Již druhý rok s rukavicemi Holík

  • pondělí, 05 prosinec 2016 15:45

Birdwatching (neboli pozorování ptactva) je koníčkem, zálibou, příležitostnou činností, vášní, posedlostí nebo naopak jen okrajovou a v podstatě i neplánovanou činností stále většího okruhu lidí. Velkou výhodou birdwatchingu je také to, že se dá provozovat během celého roku, a to skutečně bez ohledu na aktuální stav počasí. I zimní počasí nám totiž nabízí možnost výjimečných pozorování, zvláště co se severských druhů týče. Kdy jindy se vlastně můžeme setkat na našich rybnících, polích, remízcích či jiných vhodných lokalitách s těmito druhy ptáků, kteří tu normálně nežijí? Pochopitelně se naše vycházky v tomto ročním období přizpůsobují venkovním teplotám, které zásadním způsobem ovlivňují také rozmístění našich oblíbenců – ptáků. Abychom se vyhnuli prochladnutí a vycházku za ptáky si náležitě užili, musíme se pořádně a vhodně obléct. A k zimním doplňkům v podstatě každého ornitologa patří i kvalitní rukavice. Nicméně nejsou rukavice jako rukavice, což každý jistě ze své zkušenosti ví a také potvrdí. Ty naše birdwatcherské navíc musí splňovat určitá specifika, mezi něž vyčnívá nutnost manipulace s dalekohledem, spektivem nebo foťákem. Možná ani většina z nás netuší, že máme v ČR jednu z největších a nejúspěšnějších rukavičkářských firem v Evropě, která je již na trhu více jak 20 let. A je to česká firma, která naopak své rukavice exportuje do více jak 50 zemí světa. Vlastně vývoz do náročných západo- a severoevropských zemí tvoří podstatnou část její produkce. Pochopitelně, především v severských zemí je zima mnohem větším problémem než tady u nás, na druhou stranu to svědčí o kvalitě těchto rukavic, které se tam v tak náročné konkurenci prosadily. Tou úspěšnou rukavičkářskou firmou je společnost Holík International s.r.o. (http://www.holik-international.cz).

Ano, je známa (zatím) především mezi hasiči, záchranáři a vojáky, neboť hlavní část produkce rukavic míří právě do této sféry. Především pak hasičské rukavice představují elitu toho, co vůbec lze mezi hasičskými rukavicemi na celém světě najít. Nicméně právě díky úspěchům na tomto poli se vývojové oddělení začalo soustředit i na další typy rukavic – rukavice pro outdoorové vyžití, myslivost, birdwatching či v neposlední řadě také na klasický fashion styl. Žádná jiná firma v Evropě nenabízí tak široký sortiment funkčních mysliveckých/outdoorových rukavic jako právě Holík International. A mezi touto škálou rukavic lze najít i ty, které lze plnohodnotně využít právě během našich výprav (nebo jen „obyčejných“ vycházek) za ptáky. Díky použitým materiálům (který se mimochodem upravuje dle požadavků firmy Holík International), jsou tyto rukavice velice odolné vůči větru a dešti (díky funkčním membránám), mají vysoce komfortní střih, v případě vícevrstvých rukavic jsou pak tyto vybaveny podšívkou (popř. ještě dalším zateplením) s velmi výkonnou tepelnou izolací, ale zároveň si celá rukavice ponechává vysokou prodyšnost. To, čeho si u těchto rukavic možná nevšimneme hned ze začátku, je to, že podšívky jednotlivých typů rukavic jsou (mimo jiné kromě antibakteriální ochrany) ušity z příjemného materiálu na dotek, který si ovšem bude držet svůj tvar a střih i během častého používání. Kolikrát jsme se totiž „spálili“ na tom, že se nám z jiných rukavic během času začala podšívka při sundávání z rukou vyhrnovat. Většinou se nám pak ani následně nepodaří podšívku vrátit zpět do těla rukavice tak, aby nás alespoň část shrnuté podšívky netlačila. A upřímně, komu z nás se chce tuhle proceduru vykonávat po každém navléknutí/vyvléknutí rukavice z ruky. Tohle všechno jsou detaily, které v konečném důsledku rozhodují o tom, jestli budeme s rukavicemi spokojeni nebo je radši necháme ležet někde na poličce, i když nám ruce lehce mrznou. Teď už ale víme, že kompromisy hledat nemusíme, kvalitní rukavice pro birdwatching na našem trhu lze najít.

Pro birding můžeme z kolekce rukavic Hunting (http://www.holik-international.cz/hunting) firmy Holík International vybrat hned několik typů, které jsou svým střihem, funkčními vlastnostmi materiálů a konečně i designem vhodné pro birdwatching. Je to především rukavice MANDY.

MANDY
rukavice MANDY

Jedná se sice o palčák, ale v podstatě jde také o pětiprstou rukavici s volnými konečky všech prstů, které si můžeme dle potřeby zakrýt odklopem, čímž si vlastní ruku významně ochráníme proti chladu. Mimořádnou výhodou těchto rukavic je právě ta skutečnost, že můžeme mít dle libosti volné konečky všech pěti prstů (včetně palce), takže manipulace s dalekohledem či foťákem není vůbec žádný problém. Vlastní odklopy nám nebudou na ruce volně létat, neboť je lze přichytit k protistraně pomocí speciálních magnetků. Ty jsou tak drobné (ale zároveň natolik funkční), že jejich přítomnost v rukavicích vůbec neucítíme. To prostě zjistíme až při používání rukavic. Rukavice Mandy jsou zároveň dvouvrstvé, to znamená, že kromě hřbetového materiálu (Tecnowool) a dlaně (teletina s hydrofobní úpravou) je rukavice opatřena ještě jednou vrstvou – podšívkou. Ta je v tomto případě ze speciálního funkčního materiálu Thermocool a Merina. Navíc podšívka obsahuje ionty stříbra, které zabraňují množení bakterií v důsledku rozkladu lidského potu tím, že narušují jejich buněčnou stěnu. Drobnost, která ovšem v celém kontextu dělá z rukavic Mandy skutečně špičkový rukavičkářský produkt. Pokud palčáky nechceme, tato rukavice má svou regulérní pětiprstou variantu – jmenuje se ELSA.

ELSA

rukavice ELSA

Platí pro ni všechno výše uvedené, jako v případě rukavic Mandy. Náročnější uživatelé si mohou u Elsy nechat našít magnetky pro odklopy palce nebo ukazováčku, kterou bude tím pádem možné používat s volnými konečky těchto prstů. Opět maličkost, která nám v praxi může pomoci s manipulací fototechniky nebo našich dalekohledů. Nicméně citlivost a střih těchto rukavic umožňuje běžnou práci s dalekohledem (tedy ostření) i s prsty bez odklopu. Díky jemné a citlivé kůži s teletiny rozhodně neztrácíme v rukavicích citlivost. Stále si ji udržíme možná v poněkud překvapivě dobrém rozsahu. Velmi vhodnými rukavicemi pro birdwatching jsou také dvouvrstvé, pětiprsté rukavice TALIA. Kůže na dlani zůstává ušita z teletiny s hydrofobní úpravou, jen hřbetní materiál z Technowoolu je nahrazem třívrstvým flísem. Klouby prstů jsou navíc u této rukavice ještě chráněny koženou výztuhou s pěnovou výplní, takže třeba neočekávaný zpětný ráz větvičky do těchto exponovaných (a citlivých) míst je lépe ošetřen. Podšívka zůstává stejná, tzn. Thermocool a Merino, včetně iontů stříbra. Jako u rukavic Elsa, i tady si může potenciální uživatel rukavic vybrat, jestli si nechá ušít rukavice Talia s odklopem ukazováčku nebo palce (popř. obou prstů). Pokud už dopředu vím, že ke svým zimním vycházkám a s manipulací s dalekohledem nebudu běžně používat odkryté konečky prstů, je zajímavou volbou i tato dvouvrstvá rukavice – LENA. Opět je dlaň vyrobena z teletiny s hydrofobní úpravou, ale hřbet rukavice není z flísu, ale z třívrstvého Softshellu. I podšívka je z jiného materiálu, v tomto případě z Microflísu. Výsledný efekt této rukavice je ovšem stejně příjemný a rukavice patří skutečně mezi top produkty rukavic určených pro aktivní outdoorové vyžití.

LENA 8342

rukavice LENA

Obecně dvouvrstvé rukavice můžeme doporučit pro teploty od + 5 0C do 0 0C (v případě, že budeme většinu času jen tak postávat). Úměrně s pohybovou aktivitou roste (tedy v tomto případě spíše klesá) i teplota, po kterou rukavice udrží naše ruce v teple. V případě, že se budeme pohybovat a pozorovat ptáky při nižších teplotách (více jak - 5 0C), je už lepší hledat v tří- nebo i čtyřvrstvých modelech rukavic (jako je EVELYN a její typy nebo EMILY a její varianty). Tyto rukavice nás ochrání i pro velmi nízké teploty (i pod - 15 0C), ale díky většímu počtu vrstev už bude citlivost našich rukou v rukavicích pochopitelně snížena. Naopak pro teploty od + 5 0C výš bude vhodné vybírat si mezi jednovrstvými modely rukavic, ať již například LEXUS, KATY, KATY Open, JEANEE nebo ANNE. Výběr rukavic je skutečně široký, navíc podrobnější popis každé z této rukavice (včetně dalších outdoorových modelů) lze najít na e-shopu firmy - http://www.holik-hunting.cz/.

KATY 8340   KATY Open 8341
                                      rukavice KATY                                          rukavice KATY open

Pro extrémní chlad (nebo trpí-li uživatelem obvyklým mrznutím prstů prakticky při jakémkoliv poklesu teploty v jakýchkoliv rukavicích), nabízí firma exkluzivní řadu rukavic JADEN (s elektrickým vyhříváním).

JADEN Green 8323

rukavice JADEN

I když se roční produkce rukavic firmy Holík International pohybuje v řádech desítkách tisíc párů (cca 160.000 párů ročně), lze se na firmu obrátit i s dotazem na odběr jediného páru rukavic, popřípadě dokonce i půlpáru. Bližší informace lze získat prostřednictvím kontaktního mailu –Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Ať už rukavice při svých toulkách po přírodě nosíte nebo je necháváte doma, neváhejte se v případě jakéhokoliv dotazu ohledně rukavic obrátit na firmu Holík International. Nosit takovéto rukavice se zkrátka vyplatí a vlastní birdwatching nám všem zpříjemní tím, že nám nebudou mrznout ruce, navíc v designově a funkčně kvalitních rukavicích, které můžeme sladit s našim vycházkovým oblečením. A tím pádem si i víc užijeme naše chvilky v přírodě, které každý z nás (ať již zapálený nebo naopak ryze amatérský birdwatcher) tak rád vyhledává.

LEXUS

rukavice LEXUS

Kompletní sortiment těchto rukavice najdete v e-shopu http://www.holik-hunting.cz/c/1

 

Naposledy změněno úterý, 23 březen 2021 16:46

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte
Vláďa Teplý

Vláďa Teplý

Robert

Robert "Dodin" Doležal

Jirka Šafránek

Jirka Šafránek

Honza Haber

Honza Haber

Jarda Vaněk

Jarda Vaněk

Laďa Jasso

Laďa Jasso

Libor Schröpfer

Libor Schröpfer

birdfoto birdwatching.cz legendy rockpalace birdwatching.cz holik birdwatching supra b irdwatching soucek birdwatching
birdwatcher biřrdwatching2018 hasilova birdwatching 2018
hok birdwatching jarda vanek logo birdtelemetry birdwatching 2018 vebr foto birdwatching
    ak havlena birdwatching 2018      

TOP seznamy - celkem registrováno 95 uživatelů

ČR Life List WP Life List ČR Year List 2023 WP Year List 2023 Poslední přírůstky
305 Jaroslav Vaněk 381 Zdeněk Souček 210 Jaroslav Vaněk 210 Jaroslav Vaněk 03.06.2023 Vlha pestrá Birdwatching.cz
297 Birdwatching.cz 369 Vláďa Teplý 191 Jirka Rohlena 191 Jirka Rohlena 01.06.2023 Bramborníček černohlavý Birdwatching.cz
296 Zdeněk Souček 345 Jaroslav Vaněk 161 Zdeněk Souček 175 Zdeněk Souček 01.06.2023 Orel křiklavý Birdwatching.cz
288 Jirka Rohlena 331 Birdwatching.cz 146 Birdwatching.cz 146 Birdwatching.cz 01.06.2023 Břehule říční Birdwatching.cz
273 Vláďa Teplý 316 Jirka Rohlena 119 Vratislav Ježek 129 Vratislav Ježek 01.06.2023 Moták lužní Birdwatching.cz
273 Pavel Mezulián 304 Jan Veber 101 Renata Hasilová 102 Renata Hasilová 01.06.2023 Skřivan lesní Birdwatching.cz
272 Michal Staněk 288 Renata Hasilová 85 Miroslav Horák 85 Miroslav Horák 01.06.2023 Moták stepní Birdwatching.cz
256 Renata Hasilová 286 Michal Staněk 72 Josef Trojan 73 Josef Trojan 01.06.2023 Rorýs obecný Birdwatching.cz
247 Blancherose 273 Pavel Mezulián 55 Zdeněk Švajda 55 Zdeněk Švajda 01.06.2023 Kalous pustovka Birdwatching.cz
235 Patrik 264 Ondřej Beneš 28.05.2023 Potápka černokrká Zdeněk Souček
219 Vladimír Toman 256 Martin Horyna 28.05.2023 Cvrčilka zelená Zdeněk Souček
213 Martin Horyna 248 Blancherose 27.05.2023 Rorýs obecný Miroslav Horák
206 Ondřej Beneš 236 Vratislav Ježek 27.05.2023 Bělořit šedý Miroslav Horák
205 Michal Hlaváč 235 Patrik 27.05.2023 Kulík říční Miroslav Horák
203 Vratislav Ježek 230 Markéta Večeřová 27.05.2023 Sýkořice vousatá Miroslav Horák
202 Markéta Večeřová 219 Vladimír Toman 27.05.2023 Konipas luční Miroslav Horák
200 Ilona Jurečková 206 Michal Hlaváč 27.05.2023 Chřástal vodní Miroslav Horák
187 Miroslav Horák 200 Ilona Jurečková 27.05.2023 Králíček ohnivý Miroslav Horák
149 Jaromír Žebrák 189 Jiří Šantavý 27.05.2023 Linduška luční Miroslav Horák
145 Jiří Šantavý 187 Miroslav Horák 27.05.2023 Rákosník velký Miroslav Horák
140 Lukáš Novotný 149 Jaromír Žebrák 27.05.2023 Břehule říční Miroslav Horák
115 Josef Trojan 148 Martin Sochor 27.05.2023 Rákosník obecný Miroslav Horák
107 David Kuba 140 Lukáš Novotný 25.05.2023 Strnad rákosní Renata Hasilová
90 Radomír Zdarsa 120 Josef Trojan 25.05.2023 Drozd kvíčala Renata Hasilová
48 Lenka Marianna 108 David Kuba 25.05.2023 Vlha pestrá Renata Hasilová
37 Jirka Sochor 90 Radomír Zdarsa 25.05.2023 Žluva hajní Renata Hasilová
35 Iveta Doleželová 49 Lenka Marianna 25.05.2023 Konipas bílý Renata Hasilová
16 Tereza Froňková 37 Jirka Sochor 25.05.2023 Vodouš bahenní Renata Hasilová
11 Lenka Hodačová 35 Iveta Doleželová 25.05.2023 Moudivláček lužní Renata Hasilová
1 Martin Vašíček 16 Tereza Froňková 25.05.2023 Jiřička obecná Renata Hasilová