Za posledních 50 letech zmizel každý 4 pták

  • středa, 16 říjen 2019 07:52

Pokud jste byli v roce 1970 naživu, více než jeden ze čtyř ptáků v USA a Kanadě by zmizel ještě během vašeho života.

Podle výzkumu zveřejněného v září v časopise Science, populace divokých ptáků v kontinentálních USA a Kanadě od roku 1970 klesla o téměř 30%.

"To nás zaskočilo. Touto populační ztrátou, která se týkala všech ptačích druhů na našem kontinentu, jsme ztratili miliardy ptáků," řekl vědec Cornell Lab ornitologickému výzkumníku Kenu Rosenbergerovi, který vedl mezinárodní tým vědců ze sedmi institucí při analýze populačních trendů pro 529 druhů ptáků.

Studie poprvé sleduje celkový pokles populací ptáků na území USA a Kanady o celkovém počtu 2,9 miliardy chovaných dospělých ptáků - s devastujícími ztrátami mezi ptáky v každém biomu. Rosenberg, který vede společné výzkumné iniciativy společnosti Cornell Lab a American Bird Conservancy, říká, že tyto úpadky se netýkají pouze světa ptáků.

"Tyto ztráty ptáků jsou silným ukazatelem toho, že krajina pozměněná člověkem ztrácí schopnost podporovat ptačí život," řekl. "A to je indikátorem nadcházejícího kolapsu celkového prostředí."

ztraty 01

Graf od Jilliana Ditnera

2.9 miliardy ptáků jsou pryč

Měřítko ztráty zaznamenané ve vědecké studii přesahuje všechno zaznamenané v moderní přírodní historii. Zatímco holub stěhovavý také utrpěl kaskádové ztráty před více než stoletím, jednalo se o úbytek populace u jednoho druhu, většinou ve východní a severní Americe. Tento výzkum ukazuje obrovské ztráty mezi stovkami druhů ptáků od pobřeží k pobřeží.

Populační modely v této studii jsou založeny na několika desetiletích standardizovaných datových souborů pro průzkum ptáků. Tento výzkum představuje nejrozsáhlejší syntézu údajů o dlouhodobém sledování populace, jaké kdy byly shromážděny pro zvířata vůbec, uvedl Adam Smith, spoluautor studie a biostatista pro Environment and Climate Change Canada.

"Můžeme bezpečně říci, že v přírodním světě jsou ptáci nejlépe studovanou skupinou druhů volně žijících živočichů," řekl Smith. "Data, která existují pro ptáky, jsou tak neuvěřitelná, a od padesátých let průzkumu ptáků v Severní Americe přes průzkum ptáků na vánočních pultech před 100 lety až po dnešní eBirders."

"Díky této studii jsme konečně dokázali vymyslet způsob, jak odhadnout počet ptáků v Severní Americe, abychom se dostali k bodu, kdy můžeme věřit matematice." A ukázalo se, že za méně než jeden lidský život jsme ztratili téměř třetinu našich ptáků. “

ztráty 02

Grafické znázornění od Jilliana Ditnera

Poklesy v každém biomu

Autoři studie uvádějí, že jejich práce neukazuje jen masivní ztrátu ptáků, ale všudypřítomnou ztrátu, která sahá do každého biomu v USA a Kanadě.

Pouze lesy ztratili 1 miliardu ptáků. Populace ptáků travnatých oblastí poklesly o více než 50% nebo více než 700 milionů ptáků. Podle autorů za to může úbytek životního prostoru, zejména zintenzivňování a rozvoj zemědělství.

"Myslím, že tato analýza ukazuje, že doslova jíme ze všech hlavních ekosystémů kontinentu," řekl Arvind Panjabi, spoluautor studie a vědecké ochrany ptáků v Colorado - založené Bird Conservancy of the Rockies. "Tato čísla ukazují, že svět se od roku 1970 hodně změnil."

Pro biostatistu Kanady pro životní prostředí a změnu klimatu Adama Smitha, čísla volají po radikální změně strategie ochrany.

"Je to opravdu výzva k neodkladnosti překročit rámec jediného druhu, rámec pro ochranu ohrožených druhů," řekl Smith. "Zachránili jsme labuť trubač a sokola stěhovavého a měli bychom být na tyto úspěchy pyšní a hrdí." Jsme však ve fázi, kdy vzhledem k těmto extrémním poklesům u tolika druhů musíme překročit rámec dosavadní ochrany.

"Toto jsou systémy a biomy ve vážných problémech." Myslím, že musíme přistupovat k ochraně těchto ohrožených systémů na mnohem posvátnější úrovni. “

ztráty 03

Kruhy ukazují celkové ztráty v 5 běžných skupinách ptáků. U reprezentativních druhů v každé rodině se ztráty ukazují pomocí teček. Barevné tečky představují podíl stále žijící populace; černé tečky představují podíl ztracených ptáků od roku 1970. Graf Jillian Ditner . 

Prudké ztráty v ptačích skupinách

Více než 90% celkové ztráty ptáků v USA a Kanadě (více než 2,5 miliardy ptáků) pochází z pouhých 12 skupin ptáků, včetně vrabců, kosů a pěnkav.

Tito takzvaní běžní ptáci - druhy, které mnoho lidí vidí každý den - představují největší podíl ztráty ptáků. Vezměte si například vlhovce červenokřídlého. Jistě je to stále obyčejný pták; studie odhaduje současnou populaci více než 170 milionů jedinců. Před pouhými padesáti lety však bylo více než 260 milionů, což znamená, že populace se zmenšila o 1/3 za půl století. Vlhovci červenokřídlí jsou běžným druhem ptáků, který trpí vážnými a neudržitelnými ztrátami.

Spoluautor studie Peter Marra, ředitel iniciativy pro životní prostředí v Georgetownu, poukazuje na to, že prudké ztráty mezi kosy mají v historii ptáků předchůdce: „To je to, co se stalo s osobním holubem stěhovavým, ptákem, který byl opravdu běžný a nikdo si nepomyslel, že by mohl někdy vyhynout.“

Rosenberg, vedoucí autor studie říká, že zjištění o běžných ptácích patří k těm nejvíce znepokojivým: „Ztrácíme planetu tak rychle, pokud se jedná o využití zdrojů a prostoru. A nyní se dostáváme k bodu zlomu.

"Vytlačujeme přírodu z posledních kousků prostoru a poslední obyčejní ptáci v krajině pomalu mizí. Jejich počty rapidně klesají a my ztrácíme stovky milionů ptáků."

ztráty 04

Graf Jillian Ditner

Někteří z nejoblíbenějších ptáků Ameriky mizí

Strmý pokles mezi ptáky, které lidé pravidelně vídají u krmítka, může být zavádějící. Hejna ptáků jsou stále tam, takže většina lidí si nevšimne ztráty v jejich počtu. "Existuje fenomén změny základní populace," řekl Adam Smith, spoluautor studie a biostatista.

"Protože úbytky jsou postupné, ztrácíme přehled o tom, jak hojně byli tito ptáci rozšířeni předtím." Ale výsledky výzkumu v této analýze jsou jasné: Někteří z nejznámějších a nejoblíbenějších ptáků, které běžně vidíte na zahradě, rychle mizí.

ztráty 05

Úsilí o ochranu mokřadů a účelové financování ochrany, jako je Duck Stamp, se vyplatilo zdravým populacím vodních ptáků určeným pro sportovní lov. Jestřábi a sokoli těžili z cílené politiky ochrany, jako je legislativa o ohrožených druzích a zákaz škodlivých pesticidů, jako je DDT. Působivé nárůsty některých divoce žijících populací ptáků, jako je krocan divoký, jsou způsobeny účinností účelového financování ochrany a podnikavým úsilím loveckých skupin. Graf od Jillian Ditner. 

Dobrou zprávou je, že některým druhům se daří dobře a můžeme se z nich díky tomu poučit

Ne všechny zprávy z této analýzy jsou znepokojující. Některé skupiny ptáků si vedou dobře a z dobrého důvodu - vlády a společnosti investovaly do jejich záchrany. Dravci, vodní ptáci a krůty ukazují, čeho je možné dosáhnout, když se zavážeme k ochraně ptáků.

"Když jsme investovali do boje proti úpadkům u konkrétní skupiny ptáků, uspěli jsme," uvedl spoluautor studie Arvind Panjabi, který zmiňuje nárůst populace vodních ptáků, který lze částečně připsat miliardám dolarů na práci na ochraně prostředí umožněné dohodou o záchraně severoamerických mokřadů. "Podobný přístup by se mohl vyplatit i u dalších ptáků," řekl Panjabi.

Jak uvádí vedoucí autor studie Rosenberg, i když 30% ptáků v Severní Americe je ztraceno, stále zbývá ještě 70% na to, aby se podařilo obnovit populaci a stimulovat její růst, pokud budou zavedena ochranná opatření. Ale akce musí přijít brzy.

"Nemyslím si, že ty to ztráty, i když obrovské, nás přivádějí do beznadějné situace " říká Rosenberg. "Ale to nemusí být pravda za 10 let."

Zdroj: allaboutbirds.org
Napsal: Gustave Axelson 19. Září 2019
Překlad: Peter Haluza

 

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte
Vláďa Teplý

Vláďa Teplý

Robert

Robert "Dodin" Doležal

Jirka Šafránek

Jirka Šafránek

Honza Haber

Honza Haber

Jarda Vaněk

Jarda Vaněk

Laďa Jasso

Laďa Jasso

František Kopecký

František Kopecký

Petr Suvorov

Petr Suvorov

Libor Schröpfer

Libor Schröpfer

Renata Hasilová

Renata Hasilová

Michal Staněk

Michal Staněk

Richard Stehlík

Richard Stehlík

birdfoto birdwatching.cz 37116415 1810227479057993 6310805665187102720 n
rockpalace birdwatching.cz holik birdwatching supra b irdwatching 72400884 2693154194041668 7015733682497388544 n
birdwatcher biřrdwatching2018 hasilova birdwatching 2018
hok birdwatching jarda vanek logo advokat david koura birdwatching veryhero
soucek birdwatching birdtelemetry birdwatching 2018
ak havlena birdwatching 2018 zahrada birdwtching 2018 vebr foto birdwatching legendy

TOP seznamy

ČR Life List WP Life List ČR Year List 2021 WP Year List 2021 Poslední přírůstky
297 Jaroslav Vaněk 369 Vláďa Teplý 76 Jirka Rohlena 76 Jirka Rohlena 16.01.2021 Potápka malá Vratislav Ježek
290 Birdwatching.cz 336 Jaroslav Vaněk 73 Jaroslav Vaněk 73 Jaroslav Vaněk 16.01.2021 Hvízdák eurasijský Vratislav Ježek
276 Jirka Rohlena 323 Birdwatching.cz 63 Michal Hlaváč 63 Michal Hlaváč 16.01.2021 Racek chechtavý Vratislav Ježek
273 Vláďa Teplý 303 Jan Veber 62 Birdwatching.cz 62 Birdwatching.cz 16.01.2021 Slípka zelenonohá Vratislav Ježek
255 Michal Staněk 286 Renata Hasilová 57 Vratislav Ježek 57 Vratislav Ježek 16.01.2021 Polák chocholačka Renata Hasilová
252 Renata Hasilová 281 Jirka Rohlena 52 Renata Hasilová 52 Renata Hasilová 16.01.2021 Slípka zelenonohá Renata Hasilová
245 Blancherose 269 Michal Staněk 49 Markéta Večeřová 49 Markéta Večeřová 16.01.2021 Hohol severní Renata Hasilová
219 Vladimír Toman 264 Ondřej Beneš 40 Michal Staněk 40 Michal Staněk 16.01.2021 Orel mořský Renata Hasilová
206 Ondřej Beneš 246 Blancherose 24 Zdeněk Švajda 24 Zdeněk Švajda 16.01.2021 Čírka obecná Renata Hasilová
203 Vratislav Ježek 239 Martin Horyna 19 Miroslav Horák 19 Miroslav Horák 16.01.2021 Strnad rákosní Renata Hasilová
200 Ilona Jurečková 220 Vratislav Ježek 9 Jindřich 9 Jindřich 16.01.2021 Morčák velký Renata Hasilová
194 Michal Hlaváč 219 Vladimír Toman 16.01.2021 Husa běločelá Renata Hasilová
193 Martin Horyna 205 Markéta Večeřová 16.01.2021 Ledňáček říční Renata Hasilová
174 Markéta Večeřová 200 Ilona Jurečková 16.01.2021 Morčák malý Renata Hasilová
149 Jaromír Žebrák 195 Michal Hlaváč 16.01.2021 Husa polní Renata Hasilová
145 Jiří Šantavý 189 Jiří Šantavý 16.01.2021 Racek chechtavý Renata Hasilová
140 Lukáš Novotný 149 Jaromír Žebrák 15.01.2021 Potápka rudokrká Jaroslav Vaněk
107 David Kuba 148 Martin Sochor 15.01.2021 Potáplice severní Jaroslav Vaněk
90 Radomír Zdarsa 140 Lukáš Novotný 15.01.2021 Koroptev polní Jaroslav Vaněk
48 Lenka Marianna 108 David Kuba 15.01.2021 Polák velký Jaroslav Vaněk