9 nejlepších dalekohledů pro pozorování ptáků (2022)

  • pondělí, 05 září 2022 05:56

Nakupování dalekohledu na pozorování ptáků může být frustrující! Existuje nespočet značek a modelů, z nichž všechny slibují kvalitu a skvělé pozorování. Pokud ale začnete hledat, určitě si položíte několik otázek a začnete být nejistí. Kolik bych měl utratit? Je tento dalekohled vhodný pro pozorování ptáků? Která značka je nejlepší? Ale dnes mám dobrou zprávu. Poté, co jsem strávil hodiny a hodiny (vážně, příliš mnoho času!) zkoumáním doslova desítek různých optik, podařilo se mi vytvořit seznam 9 NEJLEPŠÍCH dalekohledů pro pozorování ptáků.

Dokážete odhadnout, co je podle pozorovatelů ptáků nejdůležitějším faktorem při rozhodování o nové optice? Cena! Ano, vždy se zdá, že jde o cenu.  Abychom vám vyhověli, jsou níže uvedené dalekohledy na pozorování ptáků uspořádány podle ceny, od těch nejlepších, které lze koupit (2 500 $+) až po optiku pro ty, kteří mají omezený rozpočet (pod 125 $).

Začněme!

Platinová třída (více než 1 500 $)
1. Swarovski EL 42

birdwatching Swarovski EL 42
Proč byste si ho měli koupit:
Tento dalekohled od Swarovski má vše. Pokud si můžete dovolit vysokou cenu, měli byste si koupit EL 42 a užít si luxusní pozorování.
Za prvé, optický výkon je bezkonkurenční díky legendárním technologiím Swarovski. Fluoridové sklo vytváří čistý a jasný obraz s vysokým kontrastem a vysokým rozlišením prakticky bez zkreslení v celém zorném poli.
EL 42 je stvořen pro nepříznivé podmínky, kterými pozorovatelé s tímto binokulárním dalekohledem jistě projdou. Obsahuje odolné a lehké šasi z hořčíkové slitiny. Dusíkem plněné trubky brání zamlžování a jsou vodotěsné, což zabraňuje vnitřnímu zamlžování. A konečně, dalekohled je obalený zelenou gumou, která jej pomáhá bezpečně držet v ruce a zároveň chrání tělo před občasným pádem.

Proč byste si ho neměli kupovat:

Jediný důvod, proč byste si neměli kupovat Swarovski EL 42 pro potřeby pozorování ptáků, je příliš vysoká cena.

2. Zeiss Victory SF (8×42)
birdwatching Zeiss Victory SF 842

Proč byste si měli koupit:
Chcete jeden z nejlepších dalekohledů pro pozorování ptáků, který lze koupit? Pokud ano, pak chcete Zeiss Victory SF. Výjimečná kvalita obrazu, široké zorné pole, malé zaostření na blízko, elegantní a pohodlný design a podpořena spolehlivou společností a zárukou. Je těžké najít lepší dalekohled pro pozorování ptáků.

Proč byste neměli kupovat:

Největší nevýhodou Victory je cena! Pro většinu birderů bohužel není cenově dostupný. Také to není skvělá volba pro začínajícího nebo příležitostného pozorovatele ptáků. Začal bych jedním z levnějších pozorovacích dalekohledů na tomto seznamu.

3. Leica Noctivid (8×42)
birdwatching Leica Noctivid 842

Jednoduše řečeno, je to jeden z nejlepších dalekohledů na pozorování ptáků, který si lze koupit. Noctivid byl dokonce inspirován ptákem – sýčkem obecným.

Společnost Leica začlenila své nejnovější technologie a nejlepší materiály k vytvoření Noctivid. Kvalita obrazu Noctivid je bezkonkurenční. Jsem jeho velký fanoušek!
Mezi Noctividem , Zeiss Victory SF a Swarovski probíhá velká soutěž o titul nejlepšího dalekohledu pro pozorování ptáků!

Proč byste neměli kupovat:

Za cenu přes 2 500 $ je Noctivid pro mnoho birderů příliš drahý. Osobně je těžké ospravedlnit utrácení více peněz za dalekohled na pozorování ptáků, než je moje splátka hypotéky!
Pokud jste začátečník nebo příležitostný birder, může být levnější binokulární dalekohled lepší volbou, než provedete tak významnou investici.
Normálně nejvýraznějším rozdílem pozorovaným u drahých dalekohledů je jas a kvalita obrazu při slabém osvětlení, jako je východ slunce, západ slunce nebo tmavý les. Pokud obvykle používáte optiku za jasných a slunečných podmínek, pak se utrácet tolik peněz pravděpodobně nevyplatí.

Zlatá třída (501 $ – 1 499 $)
4. Zeiss Conquest HD (8×42)
birdwatching Zeiss Conquest HD 842

Proč byste si ho měli koupit:
Za méně než polovinu ceny Zeiss Victory SF získáte pozorovací dalekohled, který má velmi podobné vlastnosti! Pro netrénované oko vaši přátelé možná nikdy nepoznají rozdíl při pohledu do tohoto dalekohledu.
Je známo, že Zeiss Conquest má kromě mnoha dalších funkcí velmi ostrý a jasný obraz, který je ideální pro pozorování ptáků. Má široké zorné pole a je vynikající v náročných světelných podmínkách. Zahrnuje stejnou záruku a vynikající design a technické zpracování, jaké jsme od společnosti Zeiss očekávali.

Proč byste si ho neměli kupovat:

Zeiss Conquest je o něco těžší než mnoho ostatních dalekohledů na tomto seznamu a mnoho lidí si stěžuje na kvalitu krytek objektivu (ty lze snadno vyměnit za lepší sadu).
Chcete-li ušetřit pár korun a získat podobný dalekohled, můžete se níže podívat na možnosti stříbrné třídy. Také, jakkoli je Conquest skvělý, za trochu vyšší útraty můžete získat jednu z nejlepších optik na současném trhu se Zeiss Victory SF nebo Leica Noctivid.

5. Leica Trinovid HD (8×42)

birdwatching dalekohled lecia trinovid
Proč byste si ho měli koupit:
Trinovid je vynikající dalekohled pro pozorování ptáků. V mnoha ohledech je velmi podobný svému dražšímu bratranci Leica Noctivid, ale za zlomek ceny. Díky vynikajícímu inženýrství, které se od produktů Leica očekává, je obraz vynikající. Je jasný, ostrý a zobrazuje bohaté barvy. Vždy jsem miloval ergonomický design dalekohledů Leica. Dobře padnou do rukou a mají velmi kompaktní design a Trinovid není výjimkou.

Proč byste si ho neměli kupovat:
Pokud jste fanouškem Leica a můžete si to dovolit, proč prostě nezariskovat a nekoupit si Leica Noctivid? Má o něco lepší materiály, jako je kvalita skla Extra-Low disperze, která poskytuje lepší obraz.
Trinovid HD je také skvělý dalekohled pro děti!

Stříbrná třída (pod 500 $)
6. Nikon Monarch 7 (8×42)
birdwatching Nikon Monarch 7 842

Proč byste si ho měli koupit:
Myslím, že Nikon Monarch 7 je jednou z nejlepších kombinací ceny a výkonu, kterou najdete v dalekohledech na pozorování ptáků.
A je to velmi cenově dostupné pod 500 $.
Zajištěn důvěryhodným jménem Nikon, je vybaven sklem s extra nízkým rozptylem, extrémně širokým zorným polem a je lehký a pohodlný na přenášení.
Podle mého názoru, pokud si nemůžete dovolit (nebo nechcete platit!) některý z dalekohledů vyšší třídy, Nikon Monarch 7 poskytuje mnoho stejných funkcí.

Proč byste si ho neměli kupovat:

Aby se cena snížila, musí Monarch 7 „ubrat“ v několika oblastech ve srovnání s dražší optikou. Nejvýraznějším rozdílem, kterého si všimnete, je kvalita obrazu, zejména v situacích s nedostatečným osvětlením, jako je tmavší les, východ nebo západ slunce. Monarch 7 si v těchto situacích vede poměrně dobře, ale nepřibližuje se dalekohledům jako je Zeiss Victory SF nebo Leica Noctivid .
Na druhou stranu, i když je o něco levnější než dalekohled vyšší třídy (platinová nebo zlatá třída) výše, 500 dolarů je stále pěkný balík peněz. Pokud vás tato částka děsí nebo si nejste jisti, zda je pozorování ptáků pro vás, pak pokračujte ve čtení, abyste našli nějaké levnější možnosti.

7. Vortex Viper HD (8 x 42)
birdwatching Vortex Viper HD 8 x 42

Proč byste si ho měli koupit:
Normálně najdete Vortex Viper HD za méně než 500 $. To je skvělá zpráva, protože se zdá, že v tomto cenovém rozpětí se lidé cítí jistěji. Utrácíte dost peněz na to, abyste si pořídili vynikající optiku, která by měla uspokojit vaše potřeby na roky dopředu, ale také se tím nezruinujete.
Viper HD má obraz, který je jasný a čistý díky sklu s extra nízkým rozptylem. Má také plně vícevrstvé čočky a dielektrické hranolové povlaky pro optimalizaci a zvýšení propustnosti světla.
Podle mého názoru tyto birdingové dalekohledy poskytují vynikající hodnotu a předčí mnoho optik, které jsou 2x dražší.

Proč byste si ho neměli kupovat:

Jediný důvod, proč byste si tento dalekohled neměli kupovat je ten, že si můžete dovolit jednu z výše uvedených možností zlaté nebo platinové třídy. Stejně jako u většiny dalekohledů platí, že čím více peněz utratíte, tím lepší kvalitu obrazu lze očekávat, zejména v náročných světelných situacích

8. Nikon Monarch 5 (8×42)
birdwatching Nikon Monarch 5 842

Proč byste si měli koupit:
Sklo s extra nízkým rozptylem (ED)! Monarch 5 je nejlevnější dalekohled, který si můžete zakoupit a který tuto funkci obsahuje. ED sklo poskytuje vynikající obraz a výhled.
ED sklo s běžnou cenou pod 300 USD není jediným důvodem, proč uvažovat o Monarch 5. Společnost Nikon je známá výrobou vysoce kvalitních produktů a za tuto nízkou cenu poskytuje co nejvíce funkcí.
Nejen, že kvalita obrazu je v této cenové kategorii vynikající, ale dalekohled je výjimečně lehký a pohodlně se drží, je vodotěsný a má dielektrický vysoce reflexní povlak na hranolech, který také pomáhá propustit více světla pro zlepšení obrazu.
Monarch 5 je vynikající volbou pro omezený rozpočet nebo začínajícího pozorovatele ptactva. Myslím, že nebudete zklamáni.

Proč byste si ho neměli kupovat:

Jednou z mých výtek k tomuto dalekohledu je jeho zorné pole, které je pouhých 330 stop. A já při výběru dalekohledu pro sebe preferuji široké zorné pole. Nechci promeškat žádného ptáka!

9. Celestron Nature DX (8×42)

birdwatching dalekohled celestron nature
Proč byste si ho měli koupit:
Jsou ideální pro někoho s nízkým rozpočtem, úplné začátečníky nebo dokonce učitele, kteří potřebují poskytnout dalekohled celé třídě.
Dalekohled Celestron Nature DX je velmi cenově dostupný, ale přesto dostatečně dobrý, aby poskytoval vynikající zážitek ze sledování ptáků. Pokud se pokusíte získat levnější než toto, riskujete velmi frustrující den kvůli neúčinnému dalekohledu.
Nemějte špatný den! Udělejte z Celestron Nature DX základní linii pro všechny ostatní dalekohledy pro pozorování ptáků. Prosím, nehledejte nic levnějšího.

Proč byste neměli kupovat:

Pokud to váš rozpočet dovolí, doporučuji koupit ten nejlepší dalekohled na pozorování ptáků, jaký si můžete dovolit.
Zvláště pokud si můžete připlatit, pak můžete narazit na Nikon Monarch 5. Pak můžete mít sklo s extra nízkým rozptylem, které výrazně zvýší celkovou kvalitu vašeho obrazu!
T the Nature DX je také skvělý dalekohled pro děti!

Srovnávací tabulka dalekohledů na pozorování ptáků:
Níže uvedená tabulka je srovnáním všech nejlepších binokulárních dalekohledů nalezených v tomto seznamu:

tabulka dalekohledů

Je několik věcí, o které se chci s vámi podělit při svém postupu při výběru birdingových dalekohledů uvedených výše.
1. Nejsem odborník!
Myslím, že je to dobrá věc. Moje recenze jsou psány z pohledu začátečníka a nováčka. Udržuji je jednoduché a snažím se zaměřit na nejlepší vlastnosti každého dalekohledu s ohledem na pozorovatele ptáků.
2. Proč je každý binokulární dalekohled 8×42?
Pokud jste si nevšimli, každý dalekohled, který jsem doporučil, byl 8×42. To znamená, že má 8násobné zvětšení a průměr objektivu 42 mm.
Tuto možnost preferuji pro birding. Pro mě je to nejlepší kombinace hmotnosti, velikosti, jasu, zvětšení a zorného pole. Pokud to není vaše preference, většina modelů má k dispozici různé velikosti (10×42, 8×30).
3. Jak jsem vybral tento seznam dalekohledů pro pozorování ptáků?
Můj proces kontroly a výběru těchto binokulárních dalekohledů zahrnoval:
- Návštěva místních prodejců a osobní testování každé optiky.
- Mluvil jsem s každým výrobcem o důležitých funkcích, jako je kvalita čoček, povrchové úpravy, záruky atd. Strávil jsem také nespočet hodin na jejich webových stránkách zkoumáním všech technických informací, prohlížením brožur a průvodců a odesíláním mnoha e-mailů s informacemi, které jsem nemohl najít.
- Čtení mnoha dalších online recenzí a názorů odborníků.
- Dalekohledy na pozorování ptáků se pohybují v rozmezí od 20 do téměř 3 000 USD. Snažil jsem se najít nejlepší dalekohled ve všech cenových relacích. Snažil jsem se mít na paměti, že každý má jiný rozpočet a pohybuje se na různých úrovních birdingu.
4. Jsem člověk!
Konečně je o mně známo, že čas od času udělám chybu. Pokud si přečtete něco, co nezní správně nebo se změnilo, dejte mi prosím vědět a já to napravím!

Zdroj: birdwatchinghq.com
Autor: Scott
Zdroj foto: internet

Naposledy změněno pondělí, 05 září 2022 06:26

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte
Vláďa Teplý

Vláďa Teplý

Robert

Robert "Dodin" Doležal

Jirka Šafránek

Jirka Šafránek

Honza Haber

Honza Haber

Jarda Vaněk

Jarda Vaněk

Laďa Jasso

Laďa Jasso

Libor Schröpfer

Libor Schröpfer

birdfoto birdwatching.cz legendy rockpalace birdwatching.cz holik birdwatching supra b irdwatching soucek birdwatching
birdwatcher biřrdwatching2018 hasilova birdwatching 2018
hok birdwatching jarda vanek logo birdtelemetry birdwatching 2018 vebr foto birdwatching
    ak havlena birdwatching 2018      

TOP seznamy - celkem registrováno 95 uživatelů

ČR Life List WP Life List ČR Year List 2023 WP Year List 2023 Poslední přírůstky
305 Jaroslav Vaněk 381 Zdeněk Souček 234 Jaroslav Vaněk 234 Jaroslav Vaněk 01.12.2023 Potápka žlutorohá Jirka Rohlena
299 Birdwatching.cz 369 Vláďa Teplý 229 Jirka Rohlena 229 Jirka Rohlena 01.12.2023 Potáplice malá Jirka Rohlena
296 Zdeněk Souček 345 Jaroslav Vaněk 186 Michal Staněk 192 Zdeněk Souček 22.11.2023 Turpan černý Jirka Rohlena
288 Jirka Rohlena 333 Birdwatching.cz 178 Zdeněk Souček 186 Michal Staněk 17.11.2023 Linduška skalní Jirka Rohlena
273 Vláďa Teplý 316 Jirka Rohlena 171 Birdwatching.cz 171 Birdwatching.cz 14.11.2023 Žluna šedá Vratislav Ježek
273 Pavel Mezulián 304 Jan Veber 133 Vratislav Ježek 142 Vratislav Ježek 25.10.2023 Sluka lesní Vratislav Ježek
272 Michal Staněk 302 Michal Staněk 101 Renata Hasilová 102 Renata Hasilová 22.10.2023 Hvízdák eurasijský Zdeněk Švajda
256 Renata Hasilová 288 Renata Hasilová 101 Zdeněk Švajda 101 Zdeněk Švajda 22.10.2023 Ostříž lesní Zdeněk Švajda
247 Blancherose 273 Pavel Mezulián 96 Miroslav Horák 96 Miroslav Horák 22.10.2023 Jestřáb lesní Zdeněk Švajda
235 Patrik 269 Martin Horyna 72 Josef Trojan 73 Josef Trojan 22.10.2023 Moták lužní Zdeněk Švajda
219 Vladimír Toman 264 Ondřej Beneš 22.10.2023 Linduška horská Jirka Rohlena
213 Martin Horyna 248 Blancherose 22.10.2023 Potáplice severní Jirka Rohlena
206 Ondřej Beneš 240 Vratislav Ježek 21.10.2023 Dřemlík tundrový Zdeněk Souček
205 Michal Hlaváč 235 Patrik 15.10.2023 Bramborníček hnědý Zdeněk Švajda
203 Vratislav Ježek 230 Markéta Večeřová 15.10.2023 Moták pilich Zdeněk Švajda
202 Markéta Večeřová 219 Vladimír Toman 15.10.2023 Polák velký Zdeněk Švajda
200 Ilona Jurečková 206 Michal Hlaváč 12.10.2023 Jespák skvrnitý Jirka Rohlena
188 Miroslav Horák 200 Ilona Jurečková 12.10.2023 Kulík bledý Jirka Rohlena
149 Jaromír Žebrák 189 Jiří Šantavý 03.10.2023 Kormorán malý Jirka Rohlena
145 Jiří Šantavý 188 Miroslav Horák 03.10.2023 Strakapoud jižní Jirka Rohlena
140 Lukáš Novotný 149 Jaromír Žebrák 03.10.2023 Ústřičník velký Jirka Rohlena
115 Josef Trojan 148 Martin Sochor 03.10.2023 Sokol stěhovavý Jirka Rohlena
107 David Kuba 140 Lukáš Novotný 03.10.2023 Dřemlík tundrový Jirka Rohlena
90 Radomír Zdarsa 120 Josef Trojan 21.09.2023 Křepelka polní Jaroslav Vaněk
48 Lenka Marianna 108 David Kuba 21.09.2023 Jespák rezavý Jaroslav Vaněk
37 Jirka Sochor 90 Radomír Zdarsa 21.09.2023 Orel křiklavý Jaroslav Vaněk
35 Iveta Doleželová 49 Lenka Marianna 21.09.2023 Rákosník zpěvný Jaroslav Vaněk
16 Tereza Froňková 37 Jirka Sochor 21.09.2023 Kamenáček pestrý Jaroslav Vaněk
11 Lenka Hodačová 35 Iveta Doleželová 21.09.2023 Polák malý Jaroslav Vaněk
1 Martin Vašíček 16 Tereza Froňková 21.09.2023 Kulík bledý Jaroslav Vaněk