Návrat na Dunu - den třetí

  • středa, 31 říjen 2018 11:06

Jsme v přístavu mezi prvními, počasí je dnes už od rána výborné a slibuje krásný den, však ho máme objednané. Do odjezdu lodi je času dost a tak se potulujeme po molu přístaviště. Renča jak jinak, visí na zábradlí a „střílí“ svým canonem po všem okolo. Dneska už víme, že stativy musí být složené, tak nalodění je dnes krátké. Mimo nás jednou ještě tři cestující, zjevně budou pokračovat dále letadlem, soudím podle kufrů.

IMG 0952
Opět krátce po půl deváté vystupujeme z lodi u informačního střediska. Děla mě opět fascinují. Mezi tím do přistavené dodávky naši pasažéři nakládají kufry a dodávka je odveze asi na půl kilometru vzdálené letiště. Já se běžím opět pokochat s děly u infostřediska, ale moc dlouho se ale nekochám, výprava nasadila rychlý krok a míří k pláži u majáků, tak pajdám rychle za nimi, abych se na ostrově, kde dohlédnete z jednoho jeho konce na druhý neztratil. Volíme stejný směr jako včera. Zvyk je prostě železná košile. Že je každý den jiný ve světě ptáků se ukazuje hned na první pláži. Dvě potáplice malé se houpají nedaleko kajek mořských. Břehouš rudý nás čeká na stejném místě společně s jespáky písečnými a na skaliskách se ukázali opět ve společnosti kameňáčků jespáci mořští. Ze zajímavosti projíždím skaliska na ostrově pár desítek metrů od nás, kde byl včera kalous ušatý. Owl už je fuč!!

IMG 0951
Tuleňů u hráze snad ještě přibylo, stejně jako lidí, kteří u nich bivakují. Krátká zastávka se vyplatila a pozorné prohlídnutí hladiny se ukázalo plodné. Potáplice severní v dáli na moři, ale kowa vzdálenost zvládne dobře. Dneska jdeme svižněji a tak jak se koukám do zápisků, 12:30 jsme opět v přístavu. Tam registrujeme nejen nádhernou loď se stožáry, ale i racky chechtavé a ústřičníky velké. Známou cestou se opět vydáváme k jezírku. Dnes se tu birdeři střídají jako na běžícím pásu.


56137648132 D088FAC1 4DD1 4574 A06C 00F6DAE404B5
Nás hned z kraje potěší slučka malá, která okolo nás proletěla jako malá raketa. Chřástalové se ozývají hnedle dva, stejně jako v páru v křoví sedí střízlíci obecní. Kachny divoké chodí okolo našich nohou a žebrají o něco k snědku. Starý známý krahujec zde má asi svůj oblíbený rajón a zásobárnu. Opět o sobě dává vědět a s jeho příletem všechna ptačí drobotina prchá a hledá úkryt.

jezirko

Zvedáme se. Potká se člověk s člověkem, jak zní staré přísloví a tak tu narazíme na Vláďovi známé pozorovatele z Německa. Úsměvy, podávání rukou a gesty rukama i nohama si sdělujeme zážitky. Přijeli se podívat na konopky. Po chvíli se loučíme a míříme k pobřeží. Zavátou hospůdku ukrytou mezi dunami a rákosím jsme nemohli minout a tak si objednáváme zdejší pivo a chvíli v klidu posedíme, před druhým okruhem. První půlka ostrova nic nového nepřinesla, jen jsme opět narazili na skřivany ouškaté a u malého letiště jsme se pokochali dalšími přistávacími manévry malých letadel, které občas dosedaly, nebo vzlétaly z miniaturní přistávací dráhy. Jdeme pomalu, užíváme si přírodu, ptáky, ale sbíráme i nádherné kameny na pobřeží. Žasnu, kolik pazourkových pecek se tu nachází v naplaveninách. U tuleňů necháváme Renatu, tuleňů se nemůže nabažit a slovo tuleň skloňuje ve všech pádech.

IMG 0953
Postupujeme podél pláže dál. Scenérie na ostrůvku je stejná jako včera a dnes ráno, jen jespáci mořští jsou o notný kus blíže. Koukáme na lindušky v chaluhách a Vláďa mě upozorňuje na rozdíly mezi skalní a luční. Vůbec, líbí se mi ty debaty mezi Jardou a Vláďou, kdy já ptačí elév poslouchám s nastraženýma ušima, abych něco od zkušených kamarádů pochytil. Zkoumáme lindušky, důkladně prohlížíme i bělořity, kterých jsou tu desítky, nebude li tam, nějaký zatoulaný druh. Prohlídka hladiny moře přinesla ne jednu, ale dvě a dokonce i třetí potáplici severní. Potkáváme opět naše známé Němce, jak něco prohlíží na proutěných zábranách proti písku na pláži. Koukneme směrem, který zkoumají a na proutěných písečných zábranách sedí bramborníček černohlavý, další nový druh pro naši zdejší výpravu. Po 16 hodině už na lodi míříme k „domovskému“ ostrovu.

duna 3 rebnata

Duna:
linduška luční, linduška skalní, kulík zlatý, kulík písečný, jespák mořský, kameňáček pestrý, drozd zpěvný, ústřičník velký, potáplice malá, potáplice severní, bělořit šedý, bramborníček černohlavý,
krahujec obecný, skřivan ouškatý, skřivan polní, racek chechtavý, kachna divoká, špaček obecný, pěnkava obecná
Duna – jezírko
kachna divoká, červenka obecná, hvízdák euroasijský, slučka malá, špaček obecný, vrána obecná, slípka zelenonohá, drozd kvíčala, chřástal vodní, krahujec obecný, kos černý, kavka obecná, poštolka obecná, vrabec domácí, pěnice černohlavá, střízlík obecný, strnad rákosní, drozd cvčala

 

Naposledy změněno úterý, 22 leden 2019 12:23

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte