Ostrov Duna - druhý den

  • středa, 31 říjen 2018 08:56

Ranní pohled z okna na mokré střechy, nad kterými se převalují chuchvalce mlhy nevěští nic dobrého, přesto nám to náladu nebere. Po snídani vyrážíme do přístavu, zakupujeme zpáteční lístek za 5 eur a čekáme na loď, která nás převeze na ostrov Dunu (asi 0,7km²). Ostrov je na dohled, takže zhruba za 5 minut vystupuje na ostrově. I tady nad námi visí hustá mlha. V poklidném zálivu, který chrání útesy, jsou na vlnách opět kajky a na útesech sedí rackové a kormoráni. Proplétáme se mezi malými rekreačními domky (chatami), tak typických pro Dunu, abychom se dostali na pláž. Na ostrově nění žádný obchod, jen jedna restaurace, informační středisko, před kterým je seřazena artilérie děl (tady by mohli AC/DC nahrávat svůj klip – For Those Abount To Rock We Salute You, který doprovází salvy děl).

DSCN4030
Na pláži před námi je vidět brodící se ústřičník velký a v dáli se na břehu převaluje tuleň. Škoda zatím všudy přítomné mlhy, ale jak to vypadá, zvedá se. Postupujeme opatrně po pláži, brodící se mělkým pískem s dalekohledy připravenými k akci. Vsjegdá gatov pravil Timur s partou a nám se pohotovost vyplatila. Nad hlavou přeletuje 5 skřivanů ouškatých a k naší radosti usedá nedaleko nás. Začínají fotografické orgie. Skřivani odlétají po chvíli do dáli, ale ještě je dnes párkrát potkáme.

DSCN4047 
Okolo proletí moták lužní, na kterého upozorňuje Vladimír. Dostáváme se do malého zálivu s břehoušem rudým, jespáky písečnými a ústřičníky. Užíváme si, mlha se zvedla, vykukuje sluníčko. V další zátoce nás čekají kulíci zlatí a okolo nás na kamenech poskakují lindušky luční a mezi nimi občas linduška skalní. Nad námi zabouří malé letadlo, které se zručností dosedá na malou přistávací dráhu. Zvláštní pocit, když vám nad hlavou pár metrů přistává letadlo. Letadlo zarolovalo k hangáru (plechová hala) a na přistávací dráze tentokrát dosedá letka opět pětice skřivanů ouškatých. Než stačíme přijít na kratší vzdálenost, stačil nám je německý pár na procházce vyplašit. Ostrov je opravdu malý a tak se dostáváme na nejvzdálenější část asi za hodinu pomalé chůze. Davy lidí nad obzorem písečné duny, sklánějících se nad monokuláry, popř. mající dalekohledy u očí postávající na pláži u skalisek nás donutí zrychlit krok. Co tam asi mají?? Na břehu se tu totiž povaluje asi padesátka tuleňů, jak za chvíli zjišťujeme. Nás však více zajímají bahňáci brodící se v mělké vodě na kraji moře. Nacházíme si příhodné místo na polorozpadlé hrázi, kde shazujeme batohy a stativy s dalekohledy stavíme z ramen na zem. Tady chvíli vydržíme a vytahujeme „oběd“ a pití. Jak mně chybí káváááááá. Rozhlížíme se kolem sebe, jespáci obecní, opět kulíci zlatí, ústřičníci, desítky kameňáčků a stovky lindušek tu běhá pár metrů od lidí. Jeden kulík zlatý dokonce pobíhá okolo nohou staršího páru. Přítomní fotografové stojí, sedí klečí, leží...a každý svírá aparát ve snaze pořídit tu nejlepší fotografii.

DSCN4135
Ten fotografuje tuleně, jiný zase kulíka pobíhající asi 3m od něj. Renata si už našla místečko u tuleňů. Víc jak hodinu si užíváme pohody sledování nejen tuleňů, ale i kormoránů, racků a bahňáků, na moři jsou vidět jen kajky. Dlouhá pláž, která je od moře lemována několika metrovými nánosy hnijících chaluh se stala Eldorádem pro lindušky, vrány, racky, špačky a sem tam bělořity. Marně se pokoušíme stále nalézt špačka růžového. Cesta po pláži nás vrací zpět do přístaviště. Mlha se zvedla úplně, obloha se vyčistila. Chvíli posedíme na lavičce a vyrážíme, tentokrát napříč ostrovem mezi travinami a keři s nadějí, že zastihneme nějaké pěvce.
Po klikaté asfaltové cestě se mezi keři (stromy jsme tu zatím nikde neviděli) dostáváme se k malému jezírku s kachnami a párem hvízdáků, později se ukáže i pár čírek.

DSCN4154
Z rákosí vyjíždí slípky zelenonohé a nedaleko se ozývá rákosník obecný a chřástal vodní. Ze suchých rákosin se zvedá poplašeně hejno špačků. Paniku způsobuje kroužící krahujec. Vracíme se zpátky na cestu, mezi domky opět míříme k místu, kde jsme dnešní putování počali. Dáváme si druhý okruh. Počasí se umoudřilo a obloha je blankytně modrá. Ukázalo se to i na turistech na ostrově. Je jich podstatně více než ráno. Na jednom vzdálenějším ostrůvku na kamenech sedí kameňáčci pestří a mezi nimi se motají jespáci mořští. Celé hejno nám ale opět vyruší krahujec a hejno se jako na povel zvedá a kličkuje nad hladinou, až nám mizí z očí.
U druhého ostrůvku nás oslovují dva Němci s dalekohledy na krku a ukazují na mou kowu. Ochotně jim ji půjčuji a oni nám ukazují schovaného kalouse ušatého, který sedí na skalisku mezi kameny na vzdálenějším ostrůvku. Je tak nenápadný, že bychom ho přehlídli.

DSCN4092
Dostáváme se opět k tuleňům, lidí ještě přibylo tak se mezi nimi propleteme a míříme k pláži, kde pobíhají kulící píseční. A mezi nimi je víc jak 15 jespáků mořských, které Renata blesku rychle zachytila v letu. Díky její zrcadlovce a její pohotovosti jsme získali kvalitní fotografický materiál z celého pobytu. Pomalu se vracíme do malého přístavu a čekáme na odvoz na hlavní ostrov. Po vylodění jdeme automaticky zkontrolovat „naše“ konopky žlutozobé. Už z přístavu vidíme davy lidí, jak se stativáky, fotoaparáty nebo dalekohledy zírají do trávy. Jasně... naše konopky se „provalily“. Postáváme mimo hlavní dění a já pozoruju lidi. Ač nemám rád tlačenice a víc lidí pohromadě, tady si to opravdu užívám. Vidím, že nejsem cvok sám, který cestuje pár stovek kilometrů, aby viděl zajímavé druhy. Tady jsme mezi svými. Večer na hotelu měníme plány. Obhlídku zdejšího ostrova necháme na čtvrtek, když tu má probíhat „Ornithologische Vogeltage auf Helgoland“. Takže zítra opět Duna a jak hlásí předpověď, i počasí má být lepší.
konopky


Celkový seznam ptáků
Duna:
husa velká, kajka mořská, krahujec obecný, bělořit šedý, linduška luční, ústřičník velký, moták lužní, špaček obecný, straka obecná, skřivan ouškatý, břehouš rudý, jespák písečný, kulík zlatý, kulík písečný, kameňáček pestrý, linduška skalní, jespák mořský, skřivan polní, sokol stěhovavý, jespák obecný, linduška lesní, králíček obecný, drozd cvrčala, drozd zpěvný, kalous ušatý, racek stříbřitý, kormorán velký, racek mořský, pisík obecný, jíkavec severní, ústřičník velký
Duna – jezírko
Slípka zelenonohá, Hvízdák euroasijský, kavka obecná, drozd cvrčala, kos černý, chřástal vodní, špaček obecný, rákosník obecný, poštolka obecná, sýkora modřinka, pěnice černohlavá, čírka obecná, červenka obecná

Naposledy změněno úterý, 22 leden 2019 12:23

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte