Kolik stojí lidský sluch?

  • středa, 03 kvě 2017 20:23

Kdysi jsme na www.birdwatching.cz psali článek, že ani člověk postižený velkou ztrátou sluchu (můj případ ztráty sluchu víc jak 78%, posledních 5 let v „ansáblu“ Aleše Brichty ouškám taky nepřidalo) nemusí lámat nad hlasy ptáků hůl. Tehdy jsem na základě různých „reklam“ v Teleshoppingu vyzkoušel zaručeně „výborná“ naslouchátka na zesílení zvuku. Po zapnutí jsem měl pocit, že stojím u vadného transformátoru a neslyšel jsem vůbec nic, mimo nepříjemného hučení. Absolutně sluchátko nefungovalo. Chuť rozumět ptačí řeči mě dovedla až na speciální Ušní kliniku v Plzni, kde jsem se podrobil speciálnímu vyšetření a konzultaci. Tam jsem se mimo jiné i poptal, jak takové naslouchátko funguje a jestli je možné, aby byly funkční právě vyzkoušené aparátky od Teleshoppingu stojící pár korun. Jak vyšetření zjistilo, můj veliký problém byly vysoké tóny od nějaké frekvence. A právě profi naslouchátko umožní přes software nastavit chybějící frekvence, což „antisluchátko“ neumožní a zesiluje kompletně všechny frekvence. Tehdy jsme to vyřešili 10 kanálovým naslouchátkem (pravda 12 000 Kč není zas tak málo, ale…), které má 5 programů (jeden mám nastaven na ptačí zpěv a jsou tam hodně přednastaveny vysoké tóny), které mi nastavili na klinice přesně do těch frekvencí, které mé ucho již nevnímalo. Následným měřením se mi sluch se dostal na 98%!!
V terénu jsem byl opravdu nadšen. Já, který jsem 30 let pomalu neslyšel zpěv ptáků, jsem najednou registroval i jemný hlásek králíčka. Jak se říká, s jídlem roste chuť! Během roku jsem se dostal do dalšího extrému. Člověk slyšel, ale nevěděl odkud!! Vše přicházelo pouze z jedné strany, slyšitelnost byla dokonalá, ale na úkor orientace. Ono to mělo a má svojí logiku. Stejně tak kvalita ptačího zpěvu. Vzhledem k tomu, že šlo vše do jednoho ucha, dorazilo to do něj jako jedna velká koule a mně jednotlivé hlasy naprosto splývaly do jednoho zmateného tónu. Asi tak, jako rozdíl mezi stereo a mono hudbou. U stereo člověk jasně slyší z jaké strany, jaký nástroj hraje, jakou melodii a pak stačí přepnout na mono a z krásného prostorového zážitku je nudná hudební placka.
Vzhledem k tomu, že ptačí koníček (pokud se nedám na sbírání Mauricius post office, a to by se vyplatilo) mi už pravděpodobně zůstane, rozhodl jsem se, že zainvestuju i do druhého ouška!
Absolvoval jsem další vyšetření a další konzultaci. Paní doktorka mi trpělivě odpovídala na moje zvídavé dotazy a ve finále jsme dospěli k tomu, že to vyzkoušíme a půjdeme do druhého naslouchátka, tentokrát levého ucha. Vyšetření, odborná analýza a pak následoval voskový odlitek ucha a čekání…
Pak přišel den D! Vyrážím do terénu s malými krabičkami. Naslouchátka jsou opravdu miniaturní a nejsou vůbec v uchu vidět. A notabene, nasazuju je vždy jen v terénu. Lidské slovo mi problém nedělá, za tu dobu jsem se naučil lidem odezírat z úst.
První dojmy jsou fantastické! Levá – pravá, stojím na kraji lesa a jasně slyším, které hlasy přichází z jaké strany, včetně čistoty hlasu. Neuvědomil jsem si jednu základní věc, která mě teď překvapí. Dokážu eliminovat i hlasy přede mnou a to i v pořadí, v jakém se nacházejí. Někde blízko přede mnou zpívá budníček a za ním je slyšet kos!
Uvedení do provozu a provoz je zcela jednoduchý. Vzhledem k tomu, že sluchátka používám opravdu pouze na práci v terénu, vytahuju baterie vždy při příchodu do „civilizace“ a nandám příchodem do terénu. Pokud je slabá baterie, sluchátko mě automaticky samo hlasem upozorní na nutnou výměnu. Jednou za čas se mění i zvukový filtr (vydrží zhruba na 2 měsíce a jeden stojí zhruba20 Kč).

elektronika
v reálu je elektronika menší než špendlíková hlavička

A jednou za rok chodím na servis na kliniku, kde mi na počítači zkontrolují frekvence a nastavení. Při použití dvou sluchátek (v Plzni jsem zatím druhý případ) je nutnost naprosto přesného prvopočátečního nastavení ohledně vyvážení zvuku.
Každopádně všem, kteří mají problém se sluchem jako já, vřele doporučuju stejný postup. Neničte si uši různými „pseudo“ naslouchátky a věřte odborníkům. Cena není malá, ty nejlevnější – 3 kanálové jsou za 5500Kč s jedním programem, 5ti kanálová za 7800 Kč se třemi programy a 5ti za 12000 Kč s pěti programy. Já volil tu nejdražší variantu do obou uší a nelituju. Když to vezmu kolem a kolem, tak je to poměrně malá cena za to, že člověk začal slyšet.

text sluchatko nepřekáží a neni an
sluchátko je malé, nepřekáží a není pomalu vidět

ZÁKLAD VŠEHO, CO DĚLÁME
Tak jako všichni, jsou i lidé s nedoslýchavostí vystaveni široké škále různých zvuků a různých hlasitostí. Je tedy důležité používat sluchadla, která Vám umožní slyšet tiché zvuky zatímco hlasité zvuky pro Vás nikdy nebudou nepříjemné.
Zvuk Widex znamená, že můžete slyšet plné spektrum zvuků – od zvuků v širokém okolí přes šepot, ptačí hlasy až po hlasy v davu.
A ještě více! Naše sluchadla lze navíc nastavit tak, aby vyhovovala Vaší konkrétní sluchové ztrátě a Vašim potřebám. Jsou pohodlná na nošení a Vy je tak můžete nosit kdekoli a kdykoli.
TO JE ZVUK WIDEX.

Naposledy změněno pondělí, 08 kvě 2017 21:54

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte