Motáci a ti ostatní

  • středa, 05 září 2018 20:25

Po dlouhé době vyrážím do terénu. Letos prostě čas musím investovat jinam a tak je pro mne svátkem naplánovaná akce s Vláďou za dravci do Středních Čech.
V Žatci na nádraží ráno v 8 vyzvedávám parťáka a míříme k lokalitě, která je stále označována za utajenou, jak mi bylo vysvětleno, důvody pro to jsou víc než pádné a tak je respektujeme. Těšíme se oba, jezdíme na ní již tři roky a pokaždé nás čekají zajímavá pozorování.
První zastávka na začátku lokality a solidní „zářez“ plachtící moták stepní nám dělá radost. Nad zoranými poli, která se táhnou až za horizont a jsou přerušována buď sklizenou řepkou, nebo travnatými pásy se pohybují desítky a snad i stovky dravců. Počty kání ať plachtících nebo sedících na poli jdou do stovek, luňáci červení do desítek, stejně jako pochopové a poštolky. Objíždíme lokalitu pomalu s častými zastávkami. Hledáme poštolku rudonohou. Nikam nespěcháme, počasí nám přeje a tak děláme i 30ti minutové zastávky na každém stanovišti. Narážíme na luňáky hnědé, další spoustu poštolek, káni rousnou...

do textu dravci
Při druhém, asi 15km velkém okruhu nás zaujme světle rezavý dravec, který sedí v čerstvě zorané brázdě. Okolo něj se pohubuje dalších asi 50 - 60 dravců, které neruší traktor, který v jejich blízkosti přidává další zorané pole. Tmavě hnědá hlína silně kontrastuje proti spálené a vysušené trávě. Vyrážíme blíže vyzkoumat světle rezavého dravce. Je k poledni a vzduch se už tetelí horkem. Všimneme si dalšího světlounkého dravce, který sedí v brázdě a převyšuje káni, která sedí u něj. Vláďa se pouští do oranice, já čekám na schůdnějším terénu. Asi po 20ti minutách se vrací a můžeme si připsat k dnešnímu seznamu raroha. Poštolku jsme přes intenzivní pátrání nenašli, ale každopádně se sem letos ještě vydáme. S „úlovky“ třech motáků stepních 2 kání rousných, luňáků hnědých a stovek kání lesních, desítkách poštolek, pochopů a luňáků červených jsme spokojení. Poslední zastávka na „Lenešáku“ udělá radost Vláďovi. Rybáci velkozobí jsou pro něj dalším druhem do životního seznamu.
Při poměrně brzkém návratu domů, využívám „ptačí“ horečky a ještě přejíždím s plnou polní na Starý rybník. Díky hlášce našeho náčelníka pobočky v Blatné Petra Pavlíka vím, že se mám koukat po tenkozobci, který mě přivítá ve společnosti racků. Pomalu obcházím rybník, fotografuju rybáky velkozobé, kteří jsou tu pomalu denní hosté a skupinku rybáků černých, mezi kterými doma při prohlížení fotografie objevím rybáka bělokřídlého. Úspěšný den!!

pod clanek dolu dravci

Naposledy změněno středa, 23 leden 2019 07:03

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte