Vyšel Panurus 26 (2017)

  • sobota, 13 leden 2018 18:37

Východočeská pobočka České společnosti ornitologické a Východočeské muzeum v Pardubicích vydali s podporou Pardubického kraje 26. číslo ornitologického časopisu Panurus. Panurus 26 (2017) má rozsah 106 stran textu formátu A5 a vydán byl nákladem 250 výtisků. Obsahuje 11 odborných příspěvků o výskytu a biologii ptáků a ornitologickém dění převážně ve východočeském regionu. Konkrétně je v tomto čísle mimo jiné podrobně zpracována avifauna Třesického rybníka v letech 2007–2016, faunisticky cenné je i první zdokumentované zahnízdění kormorána velkého (Phalacrocorax carbo) v Ptačí oblasti Rožďalovické rybníky na Jičínsku v roce 2013, nebo zastižení již několik desetiletí vyhynulého skalníka zpěvného (Monticola saxatilis) v Podkrkonoší na jaře 2016. Velmi záslužné je i otištění kompletní bibliografie emeritního zoologa Východočeského muzea v Pardubicích RNDr. Jana Sklenáře zpracované při příležitosti jeho osmdesátiletého jubilea. Díky plnobarevnému tisku mohly být v tomto čísle otištěny i cenné dokumentární avifaunistické fotografie z regionu východních Čech.

Panurus dlouhodobě plní obecně prospěšnou roli recenzovaných přírodovědných periodik a to i v době rychlejších a atraktivnějších (ale ne vždy dostatečně důvěryhodných) způsobů prezentace jako jsou internetové stránky. Čtenářská obec časopisu Panurus přesahuje hranice regionu. Vydávání časopisu Panurus je jedním z hlavních bodů činnosti Východočeské pobočky České společnosti ornitologické, která mj. také pořádá víkendové výzkumné tábory, ornitologické konference, ornitologické exkurze pro veřejnost a účastní se správních řízení.

Nový Panurus je možno zakoupit za 100,- Kč v pokladně Východočeského muzea v Pardubicích, nebo si jej elektronicky objednat na adrese pobočky. V tomto případě připočtěte poštovní paušál 30,- Kč a částku uhraďte na náš účet u Fio Banky, 2501022899/2010 a na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.nám sdělte, co jste si objednali, celkovou cenu objednávky a datum provedení platby. Obratem Vám časopis Panurus zašleme.

Libor Praus, šéfredaktor

Panurus 26 (2017) obsahuje následující články:
Kadava L.: Avifauna Třesického rybníka v letech 2007–2016.
Vaněk J.: VVT „Skutečsko 2016“.
Kadava L.: Hnízdila volavka bílá (Ardea alba) v roce 2017 na Královéhradecku?
Šoltys V.: Historicky první zahnízdění kormorána velkého (Phalacrocorax carbo) v Ptačí oblasti Rožďalovické rybníky na Jičínsku.
Zemánek M.: Zahnízdění strakapouda velkého (Dendrocopos major) v hnízdní budce.
Zemánek M.: Smíšená snůška rehka zahradního (Phoenicurus phoenicurus) a špačka obecného (Sturnus vulgaris).
Vrána J. & Novák L.: První potvrzené hnízdění slavíka modráčka středoevropského (Luscinia svecica cyanecula) na Svitavsku.
Jasso L.: Skalník zpěvný (Monticola saxatilis) zastižen v Podkrkonoší.
Lemberk V.: RNDr. Jan Sklenář osmdesátiletý.
Praus L. (ed.): Ornitologické zajímavosti.
Kadava L. & Vrána J.: Ornitologická pozorování.

Zdroj: VČP ČSO 

Naposledy změněno sobota, 13 leden 2018 19:25

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte