Vašek Bystřický - vysoká škola a birdwatching jde stíhat

  • pátek, 16 březen 2018 14:24

Mladý sympatický muž nejenže zdárně studuje vysokou školu, ale v době našeho rozhovoru vede i v roční soutěži pozorovaných ptačích druhů, která každoročně probíhá jak ve skupině Birdwatching.cz, tak v Klubu 300 a se svými dosavadními 122 druhy je zatím první v České republice. Přes své mládí je již velmi zdatným birdwatcherem a jeho vášní je i fotografování ptáků ve volné přírodě. A protože se s Vaškem bydlíme nedaleko sebe a občas spolu vyrazíme, při jedné cestě vznikl tento rozhovor

Vašku, jak se vůbec dostal k ptákům??
K ptákům jsem se dostal poměrně vtipným způsobem, kdy jsem v 1. ročníku střední školy nepoznal v biologické soutěži čížka lesního a napsal jsem stehlík nebo něco takového. To mě přimělo nastudovat si některé základní druhy žijící na našem území, abych se dostal trochu do „obrazu“. Později mě to začalo bavit a studoval jsem víc a víc. Postupem času jsem se rozhodl, že bych mohl ptáky zkoušet i dokumentovat fotkami a pořídil jsem si fotoaparát. Od té doby se stalo pozorování a převážně focení ptáků mým hlavním koníčkem a s velkou oblibou se tomu v současné době věnuji.

Pamatuješ se ještě na tvoje první krůčky?
Nejdříve jsem začal s poznáváním ptáků na krmítku. Dalším krokem bylo podnikání vycházek po lese s dalekohledem a snaha rozpoznat i jiné druhy. Postupem času jsem začal jezdit na rybníky, pole, louky a naučil se zbytek.
Jak to vypadá s tvojí technikou, jaké přístroje používáš v terénu?
Do přírody chodím pokaždé s fotoaparátem, stativem a hlavně s dalekohledem.

Máš svoje oblíbené lokality, nebo i cestuješ za ptáky?
Ano mám své oblíbené lokality, které pravidelně navštěvuji a každoročně na nich očekávám jednotlivé druhy. Za ptáky cestuji převážně v okolí svého bydliště a většinou jen jednou ročně se vydám na Moravu.

Vyrážíš nejraději sám, nebo máš kamarády?

Pozorovat chodím většinou sám nebo s tátou. Čas od času vyrazíme i s kamarády ze školy, ovšem na pravidelné vyjížďky bohužel není tolik času.

Ty hodně fotografuješ, jaký je tvůj pták snů?
Je více druhů, které bych chtěl spatřit a popřípadě vyfotografovat, ale největší radost bych měl asi ze sovice krahujové či mandelíka hajního.

birdwatching starkapud

A obráceně, jakého ptačího úlovku na fotografii si nejvíc ceníš?

Nejvíce si cením asi mé fotografie králíčka ohnivého a jespáka obecného viz. příloha.

Je druh, který ti zdárně uniká?
Neustále mi uniká husice rezavá, na kterou jsou zatím nikde nenarazil..:)

Každý z nás má většinou oblíbenou skupinu ptáků, u někoho jsou to dravci, u někoho bahňáci...,máš to také tak?
Ano, nejvíce mám rád bahňáky. Každý rok se věnuji jejich pozorování během jarního a podzimního tahu.

Co se ti na této „zvláštní“ zálibě líbí, jak se říká, rybář přinese domů aspoň rybu, ale my??
Dost často se stane, že člověk někde hodiny čeká nebo jezdí a nevidí nic. Je to zcela normální a musí se s tím počítat. Pro mě je relaxace jen to, když vyrazím někam do přírody. To, když zahlédnu nějaké vzácnější druhy, je pro mě pouhý bonus.

Máš nějakou oblíbenou odbornou literaturu, ze které čerpáš?
Mojí nejoblíbenější literaturou je kniha od Larse Svenssona Ptáci Evropy, Severní Afriky, Blízkého východu.

Jak určuješ ptáky v terénu? Fotografuješ a doma určuješ, nebo nemáš problém určit druh již v terénu?
Ve většině případů dokážu druhy určitě rovnou na místě. Buď je určím v dalekohledu nebo sluchem podle zpěvu. V případě, že je nějaký druh velmi daleko anebo náhle vzlétne přede mnou a stihnu jej vyfotit, tak je určuji až doma pomocí fotografie.

Jak vím, jsi dobrý fotograf, co to obnáší fotografovat ptáky? Máš nějaké pomůcky jako kryty....??
Fotografování ptáků, obzvláště v ČR je velmi obtížné. Pokud chce člověk dosáhnout kvalitní fotografie, tak je základ se k ptákům dostat co nejblíž, což není jednoduché. Já osobně používám heslo: „Člověk nedokáže k ptákům přijít blízko. Musí čekat, aby ptáci přišli k němu“. Podařených fotografií dosahuji převážně z fotostanu.

birdwatching hvizdak

Co by si doporučil začínajícím fotografům, jakých chyb by se měli vyvarovat? A naopak, na co dávat důraz?
Začínajícím fotografům doporučuji postavit si krmítko a na něm zkoušet fotografovat sýkorky. Až budete se svým výsledkem spokojeni, přejděte na něco obtížnějšího. Najděte si vlastní lokality ve svém okolí. Připravte si ideální místo na fotografování – tzn. Místo, kde je dobré světlo, dobré pozadí. A hlavně mějte trpělivost!

Chystáš se letos podívat na nějakou zajímavou ptačí lokalitu? Láká tě nějaké místo tady v Čechách?
Rád bych se v průběhu května podíval do NP Hortobágy v Maďarsku. Co se týče míst tady v Čechách, tak mě nejvíce lákají Krkonoše.

Ty studuješ úspěšně vysokou školu, přesto máš na svém kontě výborných 122 druhů. Jak jde spojit škola a pozorování ptáků?
Škola a pozorování ptáků jde spojit poměrně složitě. I přes to jsem si vymezil každý víkend na pozorování a letos se mi poměrně daří.

Jak „lovíš“ ptačí druhy? Jdeš na to systematicky, sleduješ databáze, nebo jde o náhodné pozorování?
Mám své lokality, na kterých přibližně vím, co očekávat. Na základě databází jezdím jen málokdy. Nejvíce mě potěší, když si vzácnější druhy najdu sám.

Vašku, děkuju za tvůj čas a co vzkážeš našim čtenářům?
Děkuji za rozhovor a čtenářům přeji hodně úspěchů jak při pozorování ptáků, tak i v životě.

2017 birdwatching 08

Naposledy změněno středa, 23 leden 2019 07:28

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte