Jak se dělá Velký den v Africe

  • pátek, 16 listopad 2018 11:04

BirdLife South Africa uspořádala svůj 33. ročník Birding Big Day (BBD), během kterého se týmy pozorovatelů pokusili vidět co nejvíce jihoafrických ptačích druhů během 24 hodin.
Dohromady bylo pozorováno 654 druhů, což je 77,2 % ze všech, které se vyskytují v Jižní Africe. Celkový počet jej 847 druhů. Tento ohromující úspěch je výsledkem 810 pozorovatelů, kteří soutěžili ve 265 týmech. Celkově bylo zaznamenáno 32 290 pozorování ptáků během 24 hodin. Všichni nahráli svá pozorování do mobilní aplikace BirdLasser a záznamy byly nahrány do online mapy, takže se pozorování mohli zúčastnit i další týmy. Dalších zhruba 60 týmů se zúčastnilo neformálně, což zvedlo celkový počet pozorovatelů BBD 2016 na zhruba 1000.
Týmový rekord 325 druhů z roku 2008, který drží tým Zonke Inyoni, byl vyrovnán tím samým týmem, kterému se to povedlo navzdory špatnému počasí na začátku dne. Druhý byl tým Hamerkop se svými 305 druhy následován Wat-Kyk-Jy s 282 druhy.
Nejčastější zaznamenané druhy byly ibis hagedaš, husice nilská, hrdlička damarská, čejka běločelá a hrdlička senegalská.
1. Tým Drie Vinkies zažil stejně jako mnoho ostatních velmi mokrý den BBD

1. Tým Drie Vinkies zažil, stejně jako mnoho ostatních, velmi mokrý den BBD!

BBD  si bude mnoho lidí pamatovat jako úspěch ale pro mnoho dalších věcí. Dokonce i radio Eleven udělalo rozhovor a mnohé z článků je objevili v novinách a časopisech, což pomohlo rozproudit konverzaci o ptácích. Ještě k tomu si stovky pozorovatelů stáhli aplikaci BirdLasser a předpokládá se, že mnoho z nich brzy nahraje cenná data, která mohou pomoci občanským vědeckým projektům jako je SABAP2. Sečteno a podtrženo, tento den byl o oslavování krásné rozmanitosti ptačích druhů Jižní Afriky.
BirdLife South Africa by ráda poděkovala BirdLasser za podporu. Aplikace přinesla pocit komunity a spojitosti během celé akce díky své online mapě. Právě proto se z toho stala jedinečná událost.
BBD 2018 se bude opět konat v listopadu 24. BirdLife South Africa zve všechny pozorovatele, aby se přihlásili a udělali tento den ještě větším, než byl jeho předchůdce.
ERNST RETIEF

foto celek
2. Antje Madden z Hawkward s Patrickem Maddenem z Raven Lunatics žijí bok po boku nebo spíš leží, aby měli lepší výhled na pěnkavu obecnou.
3. The Bird Skins: Robert Wienand, Junior Meneke, Jaap le Grange a Victor Wilkens.
4. The BBD war room v Isdell House: Cornelis Kruger, Ernst Retief, Chevaughn Nagiah a Nicolan Reddy. Mark a Tania Anderson a Bianca Hare byli také přítomni.
5. Gisela Madden z Raven Lunatics a Chrissie Madden a Antje Madden z Hawkward.
6. The Dikkops: Charles Hardy (72), Rob Crosbie (66), Stan Madden (89) a Bruce Goetch (76).
7. Whale Coast Rock-jumpers: Anton Odendal, Ilse Bigalke, Chris Cheetham a Carin Malan.
8. Wat-Kyk-Jy: Jody de Bruyn, Richter van Tonder a Rowan van Tonder.
9. Knysna Louries: Pat Nurse, Robert Smith, Pat Korrubel a John Bircher.

Zdroj: African Birdlife

Naposledy změněno úterý, 22 leden 2019 12:13

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte