The BB/BTO Nejlepší kniha o ptácích roku 2018

  • úterý, 08 leden 2019 18:28

Prestižní časopis Birtish Birds v novém čísle 1/2019 vyhlásil nejlepší "ptačí" literaturu za rok 2018. Zde jsou výsledky, fe finále dvě knihy dostaly stejný počet bodů a tak jsou dvě tetí místa. The BB/BTO Nejlepší kniha o ptácích roku 2018 British Birds a the British Trust pro ornitologii oznámil vítěze ceny Best Bird Book (nejlepší kniha) roku. Všechny knihy recencované BB a BTO News na BTO website www.bto.org/abour-birds/book-reviews během roku 2018 by si zasloužily toto ocenění.

Celkem v průběhu roku British Birds a/nebo BTO posuzovala 65 knih a neuvěřitelných 34 z nich se dostalo do užšího výběru a byly dostupné k prohlédnutí během dne rozhodování. Začátkem prosince 2018 se porota složená ze tří zástupců z BTO a tří z BB opět sešla na výroční konferenci BTO v Swanwicku. To, že se knihy nevešly pomalu na zadní část jednoho z vozů BTO, které je dovezlo do Swanwicku, naznačovalo nezvykle vyrovnanou soutěž. To se potvrdilo, když jsme se na konci odpoledního zasedání posadili zpět k přehledu neobvykle vysokého počtu knih, které získaly v posledním kole hlasování jeden nebo více bodů. Sečtením snad intuitivně existoval jasný vítěz (nejméně 5 z 6 porotců ho umístili na vrchol svého výběru), ale naše tipy na vítěze se s názory a hlasy porotců velmi rozcházely a shodli jsme se jen v málo bodech. Odrážely se naše odlišné zájmy a priority a v neposlední řadě i vlastní potíže při rozhodování o tom, jak přesně má vypadat kniha, která kandiduje na tuto cenu. Neexistovalo jasné téma pro letošní top- hodnocené tituly, ačkoliv všech prvních pět titulů by snad mohlo být klasifikováno primárně jako faktické než literární nabídky.

PasserinesVítězná příručka o západních palearktických ptácích: Passerines (Pěvci)
Napsal ji Hadoram Shirihai a Lars Svensson; vydalo vydavatelství Bloomsbury, 2018; v BB posuzoval Martin Collinson a Stephen Menzie (Brit. Birds 111: 629– 632) a za BTO John Marchant. Je to velká kniha v každém smyslu. Uvědomíte si, že držíte v rukách opravdu seriózní práci, když Vám ruce s oběma svazky klesnou téměř k rohožce. Tato kniha, kterou spolunapsali dva velcí znalci Západní palearktické ornitologie, byla netrpělivě očekávána mnoho a mnoho let a bude se víceméně sama prodávat většině evropským nadšeným pozorovatelům (a kroužkovatelům), přinejmenším těm, kteří se zajímají o identifikaci ptáků. Obsahuje více než 5000 fotografií a 400 map a text je spolehlivé shrnutí identifikace, přepeřování a taxonomie regionálních pěvců. Navzdory dlouhému období její přípravy jsme cítili, že je předurčena k tomu, aby zůstala standardním nositelem i v budoucnosti. Vzhledem k omezené přenositelnosti papírových knih (oba svazky váží 6 kg), musí být vážným zřetelem pro většinu pozorovatelů digitální formát HWPB. Jedná se o knihu, kterou byste si chtěli vzít na libovolný palearktický pozorovací výlet a mít ji v chytrém telefonu, tabletu nebo notebooku, je ideální řešení. Fenomenální množství obsahu v papírové knize nevyhnutelně znamená, že úprava je trochu stísněná a některé fotografie jsou trochu malé, ale elektronická verze umožňuje zobrazit údaje a fotografie v plné velikosti a to znamená, že to můžete ocenit a vychutnat si obsah mnohem snadněji. V blízké budoucnosti diskuze o tom, zda papír nebo digitální verze nebudou mít vítěze ani poraženého, ale pro práci jako je tato, volba digitálního formátu je významným krokem vpřed pro každé pozorování mimo domov.
Rare and Scarce Birds of Cheshire
2.místo Rare and Scarce Birds of Cheshire & Wirral (Výjimeční a vzácní ptáci z Cheshire & Wirral)

Napsal Allan Conlin a Eddie Williams; vydáno soukromě v r.2017; v BB posuzoval Andy Stoddart (Brit. Birds 111: 56–57). Jedná se o knihu, které dali 4 ze 6ti porotců body v konečném zúčtování a byla vysoce ceněna za zvláště atraktivní příklad žánru. Pozorovatelům tolik přidává k systematickému seznamu ptáků a skutečně přináší radost z nalezení a spatření vzácných a výjimečných druhů. Údaje jsou prezentovány ve snadno stravitelné podobě, co by mohlo být spíše suchý systematický seznam na něco příjemného a přesvědčivého. Zejména její úprava a umělecké zpracování přispívají ke krásně produkované malé knize, kterou budou místní pozorovatelé a návštěvníci ptačího hrabství Cheshire & Wirral listovat ještě mnoho dalších let. Nastavila vysoký standard pro knihu tohoto druhu.
Far from Land3.místo Far from Land: the mysterious lives of seabirds (Daleko od země: Tajemný život mořských ptáků)

Napsal Michael Brooke; vydal Princeton University Press, 2018; v BB posuzoval Martin Heubeck (Brit. Birds 111: 411) a pro BTO Ruth Walker. Existuje jen velmi málo ornitologů, pokud vůbec nějací jsou, které by v určitém okamžiku nezajímali mořští ptáci. Dokonce i ti největší vnitrozemští a zahradní pozorovatelé chodí tu a tam k pobřeží - ať už se jedná o buřňáka ledního v Hunstantonu, tereje bílého v Bemptonu, papuchalka severného na ostrovech Farnes nebo buřňáka severního na ostrově Skomer, mořští ptáci povzbudí vaše smysly. Jestliže se zajímáte, co mořští ptáci dělají a proč to dělají, a ne jednoduše jen jak vypadají, pak tato kniha by měla být na vašem seznamu k prostudování. Jedná se hlavně o přehled toho, co moderní technologie a naše rostoucí schopnosti sledovat ptáky po celý rok, nám mohou říct o životě mořských ptáků, když jsou daleko od země, což je po většinu času u mnoha druhů. Není divu, že je zde řada odkazů na skupinu OxNav, kterou vede Tim 42 British Birds 112. Leden 2019. 35 – 43 Short papers Guilford, který odhaluje mnohé z tajemství ze světa shearwater (buřňákovitých) jinde v tomto vydání (Brit. Birds 112: 9–25) a Mike Brooke představil mimořádně srozumitelné shrnutí pokroku moderních vědců mořských ptáků.

Gulls of the World3.místo Gulls of the World: a photographic guide (Rackové světa: fotografický průvodce)
Napsal Klaus Malling Olsen; vydalo vydavatelství Bloomsbury, 2018; v BB posuzoval Brian Small (Brit. Birds 111: 483–484). Máte místo ve vaší poličce na další knihu o raccích? Někteří pozorovatelé žijí, aby viděli racky, ale pro nás ostatní tento průvodce nabízí něco, co žádný jiný. Recenze Brian Smalla je dobrým začátkem, pokud si myslíte, že by to mohla být kniha, která vás konečně přiměje strávit všechen čas zimního pozorování na skládce. Pokud jde o ocenění knihy, porotci se domnívali, že je to možná jedna z nejlepších knih o raccích na světě, které jsou v současné době k dispozici. S odkazem na dřívější diskuzi o papíru versus digitální verze, je tištěná verze přiměřeně přenositelná, pokud bude v autě (nebo možná v ruksaku) pro každodenní odkazy v terénu. Obtížnější taxony jsou ošetřeny docela důkladně, ale vzhledem ke složitosti tohoto tématu – je nepravděpodobné, že by poskytly odpověď na každého zvláštně vypadajícího racka, na kterého narazíte. Bude zapotřebí podrobnější zpracování z internetových zdrojů jako např. www.gull-research.org. Klaus Malling Olsen má schopnost vysvětlit obtížný předmět s pozoruhodnou jasností a jednoduchostí; to vyvolává vážný zájem pozorovatelů o kteroukoliv z jeho výjimečných knih o ptácích, protože je chtějí mít ve své sbírce.

The Ascent of Birds5.místo The Ascent of Birds (Vzlet ptáků)
Napsal John Reilly; vydalo vydavatelství Pelagic Publishing, 2018; v BB posuzoval Martin Collinson (Brit. Birds 111: 550) a pro BTO Rob Robinson. Oba recenzenti navzájem, Rob Robinson a Martin Collinson, vychvalovali přednosti této knihy; ten první to shrnul zařazením mezi nejlepší populární vědecké knihy a sdělením, že poskytuje skvělého průvodce k našemu současnému pochopení toho, kde a jak se ptáci vyvíjeli. Sleduje, co nám mohou moderní vědecké studie o klíčových událostech v evoluci a biografii ptáků, které dnes vidíme kolem nás - a určitě každý pozorovatel si najde kapitolu vlastního zájmu. Je to pro pozorovatele příliš snadné, aby se dostali do morbidních depresí ohledně současného stavu našeho životního prostředí, změně klimatu, ztrátě druhů, stanovišť a dalších různých aspektů lidského ničení planety. Na druhou stranu vědecké úsilí a výzkum pokračují v otevírání dveří a našich očí k aspektům přírodního světa, o kterých víme málo nebo vůbec nic. Tato kniha společně s knihou Far From Land, spadá pečlivě do takového druhu knih, které každému čtenáři BB a členu BTO, stojí za to, aby nad nimi strávili nějaký čas, než temné zimní noci zimy ustoupí jaru.

zdroj: British Birds 1/2019

Naposledy změněno středa, 13 únor 2019 21:50

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte