Na skok do Británie - 20. ledna 2017

  • pátek, 16 listopad 2018 10:19

Ukázalo se, že to byl krok správným směrem vydat se pozorovat do Británie. Se spoustou pomoci od britských pozorovatelů jsme byli schopni jednoduše najít mnoho britských návštěvníků, kteří byli vzácní a odškrtnout si je ze seznamu. Celkem 14 vzácných druhů, které jsme mohli připsat na svůj seznam nám potom ušetří hodně cestování a někteří z nich jsou opravdové klenoty např. Racek Bonapartův, potáplice pacifická a drozd rezavý.

1 Golden Pheasantbažant zlatý

Byli jsme celkem blízko k místu pozorování samici bažanta diamantového, ale ani jsme se nepokusili. Pravděpodobně totiž můžeme snadněji najít jednoho samečka tohoto druhu uprostřed ohraničeného území, ale i tak to bude opravdu těžké. Tohoto krasavce uvidí jen málokdo. Chudáček ptáček.

2 Dusky Thrushdrozd rezavý severosibiřský

Drozd ve městě Derbyshire byl ohlášený už nějakou tu dobu. Když jsme dorazili do vesnice, bylo tu už pár zoufalých pozorovatelů, kterým se ho nepodařilo najít během celého dne. To není dobré znamení. Nám se ho ale naštěstí najít podařilo. Byl v hejnu svých příbuzných a mezi nimi jsme ho našli. I když jsme si udělali fotografii jako důkaz, místní pozorovatelé nám moc nevěřili.

3 Black Scoterblack scoter

4 Surf Scoterturpan pestrozobý

Také jsme měli pár otázek. Vypadalo to, že polák vlnkovaný, kterého jsme si odškrtli, by taky mohl být polák kaholka. My jsme si ale byli celkem jistí tím, co jsme viděli, i když ostatní ne. Přikládám sem fotografii, na které jsou lépe vidět znaky.

5 Lesser Scauppolák vlnkovaný

Na obrázku je také vidět, že na pravé straně ptáka je na peří šmouha. Tady je dobře poznat, že se jedná o poláka vlnkovaného. Z toho vyplývá, že má určitě dobře viditelné i silné nohy.
Dále už jsme nešli podle seznamu Netfugl, byl hotový a já si nejsem jistý, jestli jsme to už oficiálně zmínili. Myslím, že je správná chvíle, abychom to udělali teď. Björn Andersson ze skupiny iGoTerra nás ujistil, že IOC je ten správný seznam, který bychom měli nyní použít. Jen pár britských pozorovatelů se vydalo dostat Hudsonian Whimbrel, za kterým jsme právě jeli i my. Později jsme si ale uvědomili, že tento pták není na seznamu IOC a nebyl ani na tom předešlém. Je jen malá pravděpodobnost, že tu skončí a proto jsme se raději rozhodli, že ho prozatím vynecháme stejně jako Red Grouse.
Podařilo se nám díky aplikaci iGoTerra dostat příbuzné druhy a daří se nám to i nadále. Ve skutečnosti by bylo snadné přepsat seznam IOC na seznam Netfugl, kdyby někdo opravdu chtěl. Jsme si jistí, že to někdo jednou udělá. Dnešní novinky zahrnovaly nějaké úpravy a přírůstky do seznamu IOC. Doufali jsme, že to budou dobré novinky. Kvůli tomu, že si většina zemé vedla svůj seznam, vznikal v aplikaci nepořádek, což je pro nás docela nepříjemné.

Zpět domů - 20. ledna 2017
Na pár dní jsme se vrátili zpět domů, než vyrazíme do Maroka. Tady ve Švédsku se začalo potulovat pár vzácných druhů. Šli jsme si rovnou pro zbývající (AFAWK) pěvušku horskou. Byl to jedinec, který se pravidelně vyskytoval v zahradě v Lindesbergu. Zhruba před týdnem se nějak vytratil kvůli tomu, že se prudce ochladilo, ale včera ho na své zahradě majitel viděl znovu (není to pozorovatel). Vydali jsme se tam hned ráno a Mårten asi po hodině hledání našel skrývajícího se ptáčka.

1 Siberian Accentorpěvuška horská

V jižním Švédsku byli také viděni raroh lovecký a kachna tmavá a my jsme se vydali připsat je na svůj seznam během svého návratu domů.

Naposledy změněno úterý, 22 leden 2019 12:14

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte