ABDU - 31. ledna 2017

  • pondělí, 19 listopad 2018 19:26

Znovu jsme šli pozorovat. Už jsme strávili dost času nic neděláním doma. Mårten a Erik si museli vyřídit nějaké osobní záležitosti, ale nyní jsme zpět, navíc se nám podařilo odškrtnout si doma ze seznamu pár složitějších ptáků.
• pěvuška horská na letišti v Lindesbergu byla pro nás důležitá
• čečetka bělavá není ve Švédsku tak úplně vzácným druhem ale také to není něco, co by viděl každý. I v zimě se dá snadno propásnout, když chybí štěstí.
• Včera jsme se rozhodli vydat se na tůru do Skåne (Scania) abychom dostali zimující American Black Duck, která tu už zůstávala po několik zim.
• Tundra Bean Goose ze včerejška je také dobrý druh.
Zítra vyrážíme do Maroka. S ohledem na naši taktiku v Maroku jsme měnili plány a cestovali jsme tam a zpět. Chceme jít do Mauretanie, když najednou nám došlo, že bychom tyhle dvě věci měli oddělit. Později jsme ale zjistili, že víza můžeme dostat v Rabatu. To nám umožnilo projít bez problémů hranici přes západní Saharu do Mauretanie a díky tomu jsme neměli problém s cestováním poté, co jsme získali papíry na obou stranách. Rozhodli jsme se ale, že se Mauretanií zatím zabývat nebudeme a vyřešíme to až při cestě zpět. I když jsou letištní víza jiná, nebyl problém je dostat přímo na letišti, když už nám byla vydána běžná víza. Konec konců by to byla ztráta času jet autem celou západní Saharou, když se někdy během bouře musí počkat i tři týdny. Bylo prostě snazší cestovat letecky.
Pro nás, kteří se pokoušíme o seznam WP, je Mauritánie velmi důležitá. Během listování atlasem ptáků pro africký kontinent jsme našli docela hodně druhů pocházejících z Afriky, které jsme ale mohli vidět i na nejjižnější hranici oblasti WP. A vždycky je možnost, že se sem nějaký druh zatoulá. Sni dál.
Na jiné téma, včera se nám podařilo dostat houf koroptví polních.
Když jsme spolu trávili čas v autě čekáním na tu správnou chvíli, hodně často jsme polemizovali o tom, kde, kdy a co bychom mohli vidět. Koroptev polní jako druh není běžný v podstatě nikde, kam bychom běžně mohli jít, a proto bylo v našem itineráři docela velké místo s poznámkou, že ho možná zmeškáme. Na druhou stranu tenhle druh není zas tak vzácný, aby si zasloužil příliš úsilí a přímou snahu. Trávili jsme pár dní ve Skåne a tohle místo nám v podstatě zaručovalo, že koroptve polní uvidíme. Měli jsme štěstí, že včera začala lovit káně lesní, která vyplašila malé hejno, které zde ještě zůstávalo. Vůbec by mě nepřekvapilo, že až skončí tento rok, bude nám chybět pár běžných druhů, jako např. Ořešník kropenatý nebo datlík smrkový, ale bohužel už nám nezbýval čas na napravení těchto škod.

Naposledy změněno úterý, 22 leden 2019 12:10

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte