Pozorování kulíků hnědých (Charadrius morinellus) na Chebsku v srpnu 2017

  • úterý, 29 srpen 2017 07:06

Kulík hnědý je krásný druh bahňáka, hnízdící hlavně v severské tundře, ale také v některých pohořích ve střední Evropě (Alpy, výjimečně i Krkonoše nebo Jeseníky u nás). Pozorování tohoto nádherného bahňáka u nás jsou raritní, i když je třeba přiznat, že protahuje naším územím pravidelně. Na rozdíl od ostatních bahňáků však nevyhledává okraje rybníků s jejich bahnitými břehy, ale velmi rád usedá po dlouhých nočních přesunech na uvláčená nebo usmýkaná pole, méně často pak na strniště. Hlavním atributem těchto ploch musí být velmi dobrý rozhled po krajině, stejně tak, jak je tomu na hnízdištích. Zde je velmi obtížně rozpoznatelný, zejména pokud jsou pole velká několik hektarů nebo dokonce více.

IMG 2154
Jedním z míst, kde jsou občas hlášena pozorování tohoto druhu, je Chebsko, zejména pole v okolí Jesenické přehrady. Již v loňském roce se malá skupinka českých a bavorských ornitologů pokoušela koncem srpna tyto tajemné ptáky najít, ale bez kladného výsledku. Toto nás ale neodradilo a v neděli 27. 8. 2017 byl podniknut další pokus kulíky hnědé najít. Akce se zúčastnili: L. Schröpfer, M. Maxa, M. Liška, O. Bušek, A. Jelínek, K. Zier, N. Philipp a W. Schön. Sraz byl v 8.30 h u benzinové stanice ONO u Jesenické přehrady u Chebu. Hned první zastávka na poli u pískovny u obce Dřenice byla úspěšná. Pozorovali jsme ještě trochu v ranním oparu celkem 6 kulíků hnědých!! Dva ptáci byli staří s tmavými břichy a rezavou hrudí, zbytek tj. další 4 ptáci pak byli ptáci letošní s nevýrazným hnědým zbarvením, ale už s charakteristickým světlým pruhem přes prsa. Mohla to být i rodinka, i když kulíci hnědí snáší pouze tři vajíčka. Ptáci byli v neustálém pohybu, sbírali potravu a přebíhali, přitom se místy umně schovávali za terénními nerovnostmi.

IMG 2161

Po zhruba třičtvrtěhodinovém pozorování jsme popojeli na další místa potenciálního výskytu. Viděli jsme mnoho dalších zajímavých druhů: sokol stěhovavý, luňák červený i hnědý, orlovec říční, vodouš tmavý, jeřáb popelavý, bělořit šedý. Kulíky hnědé už ale žádné. Přestože jsme kolem poledne pozorování přerušili, tak jsme odjížděli domů s pocitem opravdu něčeho výjimečného. Všem bychom přáli, aby se s tímto tajemným bahňákem mohli někdy v budoucnu setkat. Fakt to za to stojí...

IMG 2163
Text: L. Schröpfer
Snímky: M. Maxa, L. Schröpfer

Naposledy změněno úterý, 29 srpen 2017 07:16

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte