Na komín českobudějovické teplárny se vrátil ohrožený sokol stěhovavý

  • středa, 24 říjen 2018 18:38

Do budky ve výšce 120 metrů na komíně Teplárny České Budějovice se po čase opět vrátila samice sokola stěhovavého. Dravce mohou lidé sledovat online prostřednictvím webových stránek teplárny.

sokolSamice sokola stěhovavého na komíně v českobudějovickém Novém Vrátě. | foto: Teplárna České Budějovice

Samice sokola stěhovavého, který je v České republice kriticky ohroženým ptákem, našla útočiště na komíně ve výtopně Nové Vráto. Na minikameře byla poprvé vidět začátkem října a stále se vrací.

Jde již o druhý výskyt tohoto dravce. Poprvé se tak stalo v roce 2017 v červnu, půl roku po instalaci speciální hliníkové budky pro hnízdění. tehdy šlo také o samici, která však ještě během listopadu ze záběrů minikamery zmizela a hnízdiště využívaly poštolky.

„Chráněný dravec se tak objevil až po roce a veřejnost jeho pobyt může opět sledovat online na webu teplárny,“ informoval za teplárnu Zdeněk Zuntych.

„Potvrzuje se, že jsme vybrali vhodnou lokalitu, kterou si sokol najde. Zda se usadí nebo jde jen o dočasný pobyt ale těžko říct,“ navázal zoolog Václav Beran, který se při projektu obecně prospěšné společnosti Alka Wildlife věnuje vyhledávání vhodných míst pro sokoly a zajišťuje i republikový monitoring hnízdící populace.

Ornitolog Aleš Vondrka z Národního parku Šumava dále uvedl, že nejde o některé ze 17 mláďat, která se na Šumavě letos vylíhla osmi hnízdícím párům, neboť podle fotek jde o dospělého jedince.

„Sokol stěhovavý někdy obhajuje hnízdiště, popřípadě hledá nová, již během podzimu. Je tedy možné, pokud mu budka takříkajíc padla do oka, že se ukáže i na jaře. Jeho původ bychom zjistili, jen kdyby byl okroužkovaný,“ vysvětlil.

Sokol nežije pouze ve volné přírodě, ale rozšiřuje se také do klidnějších lokalit měst, kde má dostatek potravy a relativně bezpečné hnízdění. Oboje mu prostředí kolem výtopny poskytuje. Dravci se tam vyhnou přirozeným predátorům, i když na ně ve městě číhají jiná nebezpečí jako dráty vysokého napětí nebo skleněné plochy.

„Pro nás to znamená, že lidé, kteří mají údržbu komína na starosti, musí brát ohled na chráněné dravce. Na ochozu s budkou je třeba se zdržovat krátce a tiše a nemanipulovat s ní, aby se u nás sokoli zabydleli,“ sdělil Tomáš Kollarczyk, místopředseda představenstva teplárny.

Přestože populace sokola stěhovavého postupně roste, stále patří k ohroženým druhům. Veřejnost má možnost sokolí budku na komíně českobudějovické teplárny sledovat online na http://www.teplarna-cb.cz/hnizdo/img.php

zdroj:budejovice.idnes.cz

Naposledy změněno úterý, 22 leden 2019 12:29

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte