Každoroční Vítání ptačího zpěvu

  • středa, 10 kvě 2017 05:58

Vyrážím brzo ráno do Tchořovic, abych obhlídnul Starý rybník. Letos se tam bahňákům poměrně daří. Od kolik malých, přes jespáka šedého, jespáky bojovné a obecné, vodouše bahenní a šedé až po kulíky říční, bekasiny otavní a čejky chocholaté. A hlavně, dnes je v Tchořovicích Vítání ptačího zpěvu pro veřejnost.

Projíždím tchořovické letiště, vítají mě první dravci – pochop s poštolkou, na ploše se pohybují skřivani a špačkové, nad hlavou letí čejky, které tu vyvedly mláďata.
U Starého rybníku je už zaparkované auto Jardy Fořta, který tu má natažené sítě k odchytu. Zaparkuju u rybářské boudy, rychlý pohled na bahna a nic!! Mimo kulíků říčních a dvou vodoušů bahenních nic! Jdu k Jardovi a koukám, co dnes chytil. Cvrčilka slavíková, pěnice pokřovní, slavíková, černohlavá a hnědokřídlá, pěvuška modrá, budníček menší, rákosník obecný... Okolo poletuje kukačka a točí se neustále okolo nás, ale do fotoaparátu ji nedostanu. Lákáme jí do tenat. Jdu se podívat do rákosí, na zvukovou nahrávku ihned reaguje rákosník proužkovaný. Prohlížím ještě bahnité břehy, nenajdu li nějaké další bahňáky, ale mimo již zmíněných kulíků a vodoušů bahenních nic. Na hladině je poměrně dost kopřivek obecných a poláků velkých, v týdnu se tu víc jak tři dny zdržoval párek husic liščích.
Vydávám se k jezírkům, ale dnes je to bída. Jen na kraji velkého hnojiště sedí konipas luční, letos jich tu bylo přes deset. V týdnu se tu daří ptákům snad víc. Dnes po bělořitech ani vidu ani slechu, jen z rákosí se ozývá cvrčilka slavíková a někde zpívá bramborníček hnědý, zanedlouho najdu 2 páry a na starém rákosí trylkuje strnad rákosní. Ozývá se i slavík modráček, kterého najdu sedět na starém rákosí.

Přesouvám se na stanoviště setkání – bažantnice, mám malé zpoždění a tam hlavní skupinu doháním až u hnízdiště volavek. Nad námi je okolo 70 – 90 hnízd a pod nimi spousta skořápek. To tu bude „převolavkováno“ -))
Na druhém stanovišti odchytává Petr Louda a už vytahuje králíčka obecného a předvádí lidem celý proces kroužkování. Přes strakapouda velkého a rákosníka velkého se opět dostáváme k pěnicím a cvrčilce říční a jako zlatý hřeb dopoledne – lednáček říční.
Mám naplánovaný ještě rybník v Kovčíně a tak se oddělím od skupiny a vracím se k autu a vyrážím ke Kovčínu. Ale ani tady se žádné zázraky neděly.

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte