Birdwatching s dronem aneb...mamáá letí dróón

  • sobota, 09 září 2017 21:11

Část titulku mamáá letí dróón jsem si vypůjčil od kamarádů z heavy metalové kapely Stagnace, která počeštila velký hit Ozzyho Osbourna – Mama I´m Coming Home, který pro něj napsal Lemmy Kilmister z Motorhead.

Vzhledem ke zdravotním problémům člověk hledá alternativní náhrady, jak se dostat na místa, která jsou pro jeho handicap nepřístupná. Synové létají republikové závody Quadrocopter´s. Tyto ďábelsky vypadající stroje mají podobu kovových pavouků, bez zbytečné kapotáže, ještě odvrtané nosníky pro snížení hmotnosti (proto to není dron), které se řítí na vytyčeném prostoru a kličkují mezi brankami rychlostí až 100km/hod jako šílené. Na sobě mají umístěnou HD kameru, která snímá online let se všemi detaily. Závodník pak jen sedí v pohodlném křesílku, ležérně nohu přes nohu a ZÁVODÍ!!. Na očích má FPV brýle, ve kterých je obrazovka, na kterou přenáší kamera pohled z perspektivy quadrocoptéry s nulovou ztrátou a v rukou drží ovladač. Ostatní mohou sledovat závod z pozice letící quadrocoptéry na plátně nebo monitoru. Fantastické, ale v té rychlosti sledujete jen barevné šmouhy, které se míhají okolo vás, natož to ještě ovládat.....Ten přenos obrazu je úžasný, naprosté detaily z výšky...ale pro mne složité ovládání (když nejsem chobotnice). Na jednom tréninku, kde trénovali let mezi brankami jsem jim říkal, jak by bylo fajn si doletět pomalu do zákoutí rybníka, kam nevidím, v klidu se ve vzduchu zastavit a z bezpečné výšky prohlídnout terén... Tak si kup dron mi řekl starší syn. Hračky za pár stovek, kterých je trh plný, jsme zavrhli. Potřebovali jsme kvalitní stabilní obraz, dostatečný dolet (50m či 150m není řešení). Vyhrál to DJ dron Phantom 3 professional. Pravda, cena nad 20 000 není právě žádná láce...ale!!

21584758 1502399923174085 1999849973 n

Vyrážíme s dronem do terénu. Phantom má dolet 5km, výdrž 20minut, rychlost až 80km/hod. Užitečné vlastnosti - pustíte ovládání a stroj visí ve vzduchu jako přibitý a můžete se naplno věnovat natáčení kamery a prohlížení terénu a dron stále drží na místě ve stejné výšce. Na displeji jak iphona tak ipada je vidět mapa, stačí prstem objet na mapě terén a dron poslušně vykoná automaticky vámi zvolenou trasu a vy máte čas a klid na pozorování. Na mapě si uděláte body, kde se automaticky zastaví a stejně automaticky splní úkoly, které jsme mu dali, jako nahrávání videa, fotografování....Videa nahrává v módech Mov,/Mp4 v kvalitě HF,FHD a již 2K!!!! (přehráli jsme záznam na bílou zeď stodoly (9x6m) a ani zrníčko, ani kostička!!) Neuvěřitelná stabilizace obrazu! Žádné klepání, houpání.

21585486 1502760543138023 1624827754 o

 A pro mne funkce jak dělaná a nejdůležitější – Vrať se domů! Po použití tohoto tlačítka si sednete, dáte si cigárko, nebo otevřete knížku a čekáte. Dron se vrátí s přesností 30cm a sám přistane. Ufff to je super vlastnost! Ke sledování kudy letíte, je možné použít chytrý telefon. Do iphona či ipada stačilo stáhnout aplikaci DJI Go, která automaticky mapuje celý let a ukládá do paměti, včetně mapy, kde doma vidíte, kde jste létali (když jsme byli na chalupě, letěli jsme dronem do sousední vesnice 3km na hřbitov, který leží mimo obec a koukali, jak máme zalito!!), včetně GPS, výšky, rychlosti, tlaku vzduchu a teplotě. Obrazovka neuvěřitelně kvalitně zobrazuje pohled z dronu a vy si můžete natáčet kameru jakým chcete směrem, stav baterií (sám sleduje, aby měl energii vždy na cestu zpátky), zaznamenává GPS, v případě kolize monitoruje okolí, abyste věděli, kde ho hledat.

21553022 1502398466507564 636953386 n

Výsledky zkušebních letů jsou výborné. Pro člověka, který nikdy nelétal, je jen malý problém s orientací, kde vlastně je, jelikož dron vidět není. Reakce zvěře, kterou jsme náhodně potkali, byla víc než překvapující. Na mapování terénu naprosto dokonalé, už žádné „co je za zrcadlem“, ale prostě se podíváte za rákosí. Vytvoření přehledu o terénu je to fantastický pomocník. Fotka nebo online přenos z výšky 200m - 500m je naprosto dokonalý. Každopádně vždy je třeba zachovat veškerá pravidla a kodex. Dokážu si představit, že se díky této technologii podívám tam, kam bych s mýma nohama pro těžký terén (i 1m široký potok je pro mne nemožné překročit) nedošel a nepodíval se. Phantom 3 professional je oproti levným dronům neuvěřitelně tichý, kamera zobrazuje detaily, nekostičkuje obraz....tady opravdu cena = kvalita. Když jsme testovali levnější drony, byl vidět ten rozdíl jak ve zpožděném přenosu, kostičkování obrazu. I proti Phantomu 3 standard je tu rozdíl v doletu, ovládání a výdrže baterie. V době, kdy vychází tento článek, jsme šli ještě dál, a testujeme DJ Phantom 4, který je se vším ještě o třídu výše (taky 2x dražší-)). Je malý, skladný a disponouje ještě kvalitnější kamerou. A je jako netopýr – automaticky se vyhýbá překážkám. Domácí zvířata a srnky, které nám chodí do sadu na spadlá jablka, ho vůbec neregistrují, stejně tak holubi na střeše chalupy. Jen musím trénovat lety. Pokud je drob v dohledu je to snadné, ale jak zaletíte za horizont nebo do dálky, mám zatím problém.

Naposledy změněno neděle, 10 září 2017 09:31

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte