Chcete-li identifikovat vzdálené vodní ptáky, naučte se jejich chování v hejnu

  • úterý, 08 leden 2019 17:59

Vpravo nahoře se nachází početné hejno kachnic kaštanových, které odpočívá se zvednutými ocasy, zatímco dvě kachnice kaštanové vlevo aktivně shánějí potravu (s ocasy dolů). V popředí je malá skupina odpočívajících potápek šedých.

birdwatchinbg
Ve velké části země zimní pozorování znamená pozorovat otevřenou vodu hledáním kachen, potáplic a kormoránů a ostatních ptáků, kteří by tam venku mohli být. Ptáci, které najdeme, jsou často daleko a jejich identifikace je výzvou ne proto, že druhy jsou podobné, ale proto, že jsou příliš daleko, abychom viděli detaily. V těchto situacích jakékoliv vodítko, které nám může pomoci v určování, je užitečné. Všichni přirozeně hledáme barvu a dokonce i velmi obecné dojmy světlé a tmavé jsou cenné. (např. kormoráni téměř vždy vypadají načernale). Zvyky jako potápění, jsou důležitým vodítkem a celkový tvar – délka krku, nápadné špičky křídel nebo ocasu – jsou také užitečné.

Dalším vodítkem, které je obecně přehlíženo, je chování v hejnu. Stejně jako se liší chování v hejnech u zpěvných ptáků, tak se liší i mezi druhy vodních ptáků. Některé druhy jsou často ve velkých a hustých hejnech a jiné se jen občas shromažďují do malých, volných skupin. Například husy samy sebe uspořádají do různých vzorců než kachny a hejna kachen divokých se liší od hejn poláků.

Než se začnete dívat na hejna, je třeba rozlišovat chování při hledání potravy a chování při odpočinku. Obecným pravidlem u vodních ptáků je, že ptáci hledající potravu se rozptýlí více do šířky a odpočívající ptáci se shlukují v těsnějších skupinkách. Například řada druhů potáplic, většina potápek, mořských kormoránů jsou osamělí při hledání potravy, ale ty samé druhy se formují do volných skupin, když odpočívají na vodě. Kachny jsou více roztroušené při hledání potravy, ale jsou spolu těsně namačkány často ve velkých hejnech, když odpočívají. A samozřejmě seskupení je také velmi ovlivňováno místními podmínkami.

Vzhledem ke všem těmto variacím se může zdát nesmyslné pokoušet se vůbec popsat rozdíly v chování v hejnu, ale může to být skutečně užitečné. Není to samostatné vodítko. Málokdy budete schopni identifikovat druh jednoduše podle chování v hejnu. Ale společně s celkovou barvou, velikostí, místem výskytu a charakteristikou hejna vám to umožní identifikovat i velmi vzdálené ptáky. Je to jedno z vodítek, které zkušení pozorovatelé používají, dokonce i podvědomě, aby rychle vytřídili vzdálené ptáky. Můžete se začít učit tyto rozdíly už jen tím, že si všímáte chování ptáků ve vašem místním rajonu a brzy budete schopni snadněji identifikovat vzdálené vodní ptáky.

Publikováno Davidem Sibleyem 2.ledna 2019

Vláďa Teplý

Vláďa Teplý

Robert

Robert "Dodin" Doležal

Jirka Šafránek

Jirka Šafránek

Honza Haber

Honza Haber

Jarda Vaněk

Jarda Vaněk

Laďa Jasso

Laďa Jasso

František Kopecký

František Kopecký

Petr Suvorov

Petr Suvorov

Libor Schröpfer

Libor Schröpfer

Renata Hasilová

Renata Hasilová

Michal Staněk

Michal Staněk

birdfoto birdwatching.cz 37116415 1810227479057993 6310805665187102720 n
rockpalace birdwatching.cz holik birdwatching supra b irdwatching limetal
birdwatcher biřrdwatching2018 hasilova birdwatching 2018
hok birdwatching jarda vanek logo advokat david koura birdwatching veryhero
soucek birdwatching birdtelemetry birdwatching 2018
ak havlena birdwatching 2018 zahrada birdwtching 2018 vebr foto birdwatching legendy