Jak se ptačí tělo připravuje na migraci?

  • čtvrtek, 27 srpen 2020 09:01

Tělo ptáka říká přesně, kdy migrovat. Každý rok ptáci společně ve svém těle uvolňují do svého oběhu speciální chemické látky - zvané hormony.

Přirozené podmínky, včetně postupně se měnící délky dne (ve Velké Británii se na konci léta zkracují a na začátku jara prodlužují), to způsobují automaticky. Tyto hormony způsobují, že se ptáci chovají odlišně. Neklidně létají a začínají se shromažďovat do hejna.

Na jaře začnou hormony připravovat ptáka na rozmnožování. Jeho pohlavní orgány, které byly v zimě skryty, se v přípravě na páření zvětšují. 

Tato změna je dalším signálem k letní migraci. Někteří ptáci se mohou během cesty spárovat, ale čekají, až dorazí do cíle a najdou místo k hnízdění.

Je čas začít jíst!

Hormony také vyvolávají potravní šílenství. Pták tráví každou minutu denního světla plněním svého žaludku jídlem a zásobováním se na dlouhou cestu. Jeho tělo má speciální schopnost rychle proměnit jídlo v tuk. 

Tuk tvoří vrstvu pod kůží, která se při létání přeměňuje na energii. Menší druh může během této doby získat 3-4 procenta své tělesné hmotnosti denně; rákosník proužkovaný zdvojnásobí svou hmotnost z 10g na 20g za pouhé tři týdny. Tato dodatečná hmota dává dostatek energie k letu až do Afriky.

Jakmile se migrující druhy nakrmí a nasbírají tuk, čekají na příznivé počasí. Klidná a jasná obloha je tím správným signálem. Toto počasí je způsobeno vysokým atmosférickým tlakem (anticyklon) a je typické pro Spojené království během pozdního léta a podzimu. 

Nízký atmosférický tlak (deprese) způsobuje vítr, mraky a déšť. To je špatné pro migraci, takže ptáci čekají na místě, dokud se počasí nezlepší.

Mnoho ptáků zahajuje svou jižní migraci s krátkými přestávkami na krmení, přesouvají se mezi travnatými oblastmi plnými semen na jižním pobřeží. Jak ptáci přibírají během kroužkování, ornitologové také zaznamenávají množství tuku, který si nesou.

V závislosti na létě můžou ptáci najít hodně nebo málo potravy. Při kroužkování se dá také vypozorovat, jestli byla příroda úrodná nebo ne.

Perfektní načasování

Tajemství úspěšné migrace je načasování. Pokud ptáci vyrazí příliš brzy, mohou začít hladovět ještě před dokončením cesty. Pokud vyrazí příliš pozdě, mohou na cestě narazit na špatné počasí.

Každý druh má svůj vlastní rozvrh. Dospělé kukačky jsou pryč do srpna. Jejich rodičovská odpovědnost skončila, jakmile položili vejce do jiného ptačího hnízda, takže nemají důvod zůstat. Jiřičky obecné se mohou zdržovat až do října. Musí počkat, až jejich druhý nebo dokonce jejich třetí vrh mláďat odroste, předtím, než celá rodina zamíří na jih.

Odcházení ve vlnách

Jedinci jednoho druhu ptáků nemusí vždy migrovat v tu samou dobu. U mnoha brodivých ptáků se samice vydaly jako první a nechaly samce, aby zůstali a chovali mláďata. Samci odcházejí, jakmile se mláďata mohou postarat sami o sebe. Jespák obecný z Grónska dorazí do Velké Británie ve třech vlnách: nejprve samičky v červenci, pak samci v srpnu a nakonec mladí jedinci v září.

Překlad: Peter Haluza
Zdroj: www.rspb.org.uk

 

Naposledy změněno čtvrtek, 27 srpen 2020 09:03

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte