Jak si vybrat dalekohled?

  • úterý, 06 červen 2017 13:20

Dalekohled, bez něj se žádný birdwatcher a ani amatérský pozorovatel ptáčků na krmítku dnes neobejde. Bohudík je pryč doba, kdy jsem někde okolo roku 1976 sháněl svůj první dalekohled a ani tehdejší Lověny nebyly příliš dobře zásobeny. Dnes je na trhu neuvěřitelné množství dalekohledů různých značek a kvalit. Od „neuvěřitelných“ tržnicových 70x50 -))) za pár korun až po mnohatisícovou investici často v obnosu ojetého automobilu v seriózních obchodech... Vzpomínám, když jsem se k „ptáčkaření“ vrátil před třemi roky a zjistil, že můj 8x40 dalekohled z Polska je nepoužitelný. Ani Olympus 8-16 x 40 mých synků se mi nezdálo správné řešení. Následoval nákup Savannah 10x50, který se u mne opravdu jen otočil a šel opět do světa. Tehdy jsem zjistil, že potřebuju RADU a to RADU DOBROU!! Ujko Google pomohl a vypadl mi chudák Robert Dodin Doležal...co ten se mnou zkusil...to bylo dotazů, ale Robert měl se mnou svatou trpělivost (Roberte moc děkuju a promiň), ale vyzbrojil mě základem a já věděl, co od dalekohledu očekávat, chtít a vyžadovat. Jednoduché jsem si říkal a vyrazil do obchodu a ejhle podruhé!! To co běžně nabízely nesplňovalo moje představy. Začal jsem obvolávat obchody a zjišťovat, kam vyrazím a další ejhle...ochota pomalu žádná, informace nulové nebo mlhavé. Do několika obchodů jsem přesto zajel, ale když se po minutě zkoušení ozvalo...tak vezmete si ho nebo ne, slušně jsem poděkoval a dalekohled vrátil. Až jsem narazil na obchod, kam se strašně rád vracím a s klidným srdcem doporučuju všem ..... Václav Burger si se mnou nejen trpělivě povídal telefonem ale bylo vidět, že ví, o čem mluví...a vzhledem k tomu, že jsem tam k mé spokojenosti už nejeden dalekohled koupil, tak mě i napadlo, popovídat s ním o dalekohledech pro naše stránky a podělit se s vámi o jeho informace...

Jak se smrtelník stane odborníkem na dalekohledy???
Nepovažuji se za odborníka. Lidský život je příliš krátký na to se stát odborníkem na optiku. Člověk se stále učí, základy optiky jsou jasně dané, ale technologie jdou stále dopředu. Všichni výrobci se aktivně snaží vylepšit své produkty a posunout hranice. Stále se tedy tento obor mění. Nepovažuji se za odborníka.

Jak se díváte na ty tržnicové dalekohledy z parametry 70x50, z kterých neznalým padne brada a to vše za pár korun???
Po roce 1989 jsme se stali národem tržnic, kde se dalo a stále dá levně nakoupit cokoli. Tou dobou se razilo pravidlo „čím více čárek, tím víc Adidas“. Každé zboží má svého kupce i svoji kvalitu více či méně úměrnou kvalitě zboží. Ne vždy dvě trubky u sebe osazené v lepším případě sklem, můžeme nazývat dalekohledem.

Co nám vůbec údaje na dalekohledu třeba 8x40 říkají???
Je to velice jednoduché. Laicky řečeno, první číslo znamená velikost zvětšení dalekohledu a druhé průměr vzdálenější čočky. Když se do tohoto dotazu více ponoříme, zjistíme, že parametr zvětšení (přiblížení) je buď pevné (např. 8x) nebo u zoomových dalekohedů variabilní (např. 8-30x). tyto číslice nám říkají, kolikrát pozorovaný objekt přiblíží. V praxi to znamená, že dalekohled se zvětšením 10x nám pozorovaný objekt ve vzdálenosti 200 m přiblíží tak, jako bychom jej pozorovali z dvaceti metrů bez dalekohledu. Pro běžné použití doporučuji dalekohledy se zvětšením 8x maximálně 12x.
Větší hodnota zvětšení je již pro naše oko unavující a je prakticky nereálné udržet stabilitu obrazu z důvodu chvění rukou. Pro zvětšení 12x a více doporučuji montáž dalekohledu na stativ.
Průměr vzdálenější čočky neboli průměr objektivu je další důležitý parametr dalekohledu. Udává se v milimetrech a určuje množství světla vstupujícího do dalekohledu. Dobré světlo (hodně světla) je základ dobrého obrazu. Čím mámě větší průměr objektivu, máme lepší světelnost dalekohledu, kterou využijí pozorovatelé ve snížených světelných podmínkách.

Dá se říci, že třeba do lesa je lepší dalekohled 8x40, na rybníky 10x 50?
Tento dotaz odpovídám poměrně často. Zda koupit 8x42 nebo 10x50 ve stejné kvalitě. Na toto není jednoznačná odpověď. Oba parametry mají své výhody a nevýhody. Všeobecně je 8x42 příznivější na váhu a rozměry, což ocení především pozorovatelé, kteří hodně cestují a ušetření každého centimetru či gramu ocení. Nevýhodou je menší zvětšení. Všeobecně 10x50 nabídne větší zvětšení, tedy detailnější přiblížení, ale musíme počítat s větší velikostí a váhou. Pokud nosíme dalekohled na krku, může to být trochu omezující na delších cestách přírodou. Je tedy na každém zákazníkovi, co více preferuje a případně jak moc chce investovat do dalekohledu.

V popisech dalekohledů jsou různá skla – co nám značí, co díky různým sklům vidíme??
Toto je asi největší problém u dalekohledů. Při dnešním tlaku zákazníků na cenu, mnozí výrobci začínají používají levné a značně nevhodné materiály. Laická veřejnost je konzumní a tyto dalekohledy nakupují díky „výhodné“ ceně. Základním rozdělením je sklo, srdce dalekohledu.
Na trhu jsou k dispozici BK 7 (Borosilikátové sklo), které se používá pro levné dalekohledy. BK7 má větší ztrátu světla, ale pro běžná použití postačí. BaK4 (baryové korunové sklo) nabízí jasný a ostrý obraz v celém zorném poli. Antireflexní úprava je další důležitý bod pro výběr dalekohledu. Povrchová úprava skla zajišťuje nejen ochranu skla samotného, ale určuje množství světla, které proniká přes dalekohled a určuje propustnost paprsků.
Antireflexní vrstvy můžeme rozdělovat do tří skupin:
FC - (FullyCoated) - jedna vrstva na všech plochách optiky,
MC - (MultiCoated) – několik vrstev na jednu plochu optiky,
FMC nebo SMC - Super (Fully) MultiCoated – několik vrstev na všech plochách optiky

Může dalekohled zestárnout?? Myslím tím, zda čočky ztrácí citlivost, tmavnou.....jde tomu zabránit?
Ano - dalekohled pochopitelně stárne. Nic není věčné. Na stárnutí mají vliv dva faktory. Kvalita výrobku, kterou můžeme ovlivnit svým výběrem. Druhý podstatnější vliv je obsluha a správné chování k dalekohledu. Každý majitel by se měl s zařízení chovat jako k optice a udržovat jej v kondici.

Slyšel jsem, že zoomovací binokuláry nejsou nejlepším řešením
Zoomovací dalekohledy bych až tak nezatracoval. Mají své výhody, pokud požadujete širší pole zvětšení. Je to ideální řešení na krátkodobé pozorování a rozpoznání detailů bez nutnosti velkých monokulárů. Bohužel tento typ dalekohledů má i své zásadní nevýhody. Na trhu není mnoho zařízení, které jsou kvalitně zpracované a potýkají se s mechanickými problémy změny zvětšení. Při velkých hodnotách zvětšení je světelnost na velice špatné úrovni.

V čem vůbec spočívá rozdíl mezi kvalitou dalekohledů?? Člověk si řekne 8x40 Olympus jako 8x40 Swarovski, kdy člověk uvidí nejen rozdíl cenový, ale i vizuální?
Celé se to točí okolo stejné věci ... finance. Kvalitu poznáte nejen podle ceny, ale už při prvním uchopení dalekohledu. Poznáte jak se drží v ruce, jak je vyvážený, jak jsou ergonomicky umístněné prvky, jaké jsou očnice, krytky skel a popruh. Pochopitelně při pohledu přes dalekohled najdete to nejzákladnější, rozdíl ve skle.

Mluví se o přiblížení vs. světelnost – můžete nám tyto termíny vysvětlit?
Světelnost dalekohledu vypovídá o množství světla procházejícího optikou. Platí tedy, čím větší světelnost, tím jasnější obraz. Pochopitelně v případě, že výrobce nešetří na kvalitě optiky samotné. Dalo by se říct, že se jedná o pomocný ukazatel, kterým vypočte světelnost u všech dalekohledů stejně. Tedy, druhá mocnina podílu průměru v mm a zvětšení. Například 11x56 má relativní světelnost 25,9. Čím je její hodnota vyšší, tím je sledovaný obraz jasnější.

Jak je to s tělem dalekohledů – některé jsou plastové...má to vliv na kvalitu???
Původně se tělo dalekohledů vyrábělo z mosazi. To již dnes neplatí, doba moderních materiálů jde stále dopředu. Zákazníci žádají nízkou hmotnost dalekohledu. Umělé hmoty jsou dnes na vysoké úrovni a nemají takový problém s tepelnou roztažností jako těla některých typů dalekohledů ze slitiny hliníku. Zároveň je nutné myslet i na vhodnou gumovou povrchovou úpravou těla.

Často čtu, že je dalekohled plněný plynem...laik si řekne kudy??? A pak, k čemu je plyn v dalekohledu dobrý?
Pro základní používání dalekohledu není plyn nutností. Pokud však používáte dalekohled při výrazných změnách teploty, dochází v těle dalekohledu a na optických částech ke kondenzaci a následnému zamlžení. K tomuto stačí mít dalekohled v zimě pod bundou a jen ho občas vyndat. U dalekohledů, které nejsou plněny plynem, může zůstávat na optice špatně odstranitelné stopy. Z tohoto důvodu se dalekohledy plní plynem (dusíkem či argonem). Plyn pochopitelně ochrání vnitřní část optiky od vzniku plísní a prodlužuje jeho životnost.
S dalekohledem občas klepneme víc než chceme... jde dalekohled opravit????
Dalekohled je citlivé optické zařízení a musíme se chovat opatrně. Může se stát, že občas upadne a stane se něco špatného, prostě obraz najednou nesedí. Každý dalekohled se dá opravit. Existují na to specializované servisy. Záleží na značce dalekohledu. Bohužel tyto opravy jsou finančně náročné a nevyplatí se u levných dalekohledů.

Je pravidlo, že čím těžší je dalekohled, tím je i kvalitnější??
Ne, toto pravidlo není pravdivé. I lehké dalekohledy, pokud jsou vyrobené z kvalitního materiálu, mohou nabízet nízkou váhovou kategorii. Toto pravidlo vzniklo v době, kdy dalekohledy byli z mosazného těla. Existuje však úměra velikosti pupily. Sklo váží stále stejně.

Říká se, že od jistého přiblížení je problém „udržet“ dalekohled v ruce – co si pod tím představit???
Ano, toto je problém, který si spousty lidí neuvědomuje. Běžně udržitelné zvětšení je 8-10x. Zvětšení 12x vyžaduje již trochu cviku. Větší zvětšení již bez opory či stativu v ruce na delší pozorování neudržíme.

Vaše prodejna nabízí velký výběr dalekohledů všech cenových relací – co byste nabídl začátečníkovi, který s pozorování ptáků začíná??
Nabízíme široké cenové pole dalekohledů, mikroskopů a lup. Tedy veškerou optiku. Pro začátečníka, který chce binokulární dalekohled za rozumnou cenu, mohu nabídnout například Opticron Oregon Observation 11x70. Vždy je však lepší zavolat a prokonzultovat potřeby a finanční možnosti zákazníka. Následně společně vybrat vhodný dalekohled, který můžeme před nákupem společně vyzkoušet.

Jaké značky zastupujete?? Je možné si vybrat i v katalogu a dalekohled u vás objednat???
Zastupujeme většinu značek všech tříd. V tuto dobu pracujeme na novém webu a tak na stávajícím eshopu nejsou zveřejněny všechno nabízené zboží. Preferujeme osobní přístup před neosobním e-shopovým prodejem.

Řekněme, že jsem náročnější a hledám dalekohled ve střední cenové relaci co byste mi nabídnul??? A o jaké cenové relaci se pro informaci jedná
„Náročnější zákazník“ je relativní pojem. V první řadě je nutné ujasnit si, na co dalekohled chcete používat, jaké máte požadavky na kvalitu zpracování obrazu a jaké máte představy o cenové hranici.
Bez těchto informací je neprofesionální cokoli nabízet.

No a z toho plyne další otázka – co nabídnout tomu nejnáročnějšímu a kolik si má nachystat???
Na tuto otázku mám podobnou odpověď. V první řadě záleží na požadovaném použití a kolik mám financí. Všeobecně bych se poohlédl u společnosti Swarovski či u jiných značek, které nabízejí své „vlajkové lodě“. Ceny jsou v řádech desetitisíců.

Jak vy posuzujete kvalitu dalekohledu, máte li dva dalekohledy v ruce??
Pro mě jsou důležité tyto faktory. Kvalita optiky (ostrost kresby, barva), ergonomie dalekohledu, zpracování očnic, celkové rozměry, váha včetně vyvážení dalekohledu při držení v ruce, příslušenství (popruh, brašna, krytky optiky).

Souhlasíte, že tak jako jinde, se i tady platí za značku a logo??
Ano, souhlasím. Jako v každém odvětví, každá značka mé své dobré a horší výrobky. Nicméně značka je určitým ukazatelem hladiny kvality.

Jaká je vaše oblíbená značka optiky??
Nemám vyhraněnu jednu značku optiky. Snažím se vždy najít to nejlepší pro dané pozorování a to bohužel není schopna pokrýt žádná značka. Každý výrobce je dobrý v něčem jiném.

Teď jedna podpásovka...jdete si vybrat dalekohled na pozorování ptáků, jak a podle čeho si ho budete vybírat. Na co dáte důraz a co musí vybraný dalekohled splňovat?
To není podpásovka, to je běžná otázka, na kterou odpovídám, s úsměvem. Dalekohled nechci statický, chodím po přírodě. Tedy malý, lehký s kvalitním sklem. Zvolím Nikon MONARCH HG 10x42 . Padne mi dobře do ruky a vyhovuje mi jeho barevná kresba. Každému však vyhovuje něco jiného a musí si to sám vyzkoušet.

Nabízíte i doplňky k dalekohledům, myslím pouzdra, čistící sady???
Nabízíme příslušenství k dalekohledům. Také nedílnou součástí příslušenství je možnost digitalizace obrazu, kterou využívá stále více lidí.

Říkáte digitalizace obrazu. Co to znamená?
ANO, v dnešní době digitalizace (pořizování obrázků či videa) mámě několik možností. Základním a nejlevnějším řešením je mechanický adapter, který tvoří jakési dva skřipce. Jeden skřipec se utáhne na okulár dalekohledu a do druhého vložte svůj chytrý telefon s fotoaparátem. Například Levenhuk A10 toto bravurně splňuje. Další střední variantou jsou WiFi kamery, které se montují přímo na okulár dalekohledu. Pomocí App v telefonu jsme schopni prostřednictvím WiFi zaznamenávat obrázek. Tyto kamery jsou propojitelné i s tabletem či počítačem. Například WS-5000 (5 MPix). Pro náročné pozorovatele doporučuji propojení zrcadlovky a adapterem se stávajícím dalekohledem. Toto propojení je sice finančně náročnější, ale obrázky jsou velice kvalitní.

Jak se profesionál dívá na čištění dalekohledu rukávem košile?
Jsem velice tolerantní člověk, ale takové čistění je barbarství. Rukáv košile je poměrně dobrý nástroj k nevratnému poškození dalekohledu. Správné čistění nemusí být nikterak náročné. Stačí používat přípravky k tomu určené. Kombinace suchého-mokrého čistění je dle mého nejlepší.

Máte i výběr monokulárů a stativů. Kdo je váš favorit na tomto poli?
Výběr monokulárů je poměrně široký. V cenové třídě do 5 tisíc korun je to LEVENHUK Blaze 70 PLUS Spektiv, v cenové relaci okolo 12 tisíc korun BRESSER Pirsch 25-75x100 Spektiv, v cenové relaci okolo 15 tisíc Nikon PROSTAFF 5 Fieldscope 82-A a takto by se dalo pokračovat dál a dál. Velice zajímavý je model Swarovski ATX.

Je pro rok 2017 nějaká chystaná novinka – jak se říká bomba??
Letos je to jednoznačně dalekohled Nikon WX 10x50 IF. Primárně určený pro pozorování hvězdné oblohy. Dalekohled nabízí neuvěřitelný zdánlivý zorný úhel 76,4°.

Vy máte i dobrý internetový obchod, kde vás lidé najdou??
Ano, máme i internetový obchod www.mikroshop.cz. Rádi uvítáme zákazníky, kteří vyžadují osobní přístup. Nabízíme poradenství prostřednictvím e-malů či telefonátu na čísle +420 313 574 807.
V případě hlubšího zájmu doporučuji prezentaci u nás na provozovně společnosti DREXX s.r.o. v obci Líský č.p. 72 (okres Kladno). Sídlíme sice vzdáleně od civilizace, ale rozmanitý výhled do krajiny, poskytuje nenahraditelný prostor pro testování dalekohledů. Jen je nutné domluvit si předem schůzku. Jsme často mimo kanceláře nebo se věnujeme našim zákazníkům. Případné čekání je nepříjemné.

Pokud někdo bude hledat dalekohled a bude potřebovat odbornou radu, je možné si s vámi domluvit třeba konzultaci???
ANO – konzultace jsou samozřejmostí. Nejsme internetový obchod, co jen přebaluje krabice. Snažíme se poskytnout osobní přístup a poradenství. Dalekohledy se přeci nedají prodávat jen podle obrázků a krásně napsaných textů u produktů.

Děkuju za rozhovor

Naposledy změněno úterý, 23 březen 2021 16:53

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte
Vláďa Teplý

Vláďa Teplý

Robert

Robert "Dodin" Doležal

Jirka Šafránek

Jirka Šafránek

Honza Haber

Honza Haber

Jarda Vaněk

Jarda Vaněk

Laďa Jasso

Laďa Jasso

Libor Schröpfer

Libor Schröpfer

birdfoto birdwatching.cz legendy rockpalace birdwatching.cz holik birdwatching supra b irdwatching soucek birdwatching
birdwatcher biřrdwatching2018 hasilova birdwatching 2018
hok birdwatching jarda vanek logo birdtelemetry birdwatching 2018 vebr foto birdwatching
    ak havlena birdwatching 2018      

TOP seznamy - celkem registrováno 95 uživatelů

ČR Life List WP Life List ČR Year List 2024 WP Year List 2024 Poslední přírůstky
305 Jaroslav Vaněk 381 Zdeněk Souček 118 Renata Hasilová 131 Renata Hasilová 17.05.2024 Pěnice slavíková Zdeněk Švajda
297 Birdwatching.cz 369 Vláďa Teplý 114 Birdwatching.cz 114 Birdwatching.cz 17.05.2024 Pěnice hnědokřídlá Zdeněk Švajda
296 Zdeněk Souček 345 Jaroslav Vaněk 109 Vratislav Ježek 109 Vratislav Ježek 17.05.2024 Pěvuška modrá Zdeněk Švajda
288 Jirka Rohlena 333 Birdwatching.cz 92 Miroslav Horák 107 Miroslav Horák 12.05.2024 Bělořit šedý Vratislav Ježek
273 Vláďa Teplý 316 Jirka Rohlena 70 Zdeněk Švajda 70 Zdeněk Švajda 09.05.2024 Jiřička obecná Miroslav Horák
273 Pavel Mezulián 304 Jan Veber 09.05.2024 Šoupálek krátkoprstý Miroslav Horák
272 Michal Staněk 302 Michal Staněk 09.05.2024 Pěnice slavíková Miroslav Horák
257 Renata Hasilová 290 Renata Hasilová 09.05.2024 Slavík obecný Miroslav Horák
247 Blancherose 273 Pavel Mezulián 08.05.2024 Holub skalní/domácí Renata Hasilová
235 Patrik 270 Martin Horyna 08.05.2024 Volavka stříbřitá Renata Hasilová
227 Vratislav Ježek 264 Ondřej Beneš 08.05.2024 Rákosník velký Renata Hasilová
219 Vladimír Toman 248 Blancherose 08.05.2024 Rybák obecný Renata Hasilová
217 Martin Horyna 240 Vratislav Ježek 08.05.2024 Polák malý Renata Hasilová
206 Ondřej Beneš 235 Patrik 08.05.2024 Slavík modráček Renata Hasilová
205 Michal Hlaváč 230 Markéta Večeřová 08.05.2024 Vodouš tmavý Renata Hasilová
202 Markéta Večeřová 219 Vladimír Toman 08.05.2024 Vlha pestrá Renata Hasilová
200 Ilona Jurečková 206 Michal Hlaváč 08.05.2024 Tenkozobec opačný Renata Hasilová
188 Miroslav Horák 200 Ilona Jurečková 08.05.2024 Rorýs obecný Renata Hasilová
149 Jaromír Žebrák 189 Jiří Šantavý 08.05.2024 Slípka zelenonohá Renata Hasilová
145 Jiří Šantavý 189 Miroslav Horák 07.05.2024 Slavík modráček Miroslav Horák
140 Lukáš Novotný 149 Jaromír Žebrák 07.05.2024 Rákosník velký Miroslav Horák
115 Josef Trojan 148 Martin Sochor 07.05.2024 Rákosník obecný Miroslav Horák
107 David Kuba 140 Lukáš Novotný 07.05.2024 Lejsek šedý Birdwatching.cz
90 Radomír Zdarsa 120 Josef Trojan 06.05.2024 Vlaštovka obecná Zdeněk Švajda
48 Lenka Marianna 108 David Kuba 06.05.2024 Budníček menší Zdeněk Švajda
37 Jirka Sochor 90 Radomír Zdarsa 06.05.2024 Bažant obecný Zdeněk Švajda
35 Iveta Doleželová 49 Lenka Marianna 06.05.2024 Holub hřivnáč Zdeněk Švajda
16 Tereza Froňková 37 Jirka Sochor 06.05.2024 Červenka obecná Zdeněk Švajda
11 Lenka Hodačová 35 Iveta Doleželová 06.05.2024 Zvonohlík zahradní Zdeněk Švajda
1 Martin Vašíček 16 Tereza Froňková 06.05.2024 Volavka popelavá Zdeněk Švajda