Ferme aux grues - další zastávka našeho francouzského putování

  • neděle, 05 březen 2017 12:51

Neděle je, nevím proč, od slova nedělat, zvláště jste li na dovolené a už vůbec to nechápu, jste li za jeřáby, kteří kalendář (naštěstí) neznají a tak na vás zcela určitě nepočkají :-) takže hurá ven!

IMG 7875
Našim dnešním plánem je jednak opět pozorování rozletu jeřábů z nocoviště na jezeře
a pak bychom rádi navštívili místo zvané "Ferme aux grues" něco jako jeřábí farma, ale o tom, jak se představy na hony vzdáleně můžou lišit od reality už víme svoje a to jsme ještě nebyli zdaleka všude, ale i o tom vám budu vyprávět. Opět ráno budík nemilosrdně burcující naše těla ze spánku v půl páté, ranní káva, ten černý života budič (jehož vynálezce by měl dostat Nobelovu cenu, pokud už ji teda ovšem nedostal), a hurá ven, na nic nezapomenout, neboť se sem s největší pravděpodobností vrátíme až zase večer.

IMG 7774 copy II
Francouzi se pozorování ptáků věnují velmi svědomitě a nenechají si ujít žádnou takovou příležitost, jako je ranní rozlet ptáků z mělké vody nocoviště do strnišť po kukuřici za potravou. Zdaleka zde dnes nejsme první a jak to tak vypadá, několik karavanových aut zde zůstalo i přes noc. Jsem upřímný a zcela nepokrytě jim závidím tu volnost a svobodu, avšak jen do okamžiku, než otevřu internet na straně s cenovými relacemi těchto korábů na čtyřech kolech. Spočítal jsem si, že bych musel prodat náš byt, ještě ten sousedovic a možná ještě sousedku o patro výš a nebo při výši mého výdělku jít do důchodu tak ve stodvaceti osmi :-), takže nic a hurá zpátky do reality :-)
Potkáváme zde i včerejšího usměvavého francouze, který nás po úžasné ranní show vede na krásnou pozorovatelnu, ukrytou v rákosinovém porostu na břehu menšího jezera.

IMG 8239
Vede k ní cesta po dřevěné lávce opatřené zábradlím. Nejdříve se vstoupí do jakési předsíňky, aby otevírající se dveře v pozorovacích oknech nedělaly světelné efekty a ptáci tak nebyli na jezeře rušeni. Teprve potom se z předsíňky vstupuje do vlastní útulné pozorovatelny, kde je opět z několika oken nádherný rozhled na menší jezero, nedaleko svého většího bratra... Na vzdáleném konci jezera vidíme ještě jednu větší pozorovací věž, ale k té už nejdeme. Momentálně je zde jen několik málo ornitologů se stativáky a jeden fotograf, kterého pak během týdne potkáváme ještě několikrát.

IMG 8235
Odměnou nám je pozorování přeletu asi stovky volavek bílých, tisíce čejek chocholatých, na jezeře plavou husy běločelé a těsně u pozorovatelny nám před oběma objektivy chvilinku zapózuje potápka malá a ledňáček říční.

VPG 1498
Loučíme se asi po hodině s ostatními a navzájem si přejeme hezký den. Míříme rovnou k "jeřábí farmě", jsme na ni asi až příliš zvědaví :-)
Opět trocha detailů z ne mojí hlavy :-)
"V roce 1990 byla z evropských fondů vybudována v místech hlavního krmelišťě jeřábů poblíž Lac du Der „Ferme aux Grues“ (jeřábí farma). První etapa projektu trvala po tři následující roky. Pole a vlhké louky byly v těchto místech vykoupeny, uvedeny do původního stavu a přistoupilo se k experimentům týkajícím se potravy jeřábů a škod, které způsobují. V současnosti se jedná o jediné místo v blízkosti jezera, kde jsou jeřábi přikrmování především kukuřicí během jarní migrace od konce ledna do poloviny března z důvodu omezení škod, které by způsobili na okolních polích. Běžně se tu krmí 500 – 1.000 ptáků a v období vrcholícího tahu (konec února až začátek března) se tu třeba v roce 2005 zdržovalo i 3.000 až 5.000 jeřábů. V roce 1992 tu byla vybudována velká pozorovací věžička, která je vhodná k sledování i barevně značených ptáků. Druhá byla postavena v roce 2004 a třetí v roce 2005."
Tolik citace od Dodina.
Cesta k farmě vede z hlavní silničky takovou menší "polní" odbočkou až se po pár stech metrech dojede k menšímu upravenému domku, u kterého je zároveň parkoviště. Těch opravdu několik kroků k velké dřevěné věži by určitě zvládl i můj na nohu bolavý kamarád, který jinak nefotí jinak než z auta ;-), ale tohle, jak je dnes moderní říkat, "by dal" :-) ...

IMG 7888
Stavba je to masivní a do prvního patra pozorovatelny se stoupá opět po krytých dřevěných schodech. Stěny pozorovatelny opět zdobí ilustrační cedule o tahových cestách jeřábů, počtech i roční cyklus jejich života. Co mne překvapuje, že nikde nevidím ono u nás oblíbené, že Eva má ráda Tondu a že Dvořáková je "Renault" (víte co myslím, že? ;-) )
Je však velké teplo a na to, aby se zde hostili jeřábi na předkládaném krmivu je zřejmě ještě příliš brzy a dostatek přirozené potravy na všech okolních polích. Z okna pozorovatelny vidíme i na vzdálené louce umístěné dva nebo tři fotografické kryty, které stejně tak, jako prostor před nimi, zejí prázdnotou...

VPG 1138
Na venkovní straně této dozajista záslužné stavby visí několik různých ptačích budek a mne to tak znovu nutí k zamyšlení, proč to někde jde a někde prostě ne a nebo tak šíleně šnečím tempem, že než by se to postavilo, nebude z toho na co koukat. Jsou pravda i vyjímky, které jak obecně známo, potvrzují pravidlo...

IMG 7848
Vracíme se zpátky k jezeru, jdeme se chvíli projít a nechat se ještě pohladit slunečními paprsky. A že tu nejde zabloudit, to dokazuje i tahle zajímavá informační cedule, do přírody je to prostě doleva! :-)

autor: Jan Veber www.veberphotobank.com

Naposledy změněno neděle, 05 březen 2017 13:02

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte