Otevřel si tržnici v Kentucky a Missoiuri, ale taktéž selhal. Stejně jako s dopravou zboží do New Orleans. Postavil pilu na řece Ohio, ale poptávka po dřevu byla malá. Vše vedlo až k osobnímu bankrotu. V roce 1819 ho propustili z vězení pro dlužníky a jediné, co mu zůstalo, bylo oblečení, zbraň a štětce. Přes všechny neúspěchy vynikal v malování. Když ho jako chlapce ve Francii otec nutil navštěvovat vojenskou školu, jediné místo, kde našel klid, bylo v lese s papírem a tužkou. Všechno romantické, co hledal, nacházel v přírodě. Ale to, co v přírodě považoval za nejkrásnější, byli ptáci. Audobon byl ptactvem posedlý. Kreslil je, ať se obchodu dařilo nebo ne. Mnozí lidé říkali, že jeho selhání v životě má na svědomí právě jeho posedlost ptactvem.

John James Audubons Plate 76 Birds of America Virginian Partridge

V jednom dopise své sestře si jeho žena Lucy stěžuje... V každém ptáku mám rivala, ve svém nespoutaném světě objevil stovky ptáků, ale žádný mu nepřinesl zlatá vejce. Z frustrace se zrodila inspirace. 12. Října 1820 se Audubon nalodil na loď na řece Ohio v Cincenety a vyrazil na velkou pozorovací výpravu. Jeho cílem bylo namalovat portrét každého ptáka z Nového světa v životní velikosti. Jeho cesty vedly dole řekou Mississipi, skrz New Orleans do suchých oblastí Floridy, dále po pobřeží Atlantiku a Labradoru. A zase proti proudu řeky na velké pláně Dakoty.
Jeho kresby se staly záznamem o druzích ptáků v dané oblasti a daly základ k Big Year. Z kreseb vznikla kniha Ptáci Ameriky, která se stala senzací. Jeho 450 kreseb ptačích tvorů Nového světa vodovkami změnily styl kreseb přírody. Jeho kresby byly velké, odvážné a detailní. Ale vybíraly si velkou daň a Audubona oddělovaly od ostatních umělců. Aby dokončil jednu kresbu, zabil mnoho ptáků jednoho druhu a to jen proto, aby vybral 1 nebo dva nejvýraznější exempláře. Mrtvolku pak vyztužil dráty a vypreparoval na větev, jako by pták žil. Zbytek zabitých ptáků vyhodil, nebo snědl s přáteli.

800px Campephilus principalisAWP066AA2

foto- zdoj Wikipedia

Naposledy změněno úterý, 18 duben 2017 12:57

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte