Ptáci jižní Evropy aneb jak se vyplatí zálohovat

  • čtvrtek, 09 červenec 2020 06:22

V poslední době byl u nás zaznamenán zvýšený počet ptačích druhů z jižní Evropy, které se vzhledem k pokračujícím klimatickým změnám daly očekávat a které se tak stávají součástí avifauny Česka nebo se sem znovu „vrací“. Sám jsem za ty roky absolvoval několik dovolených na „jihu“, např. v chorvatské Dalmácii, na bulharských Zlatých pískách, řeckém poloostrově Chalkidiki, portugalském pobřeží Algarve, španělském pobřeží Středozemního moře či italském ostrově Sardínie (konkrétní „ptačí“ oblasti a lokality jsou zmíněné u každé ze zemí ve vzpomínkovém videu a mohu případně poskytnout i další tipy).

1. Straka modrá Azure winged magpie Cyanopica cyanus
Straka modrá Azure-winged magpie Cyanopica cyanus

2. Bělořit bělohlavý plešanka Pied wheatear Oenanthe pleschanka Collala pia 6
Bělořit bělohlavý plešanka Pied wheatear Oenanthe pleschanka Collala pia

Rád jsem se seznamoval s místními opeřenci, jak to jen časové možnosti či spolucestující (často ne ptáčkaři) dovolovali. A nedávno, v době vypnutí chodu země, jsem začal dávat fotodokumentaci dohromady. A postupně jsem zjistil, že snímky některých druhů jsou nenávratně pryč a zůstanou pouze v paměti, pokud aspoň tam...:-/

13. Mandelík hajní European roller Coracias garrulus
Mandelík hajní European roller Coracias garrulus

15. Volavka vlasatá Squacco heron Ardeola ralloides konipas luční předoasijský Black headed wagtail

Volavka vlasatá Squacco heron Ardeola ralloides, konipas luční předoasijský Black-headed wagtail

Před časem mi totiž někdo nedaleko zaměstnání na zdánlivě bezpečném místě odcizil tašku s notebookem, který kvůli častým pracovním přesunům používám. Notebook měl po letech minimální cenu, ale bohužel jsem si právě převážel věci na zálohování a z neopatrnosti a nerozvážnosti jsem měl v jeden moment na jednom místě 3 různá úložiště-notebook, Iphone i zálohovací disk, kde shromažďuji důležitá data, fotky a kontakty. Na tyhle shody náhod a okolností opravdu pozor!


18. Volavka rusohlavá Cattle egret Bubulcus ibis

Volavka rusohlavá Cattle egret Bubulcus ibis

20. Orlík krátkoprstý Circaetus gallicus Short toed snake eagle

Orlík krátkoprstý Circaetus gallicus Short-toed snake eagle

Ztratil jsem tak množství pracovní pošty, kontaktů a dokumentů v elektronické podobě nashromážděných za celou poslední dekádu(!), o které jsem pak musel dodatečně žádat nebo je pracně obnovovat, ale i část cenné fotodokumentace z birdwatcherských výprav. Takže v první chvíli to byl pořádný šok. Policie mi důmyslně poradila, ať si objedu všechny bazary, ale k této detektivní činnosti jsem se neodhodlal a možná už by kvůli smazání obsahu stejně bylo pozdě. Na icloudu jsem neměl uloženo úplně vše a našemu IT se nepodařila část dat obnovit ze záložních disků – ty vykázaly v několika případech chyby v kopírování souborů. To bylo varování pro mě a může být i pro ostatní, že např. 2 zálohy jsou rozhodně na místě a že je potřeba zkontrolovat, zda se záloha řádně provede!

21. Strnad černohlavý black headed bunting Emberiza melanocephala 2

Strnad černohlavý black-headed bunting Emberiza melanocephala

24. Vlaštovka skalní Red rumped swallow Cecropis daurica
Vlaštovka skalní Red-rumped swallow Cecropis daurica

S tím mi zmizely i uložené přehledy pozorovaných druhů. Nevedu si vlastní pečlivou evidenci ani podrobné birdlisty na klubovém webu jako mnozí a nikdy jsem si na to nepotrpěl, ale často jsem měl v notebooku uložené alespoň seznamy druhů pořízené lidmi, se kterými jsem cestoval. A ty jsem na disky už vůbec nedával. Prohlížel jsem například jeden z mála zachráněných seznamů z ciziny z roku 2012 a sám jsem byl překvapen, na kolik druhů si už bez fotodokumentace nevzpomenu. Takže i třeba jen stručné seznamy doporučuji zálohovat, tisknout a zakládat. To je ale asi zbytečné připomínat vzhledem k tomu, jak jsou mnozí ornitologové a členové klubu v poznámkách a evidování poctiví. A jelikož se spoustu ptáků nepodaří natočit či nafotit, přesné údaje o pozorovaných druzích ze svých zahraničních cest už asi nikdy nedám dohromady. A možná to není ani to nejdůležitější.

30. Ouhorlík stepní Collared pratincole Glareola pratincola

Ouhorlík stepní Collared pratincole Glareola pratincola

37. Vrabec pokřovní Spanish sparrow Passer hispaniolensis 2
Vrabec pokřovní Spanish sparrow Passer hispaniolensis

Větší část foto- a videodokumentace se naštěstí z rezervních disků podařilo zachránit a dohledat. A zde je sestřih a výběr z několika jednodenních výletů, pořízených většinou během letních pobytů u moře v zemích jižní a jihovýchodní Evropy (vyjma delšího jarního a zimního birdwatcherského zájezdu po Španělsku), plus malý bonus z dovolené na Kapverdských ostrovech. Profesionální fotografové, a kameramani nechť opět přimhouří oko, co se týče kvality a stability záběru. Používám stále pouze ultrazoom Nikon bez stativu a digiscoping na Iphone s běžným stativem. Mnozí si tak, doufám, vzpomenou na své dovolené, soukromé výpravy a typické druhy ptáků z uvedených zemí. Přeju příjemné vzpomínání, inspiraci pro vlastní cesty nebo trpělivé čekání na zálety z jihu.

45. Luněc šedý Black winged kite Elanus caeruleus

Luněc šedý Black-winged kite Elanus caeruleus

59. Lelek rudokrký Red necked nightjar Caprimulgus ruficollis

Lelek rudokrký Red-necked nightjar Caprimulgus ruficollis

64. Výreček malý Eurasian scops owl Otus scops

Výreček malý Eurasian scops owl Otus scops

P.S. Tímto bych chtěl poděkovat všem „účastníkům zájezdů“, kteří se mnou dovolené absolvovali, dělali mi společnost, sdíleli zážitky nebo tolerovali občasné úniky od skupiny a standartního turistického programu a rovněž těm, kteří mi pomohli nalézt lokality, určit druhy nebo se účastnili výprav jako spolupozorovatelé, řidiči či průvodci. Není bohužel prostor je zde všechny jmenovat. Především bych však zde chtěl poděkovat své dlouholeté spolupracovnici, spolehlivé kolegyni, grafičce Markétě Miškové Holé, která mi posledních 10 let navrhuje, vytváří a upravuje firemní katalogy, propagační letáky, prezentační desky a design materiálů a rovněž neúnavně upravuje, stříhá a spojuje snímky a videa pořízená jak na skupinových, tak osobních výpravách do terénu. Markéto, díky za tvoji trpělivost a profesionalitu.

Okno na youtube:

Červenec 2020, František Pochmon

Naposledy změněno čtvrtek, 09 červenec 2020 06:52

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte