Víte čím a jak správně v zimě přikrmovat ptáky?

  • neděle, 09 prosinec 2018 07:43

Zima je opět tady a tak je nejvyšší čas připravit krmítko pro drobné pěvce, kteří u nás zůstávají přes zimu. Pozorování a přikrmování ptáků se věnuje stále více lidí, ale ne každý ví, co mají ptáci v zimě nejraději a co v žádném případě do krmítka nepatří. Podle odborníků z Moravského ornitologického spolku můžete na krmítku pozorovat až 30 druhů ptáků.

U zimního přikrmování ptáků je důležité, aby mělo krmítko dostatečně velkou stříšku, aby do něj nepršelo a připravená potrava nevlhla a neplesnivěla. Krmítko se musí pravidelně čistit od zbytků potravy. Občas je dobré jej vydezinfikovat například octem pomocí rozprašovače. Po oschnutí dezinfekce se do něj může dát ptačí potrava.

Čím krmit ptáky v zimě?
Většina našich ptáků má nejraději semena slunečnice a jádra ořechů. V obchodech prodávané směsi pro zimní přikrmování ptáků obsahují různé druhy semen, ale část z nich zůstává v krmítcích nevyužita. Proto je lepší použít pouze semena slunečnice a občas přidat například trochu máku, len, proso, řepku, pšenici, loupaný oves nebo zbytky vyloupaných ořechů.

Kosi, kvíčaly a brkoslavi mají nejraději jablka nebo sušené plody jeřabin. Ty je dobré rozvěsit na větve stromů v okolí krmítka. Strakapoudi, brhlíci i sýkory mají velmi rádi lůj nebo lojové koule. Tam kde jsou nejčastějšími hosty krmítka vrabci polní a vrabci domácí, tak jim můžete přilepšit strouhankou z bílého pečiva. Nesmí však být solené, sůl totiž drobným ptákům škodí, a proto je nutné před strouháním rohlíků sůl důkladně odrolit. V žádném případě do krmítka nepatří chléb a zbytky jídel z kuchyně.

Kolik druhů ptáků jste pozorovali u vás na krmítku?
Nejčastějšími návštěvníky krmítek jsou sýkory koňadra a modřinka, zvonek zelený, vrabec domácí, vrabec polní a kos černý. Ojediněle se na krmítkách a v jejich okolí objevují i čížci lesní, stehlíci, sýkora uhelníček, sýkora babka, brhlík lesní, pěnkava jikavec, pěnkava obecná, hýl obecný, dlask tlustozobý, drozd kvíčala, drozd cvrčala, červenka, střízlík a strakapoud velký. Za nejvzácnější a nejkrásnější skvost krmítek ochránci ptáků považují brkoslava severního nebo čečetku zimní.

Některé druhy našich ptáků, kteří navštěvují krmítka, si můžete prohlédnout na videích Moravského ornitologického spolku: https://www.youtube.com/user/MOS1932/videos

Nezvanými hosty krmítek se občas stávají zdivočelí holubi domácí, hrdličky zahradní, straka nebo havrani a kavky. Drobné ptáky občas vyplaší zvědavá poštolka, případně je prožene krahujec, ale i tito ptáci patří do naší zimní přírody.

Máte-li již krmítko, tak se můžete zapojit do projektu Česká společnost ornitologická „Ptačí krmítka“. Přihlásit se do něj můžete na webové stránce krmitka.birdlife.cz.

Pokud si nejste jisti, jaký ptačí druh se objevuje na vašem krmítku, pak neznámé ptačí návštěvníky vyfoťte, nakreslete nebo dobře popište a zašlete dotaz do Moravského ornitologického spolku v Přerově na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Ornitologové vám rádi pomohou s určením.

Autor: Jiří Šafránek
Foto: Jarmila Kačírková, Zdeněk Abrahámek

Videa MOS podle druhů ptáků:

Sýkora koňadra (Parus major)
https://youtu.be/_W0E4sorckw
Sýkora modřinka (Cyanistes caeruleus)
https://youtu.be/6xukDpXVN5c
https://youtu.be/CzwMMBxnGFU
Mlynařík dlouhoocasý (Aegithalos caudatus)
https://youtu.be/mZ7wc9Wioqo
Kos černý (Turdus merula)
https://youtu.be/tLb9cMfC9Lo
https://youtu.be/qrOvlONhhhI
Vrabec polní (Passer montanus)
https://youtu.be/lVWH0SkQJLE
https://youtu.be/zM-NDee7Rek
https://youtu.be/zk89kJ_lpBo
Pěnkava obecná (Fringilla coelebs)
https://youtu.be/Nw-SkBiJqwM
Pěnkava jikavec (Fringilla montifringilla)
https://youtu.be/95Cf44-x6Ww
Zvonek zelený (Carduelis chloris)
https://youtu.be/VElVqc0rmaI
https://youtu.be/uKHGpwf9u_Y
Dlask tlustozobý (Coccothraustes coccothraustes)
https://youtu.be/Ep3NuiqU_rA
Strakapoud velký (Dendrocopos major)
https://youtu.be/-xkiqxk08M0
https://youtu.be/igbv3nwkL1s

Naposledy změněno úterý, 22 leden 2019 12:07

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte