Sup bělohlavý (Gyps fulvus) opět po 12 letech ve Slavkovském lese

  • sobota, 17 listopad 2018 18:32

V letošním létě se konalo v jihozápadních Čechách ptačí překvapení. Dvouletý sup bělohlavý z chorvatské záchranné stanice se po cestě přes celou střední Evropu zastavil na několik týdnů v této části Čech. Ale pěkně popořadě...
V hnízdní sezóně 2017 byl do záchranné stanice na chorvatském ostrově Cres doručen mladý sup bělohlavý, který opustil díky nekázni turistů na loďce předčasně svoje hnízdo a po krkolomné záchranné akci se dostal do lidských rukou.


DSC 6792 finautor Jarda Šimek

Zde přečkal svoji první zimu spolu s dalšími supy bělohlavými, dostal jméno Kruna (česky Koruna) a na jaře 2018 byl poté vypuštěn do volné přírody. Zde je třeba připomenout, že sup měl na zádech malý „baťůžek“ resp. satelitní vysílač, který sledoval jeho pohyby. Po krátkém pobytu v okolí stanice se pak začala předlouhá cesta Kruny. V několika dnech přelétl Itálii, Rakousko a dostal se do Maďarska. To rychle přelétl a přes jižní Slovensko se dostal na území Čech jižně od Brna, kde pak pokračoval směrem na Prahu. Zde si to rozmyslel, odletěl opět na Moravu, pak severně až k polské Vratislavi.

sup běl 2autor Petr Lang

Jeho cesta pokračovala dále severně od Krkonoš po polském území, pak pokračoval do Saska, aby zhruba počátkem června znovu navštívil území České republiky. Nejprve se zdržoval na Chebsku a pak přelétl přes území Slavkovského lesa poprvé. Zde se usadil v jihozápadních Čechách zhruba na měsíc a půl. První vizuální kontakt s Krunou měl tachovský ornitolog Z. Mára, který přes facebook dostal od chorvatských kolegů přesné souřadnice a v polovině června 2018 ho zastihl nedaleko Prostiboře na Tachovsku. Zde na rozhranní okresů Tachov a Domažlice se zdržel zhruba měsíc. Dne 9. července se už zdálo, že Kruna zmizí, protože byl okolo poledne lokalizován jižně od hraničního přechodu Všeruby v Bavorsku.

DSCN3466autor Libor Schröpfer

Díky svým neskutečným letovým schopnostem byl už ale v podvečer opět v Sedmihoří. Po krátkém zastavení na Tachovsku se vydal severním směrem, aby se zastavil u Otročína, v těsné blízkosti CHKO Slavkovský les. To bylo 16. a 17. července. Zde byl kontrolován a fotografován dvojicí M. Klepal a P. Olbert. Opět následně odlétl do blízkosti Plané na Tachovsko, aby se k Poseči a Otročínu ještě jednou vrátil dne 25. července. Zde pobyl několik dnů, aby svůj pobyt u nás ukončil. 31. července již byl mezi Lincem a Vídní, následně pokračoval jižním směrem. Od srpna počínaje se zdržoval v prostoru Bosna, Chorvatsko a Srbsko. Je zde zřejmě i teď na přelomu srpna a září 2018.

DSCN3544autor Libor Schröpfer

Od svého vypuštění v Chorvatsku zvládl uletět téměř 3 000 km, bez nějakých viditelných fyzických problémů.
V Čechách, v místech, kde jsme ho pozorovali, se zdržoval vždy v otevřené krajině s dobrým výhledem po okolí. Odsedávky volil vždy na okrajích lesních celků, velmi často v blízkosti pastvin s dobytkem nebo větších ohrad s chovanou zvěří (jeleni, daňci, siky, mufloni). Trochu záhadou bylo, čím se živil. I přes intenzivní sledování, nebyl nikdy pozorován při příjmu potravy. Protože počátek července trávil na Domažlicku a Tachovsku v těsné blízkosti kosených luk a pastvin, snad se mohl živit zde usmrcenými obratlovci (srnčata, zajíci). Přikrmování, které navrhovala veřejnost, jsme nakonec zavrhli. Pták byl v dobré kondici a nechtěli jsme z něj udělat nějakého „cvičeného“ supa, který si nebude potravu shánět sám.

DSCN3665autor Libor Schröpfer

Přikrmování nebylo možné ale ani z hygienických a veterinárních důvodů.
Tato návštěva supa bělohlavého na území CHKO Slavkovský les a v jeho těsné blízkosti připomněla poslední návštěvu na tomto území. Tenkrát počátkem léta 2006 se malá skupinka čtyř supů usídlila na pastvinách u Ovesných Kladrub. Strávila zde několik dnů, zpočátku ve vysíleném stavu, ale postupně se jejich kondice zlepšovala. Nakonec všichni supi v pořádku odletěli (Řepa 2006).

DSCN3497autor Libor Schröpfer

Literatura:
Řepa P. 2006: Zajímavá ptačí návštěva ve Slavkovském lese. Arnika 2006/2, s. 14-15.

Libor Schröpfer

Naposledy změněno úterý, 22 leden 2019 12:13

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte