Nedělní ptačí putování

  • úterý, 24 leden 2017 18:51

Začátek roku 2017 jsem byla nucena trávit v peřinách s hrnkem čaje a citronem, s bacily jsem se prala ještě i o víkendu v půlce ledna, na který připadl termín letošního Mezinárodního sčítání vodních ptáků. Do terénu - na "můj" úsek Dyje - jsem se nakonec dostala až v neděli 22. ledna. Počasí přálo, obloha byla blankytně modrá a troška sněhu, která na Břeclavsku leží, krásně křupala pod nohama. Rybníky jsou zamrzlé, led je i na odlehčovacím rameni Dyje, hlavní rameno je ale volné. K němu jsem zamířila od břeclavské železniční stanice. Po pravém břehu jsem se vydala k železničnímu mostu směr Bratislava, od něj jsem plánovala sčítat proti proudu až po rozdělení ramen nad Starou Břeclaví. Proč proti proudu? Volila jsem postup tak, abych měla sluníčko v zádech, jak je při pozorování potřeba.

Cestou na výchozí bod si všímám prvního překvapení, které příroda připravila. Z vody se vynořila samička morčáka bílého. Prohlížím ji skrz hledáček a vzápětí se zaraduju znovu - krásně vybarvený samec ostralky. Nechci ptáky plašit, tak jen rychlý "cvak" a pokračuju po hrázi. Přede mnou vzlétá kormorán a v korunách stromů u hráze se míhají mlynaříci a mezi nimi králíčci obecní.

Nedělní ptačí putování birdwatching.cz01
U železničního mostu scházím k vodě a podél ní se vydávám na sčítací cestu. Naproti mi letí samec morčáka velkého. Z pod břehu pár metrů přede mnou vylétá velká skupina březňaček, míjím hejno lysek. Blížím se k místu, kde by měla být ostralka, hurá, je tam, poblíž pozoruju samce kopřivky a o kousek dál znovu ostralku - tentokrát samici.

Nedělní ptačí putování birdwatching.cz04
Pomalu procházím přes město, pod hlavním mostem, po cukrovarském mostu přecházím na levý břeh a pokračuju dál ke splavu a nad něj. Do sešitu se zápisky postupně přibývají čárky u volavky bílé i popelavé, u kormoránů, zahlédnu jednu slípku a "kuličky rtuti" - potápky malé. Nad splavem na ledu posedávají rackové. Led je plný kousků chleba a dalšího pečiva, ptáků není až tolik a lidí chodí krmit. Nad hlavou mi prolétá orel mořský. V korunách stromů v zahrádkách u rodinných domků podél hráze se ozývají stehlíci.

Nedělní ptačí putování birdwatching.cz07

Nedělní ptačí putování birdwatching.cz09
Je krásně slunečno, poměrně teplo, u Dyje ani nefouká, a tak se po ukončení sčítání rozhoduju popojet kousek dál, na další lokalitu - teď už jen tak "na ptáky". Vracím se pěšky na vlakové nádraží, MHD o víkendech skoro nejezdí a tak si dávám cestu podél řeky ještě jednou zpátky. Doma večer počítám, že jsem na úseku Dyje město Břeclav viděla téměř 600 ptáků 18 druhů.

Ani vlaků nejezdí příliš, ale sedám do osobáku směr Tišnov a s ním přejíždím do Šakvic. Vím, že bus směr Strachotín pojede až za hodinu, ale chci ten čas využití k hledání sokola a raroha, kteří zde bývají na věžích sila pozorovaní, a na které nemám štěstí. Co kdyby tentokrát.... Když znenadání vzlétne ze střechy velké hejno holubů, říkám si "že by?". Ale ne, ani tentokrát štěstí nemám, holuby prohnal krahujec.

Autobusem přejíždím do Dolních Věstonic. Už cestou po hrázi vidím, že Mlýny (nádrže II a III) jsou pod ledem. Uprostřed, u známého suchého stromu se právě prochází dvojice se psem. Od mušovského kostelíka míří do Strachotína osamělý běžkař a další si právě u břehu nazouvají lyže. Nad ledem se na několika místech jak obrovští barevní ptáci vznášejí padáky.

Ptáci se soustředí na oku u přelivu, je tady hlava na hlavě.. Převažují březňačky, dál lysky, poláci velcí, chocholačky a kaholky, pár kormoránů, skupinka labutí, jeden roháč a početná skupina hoholů severních. V jejich případě mě překvapuje, že tentokrát je výrazná převaha samic. Pro sebe si počítám na různých místech a vychází mi poměr cca 1 samec na 3-4 samice. V hejnu březňaček nacházím samce čírky obecné. Turpani, hoholky, morčáci prostřední - tyhle druhy dnes chybí. Sluníčko se pomalu sklání k západu, ochlazuje se a je na čase zamířit do Věstonic na autobus. Ten mě doveze zpátky do Šakvic a pak už jen dva úseky vlakem a už za tmy vystupuju ve Valticích.

Nedělní ptačí putování birdwatching.cz14

Nedělní ptačí putování birdwatching.cz16

Pozorované druhy:
racek chechtavý, racek bouřní, racek bělohlavý, kormorán velký, labuť velká, volavka bílá, volavka popelavá, kachna divoká, lyska černá, morčák velký, morčák bílý, kopřivka obecná, čírka obecná (Mlýny), ostralka štíhlá, polák velký (Mlýny), polák chocholačka, polák kaholka (Mlýny), potápka roháč (Mlýny), slípka zelenonohá, potápka malá, kormorán velký, hohol severní (Mlýny), orel mořský, krahujec obecný, stehlík obecný, králíček obecný, mlynařík dlouhoocasý, drozd kvíčala, drozd brávník, kos černý, hrdlička zahradní, poštolka obecná, kavka obecná, havran černý, vrabec polní, střízlík obecný, husa velká (přelet), strakapoud velký

autor: Renata Hasilová

Naposledy změněno úterý, 24 leden 2017 20:52

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte