Péče o dalekohled
- Kategorie: Zajímavé články
- Napsal Birdwatching.cz
- Zobrazení: 1475
- 19 úno
Dalekohled je nepostradatelným pomocníkem každého ornitologa a proto vyžaduje opatrné zacházení a kvalitní péči. Údržba dalekohledu není složitá ani časově náročná, ale tak jako při každé práci je potřeba dodržovat určitá pravidla. Při čištění dalekohledu platí především: „Nezáleží na kvantitě, ale na kvalitě provedení". Je tedy správné udržovat optiku v čistotě, ale musíme zvolit správný způsob čištění a zároveň takový, aby nepoškodil čočky ani antireflexním vrstvu.
Pozor: Ne kapesníkem, rukávem nebo trikem – dokonce ani ne přiloženou antistatickou utěrkou! Malá prachová zrnka mohou poškrábat povrch skleněných čoček!!!
Malé částečky prachu a drobná mastnota, které se postupně objevují na čistém skleněném povrchu čoček svádí k ráznému setření jemným hadříkem, který je přibalený k většině dalekohledů. Také je zvykem, že se na čočku dýchne, a pak se setře prach a špína asi jako když se čistí zrcadlo v koupelně. Právě takové „čištění" vede k trvalému poškození povrchu čočky.
Ve vzniklých škrábancích dochází k nežádoucím lomům a odrazům a znatelně se snižuje schopnost přenášet světlo a obraz je jakoby zamlžený. Takový dalekohled již není možné opravit jinak než výměnou čoček, a to už je skoro lepší zakoupit nový - na tyto vady se také většinou nevztahují záruky.
A tedy jak na to?
1. Odstranění prachových částeček:
Velmi opatrně odstraňte drobný prach z čoček a očnic - některé částečky prachu jsou mnohdy tvrdší než sklo a mohou poškrábat antireflexní vrstvy i povrch čoček. Používejte jemný štěteček s měkkým vlasem nebo odfoukněte prachová zrnka speciálním gumovým balonkem na čištění fotografických objektivů. Sady nebo LensPen na čištění optiky můžete sehnat v prodejnách s fotografickým materiálem. Vyvarujte se přímého čištění pomocí hadříku, který bývá přiložený k dalekohledům.
2. Odstranění mastnoty z povrchu čoček:
Kápněte jednu nebo dvě kapky čistícího roztoku na vatovou tyčinku (běžně k dostání v lékárnách nebo drogeriích) a velmi jemně vyčistěte mastnotu. Jako čistící roztok lze doporučit isopropanol (k sehnání v lékárnách) nebo různé přípravky na čištění brýlí s antireflexními vrstvami (k sehnání v očních optikách). Roztoky bývají také součástí výše zmíněných sad na čištění fotografické optiky.
Princip čištění spočívá v rozpuštění mastnoty čisticím detergentem nikoliv v počtu setření tyčinkou. Čím méně budete otírat čočky, tím lépe. Často měňte vatové tyčinky, abyste pouze neroztírali mastnotu a špínu, ale nanášeli čistý detergent. Nakonec nechte čistící roztok odpařit a zbylé stopy opatrně setřete suchou tyčinkou – můžete použít čistý nezaprášený hadřík, který je přiložený k dalekohledům.
LENSPEN - je vynikající nástroj pro čištění optických ploch, objektivů fotoaparátů, binokulárů, videokamer, puškohledů, pozorovacích dalekohledů, teleskopů, asférických čoček a dalších optickýcha optometrických přístrojů. LensPen obsahuje velmi jemný štěteček na odstranění prachu a speciální useň pro čištění otisků prstů a drobných mastnost na optice bez kapalného rozpouštědla. Nezanechá stopy a nepoškrábe optické plochy ani antireflexní vrstvy. Poddajná čistící koncovka čistí bez použití kapaliny, nehrozí přelití nebo vysušení rozpouštědlem. LensPen je velký asi jako běžný zvýrazňovač - snadno se vejde do kapsy nebo do brašny. Poznámka: pokud používáte k dočištění hadřík nebo LensPen, mějte na paměti, že po určité době je potřeba jej vyměnit za nový, jelikož se na něm usazuje prach a špína. Uvádí se, že by se cca po 50-ti čištěních měl vyměnit.
VODOTĚSNÉ DALEKOHLEDY:
Pokud vodotěsný dalekohled spadne do vody, zmokne atd, nikdy neotírejte čočky hadříkem ani vatovými tyčinkami, ale nechte vodu pomalu odpařit. Pokud to bude potřeba, můžete pak čočky vyčistit podle výše popsaného návodu.
MLŽENÍ VNĚJŠÍCH PLOCH ČOČEK OKULÁRŮ:
U dalekohledů s gumovými očnicemi se občas stává, že se při pozorování mlží vnější plochy čoček okulárů. Je to způsobeno tím, že oko vyzařuje teplo a vzduch v očnicích kondenzuje na studeném povrchu čočky. Zde také platí zásada, nikdy neotírejte zamlženou čočku. Oddalte oko od okuláru a nechte vlhkost odpařit. Většinou pomůže, oddálení oka od očnice nebo ohrnout očnice na polovinu (pokud je to možné). Oko pak není přimáčknuté na očnici a teplý vzduch může z očnice odcházet.
ČIŠTĚNÍ A MRÁZ:
V zimě za mrazu se doporučuje používat pouze dalekohledy vodotěsné a plněné dusíkem. I zde se však může stát, že namrzne vnější povrch čoček. Nikdy na čočky nedýchejte a neotírejte je hadříkem. Přeneste dalekohled do tepla (možno i pod bundu) a nechte námrazu pomalu rozmrazit a vlhkost z čoček odpařit. Pokud to pak bude potřeba, můžete čočky vyčistit podle výše popsaného návodu – vždy ale v teple místnosti.
ULOŽENÍ DALEKOHLEDU:
Pokud dalekohled nepoužíváte, jeho poškození předejdete dodržováním těchto jednoduchých zásad:
- ukládejte dalekohled do brašny,
- brašnu s dalekohledem skladujte v suchém a bezprašném prostředí,
- používejte krytky na očnice,
- nenechávejte dalekohled dlouhý čas na přímém slunci.