Na kulíky hnědé přes Medard

  • neděle, 28 srpen 2016 08:59

Po dlouhé době zase vyrážím na klasický birdwatching. Na Chebsku se ukázali kulíci hnědí a tak se domlouváme s Vláďou, že tamější pole proklepneme také. Vyrážíme brzo ráno, zastavujeme se ještě pro Mirku Horákovou. Cestou se chceme stavět na jezeře Medard, kde oba pozorovali minulý týden potáplici severní. Obloha jako vymetená bez mráčků a slibuje předpovězený parní den. Však se sluníčko snaží už od rána.
Značky před Sokolovem nás varují o komplikaci při průjezdu, ale bohudík sjíždíme k jezeru Medard ještě dříve, než se do těchto komplikací dostáváme. Parkuju ve stínu jednoho místního domku a vytahujeme svoje náčiní. Tuhle chvilku miluju. Kontrola dalekohledů, aparátu, notes a tužky do brašničky, mobil, monokulár na stativ a vyrážíme mezi domky k jezeru. Ještě se nám ozývá telefonem Jarda Frouz, který se zde s námi má setkat, ale jede po vlastní ose. Dohání nás na kraji jezera, kde registrujeme prvního pisíka obecného a volavku popelavou.
Pomalu obcházíme jezero a hledáme potáplici, účel a cíl zastavení na Medardu. Jezero je veliké, vzniklo zatopením dvou lomů – Medard a Libík, který se pak spojil v jeden. Wikipedie píše, že se zde těžba zastavila v roce 2000. Od roku 2012 se těžba vrací do nedaleké obce Svatava, kde leží ještě asi milion tun uhlí. Těžké náklaďáky odvážející uhlí jezdí nedaleko nás, přestože je sobota. Dostáváme se hlouběji k jezeru a tak je i klid. Stavíme dalekohledy a pátráme po hladině. Počet roháčů půjde nad stovku. Pozorujeme rodinku roháčů, jak staří vozí na zádech mladé. O něco méně je lysek, asi 300metrů od nás se na vlnkách houpá 14 racků bělohlavých. Na hladině jsou malé vlnky, ale v dálce je hladina jako zrcadlo. Na protějším břehu Medarda létá rybák černý, který loví nad hladinou. Ozývá se krkavec velký. V dálce jsou na břehu vidět volavky popelavé a do dálky svítí dvě volavky bílé. Začíná nám být horko a tak pokračujeme. Děláme časté zastávky a hledáme potáplici severní. Na jedné zastávce se nám za zády vyletí samice krahujce a nad našimi hlavami zamíří nad jezero, kde je po chvíli pronásledována racky bělohlavými. Z pobřežní vegetace vylétávají skřivani polní,lindušky luční a konipasové bílí. Vylézáme na navezenou násypku a rozhlížíme se okolo. Zaregistrujeme kormorány velké, letící volavky. Zdá se, že vše je v horkém vzduchu zpomalenější. I tady je spousta lindušek a odhadujeme jejich počet na 30. Opatrně slézáme z navážky a pokračujeme v hledání potáplice. Zatím na nás čekají aspoň labutě velké. Dostáváme se k přítoku vody z Ohře do jezera. Voda se sem dostává umělým kanálem, který je dlouhý 2000m a přivádí vody z Ohře. Kanál je víc jak tři metry široký a tak musíme udělat vynucenou zacházku asi 300m, abychom se zase mohli vrátit k hladině a pokračovat v hledání.
Je okolo desáté hodiny a už slunce opravdu praží, nikde žádný stín, že já nesbírám pivní tácky nebo známky!! Asi začnu! Vzhledem k tomu, že udržujeme pomalé tempo, nohy zatím drží. Na břehu se ukazuje bramborníček hnědý. Dostáváme se do úseku s bahňáky, volá mi Libor a tak prošvihnu dvě bekasiny obecné. Nevadí, viděli jsme je ještě několikrát. Procházíme nízkým porostem, ale mimo pisíků a bekasin žádné další bahňáky nevidíme. Vrátíme se na cestu a pokračujeme. Na chvíli nás zaujmou rybky, které vyskočí a skáčou po hladině, jako když jsme kdysi placáky házeli žabky o hladinu, až zapadnou do rákosí. Honí je nějaký predátor??
S Vláďou vedeme příjemnou konverzaci a očkem sledujeme hladinu. Zastaví nás zavolání Mirky a Jardy. Přešli jsme kulíka písečného. Pták se nebojí a opravdu asi 3metry od nás hledá potravu a nás nebere vůbec na vědomí. Fotografujeme o sto šest, pro mne je to letošní nový druh. I s mýma nohama se blížím ke „dvoustovce“ a to jsem ¾ času do dnešního dne proležel. Pomalu postupujeme dál, Jarda nachází bělořita šedého, o kterého si říkal už na začátku jezera. Docházíme k betonovým ostrůvkům. Tady se budeme otáčet a mířit zpět. Prohlížíme zátoku, která přes ostrůvky nebyla vidět, ale potáplice nikde. Bereme za vděk víc jak 20ti hlavé hejno poláků velkých, nedaleko jsou chocholačky a 3 kachny divoké. Po část cesty sledujeme zajímavé hejno 6ti ptáků. Pro velkou vzdálenost nešlo určit, jestli jde o racky malé, nebo rybáky černé. Až tady se k nám přiblížili a určujeme racky malé. Na ostrůvku jsou straky a na kovovém kříži, který trčí z vody, sedí kormorán velký. Mezi ostrovy se proplete jako diamant lednáček říční, zazpívají konopky obecné a přeletí strnad obecný. Vzduch se tetelí horkem a jen vlaštovky a jiřičky prokazují aktivitu. My se vracíme. Na zpáteční cestě nás Jarda upozorňuje na vzácná sarančata blanokřídlé, které nám vyskakují z pod nohou. Dále ještě najde saranče modrokřídlé. Na zpáteční cestu volíme rychlejší tempo. Kulík písečný je na svém místě. Nad remízkem na břehu přeletí včelojed lesní, na kterého nás upozorní Mirka. Je poledne a začínáme potkávat první lidi, kteří míří k vodě na koupání. Docela jim závidím, na chalupě by mě čekal velký bazén s příjemnou vodou -)) Delší zastávku na zpáteční cestě způsobí vodouš tmavý, který je asi 15m od nás v pozici „vycpaného“ ptáka – prostě se ani nehne, i když jdeme k němu blíž. Fotografie se daří.
K autům dorážíme patřičně unavení a žízniví, tak zásoby tekutin „vemou“ za své. Nacpeme věci do auta, které je kupodivu chladné, jak stálo ve stínu. Však ho slunce za pár minut cesty rozpálí. Rychlá porada a míříme za Jardou. Cíl – Chebské letiště a kulíci. Proplétáme se Sokolovem a brzo najíždíme na dálnici, tak jsme v Chebu „cobydup“. Vyjíždíme za Cheb na Dřevnici, kde se ukázali kulíci hnědí. Vycházíme z auta a dostáváme facku od horka, které panuje venku. Stavíme stativáky na kraj pole a začínáme „lustraci“. Na větší zoom není v monokulárech pomalu nic vidět, jak se horkem chvěje vzduch, zkoušíme druhé pole. Pokud tu kulíci jsou, sedí nečinně a pokud nám je nezvedne dravec, asi není šance je najít. Přejíždíme k blízké pískovně. Dole pod námi jsou dvě jezírka s kachnami a lyskami, mezi kopci písku se proplétají dva pochopové a za pískovnou na poli vidím asi 6 kání. Vracíme se na letiště auty, jen Vláďa jde pěšky přes pole, jestli nezvedne kulíky. My se vracíme k Chebu a zabočujeme na letiště. Tam probíhají nějaké modelářské závody a tak zabočujeme k silážní jámě. Je horko jako v Egyptě. Prohlížíme pole a opět nic. V dálce vidíme Vláďu a tak pomalu míříme k němu. Sejdeme se v půlce rozlehlého pole, nikde ani stín. Rozesmála nás Mirka, která utrousila poznámku, co by si o nás mysleli „neptáčkaři“, kdyby vprostřed pole viděli v tom horku 4lidi, kteří vláčí na zádech monokuláry. Ostatně humor nás neopouští celou cestu, když máme sebou Vláďu. Vracíme se k autům. Ještě zajedeme na Okrouhlou, ale i tady dravci tráví čas ve stínu a tak mimo luňáka červeného a poštolky nikde nic. Jarda se od nás odpojí a jede domů. My míříme do Chebu, kde v Tescu dáme pozdní oběd. Ještě se domlouváme na jedné cestě na Skalku, ale už ze silnice vidíme, že je plná vody, tak jedeme přímo na Ameriku. Pozorovatelna je v klidné části a tak míříme tam. Hráz a okolí je plné koupajících lidí. Tady je klid, dva pochopové nad ostrůvkem, labutě a kormoráni, lysky a kachny divoké. Vše je v tomto horku líné. Vracíme se do Chebu a Vláďu s Mirkou vysazuju na nádraží, já si hledám nějaké mluvené slovo, na sedačku dávám studené pití a do držáku kelímek s kávou. Navigace mi ukazuje, že domů pojedu 2 hodiny. Každopádně, stálo to za to! Po dlouhé době jsem zase byl venku.

Naposledy změněno pondělí, 09 leden 2017 07:42

Galerie Obrázků

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte
Vláďa Teplý

Vláďa Teplý

Robert

Robert "Dodin" Doležal

Jirka Šafránek

Jirka Šafránek

Honza Haber

Honza Haber

Jarda Vaněk

Jarda Vaněk

Laďa Jasso

Laďa Jasso

František Kopecký

František Kopecký

Petr Suvorov

Petr Suvorov

Libor Schröpfer

Libor Schröpfer

Renata Hasilová

Renata Hasilová

Michal Staněk

Michal Staněk

Richard Stehlík

Richard Stehlík

birdfoto birdwatching.cz legendy rockpalace birdwatching.cz holik birdwatching supra b irdwatching soucek birdwatching
birdwatcher biřrdwatching2018 hasilova birdwatching 2018
hok birdwatching jarda vanek logo birdtelemetry birdwatching 2018 vebr foto birdwatching
    ak havlena birdwatching 2018      

TOP seznamy - celkem registrováno 95 uživatelů

ČR Life List WP Life List ČR Year List 2021 WP Year List 2021 Poslední přírůstky
302 Jaroslav Vaněk 369 Vláďa Teplý 232 Jirka Rohlena 233 Jaroslav Vaněk 18.11.2021 Jestřáb lesní Luboš Klikar
291 Birdwatching.cz 340 Jaroslav Vaněk 231 Jaroslav Vaněk 232 Jirka Rohlena 18.11.2021 Husa běločelá Luboš Klikar
276 Jirka Rohlena 325 Birdwatching.cz 215 Pavel Mezulián 215 Pavel Mezulián 18.11.2021 Konopka žlutozobá Jaroslav Vaněk
273 Vláďa Teplý 303 Jan Veber 178 Markéta Večeřová 194 Markéta Večeřová 18.11.2021 Polák kaholka Jaroslav Vaněk
267 Michal Staněk 286 Renata Hasilová 170 Michal Staněk 171 Michal Staněk 18.11.2021 Sněhule severní Jaroslav Vaněk
266 Pavel Mezulián 281 Jirka Rohlena 168 Birdwatching.cz 168 Birdwatching.cz 13.11.2021 Chaluha velká Pavel Mezulián
252 Renata Hasilová 281 Michal Staněk 156 Vratislav Ježek 156 Vratislav Ježek 13.11.2021 Potáplice malá Pavel Mezulián
246 Blancherose 266 Pavel Mezulián 150 Vláďa Teplý 150 Vláďa Teplý 11.11.2021 Potáplice malá Birdwatching.cz
219 Vladimír Toman 264 Ondřej Beneš 143 Luboš Klikar 150 Blancherose 11.11.2021 Konopka žlutozobá Jirka Rohlena
206 Ondřej Beneš 247 Blancherose 139 Michal Hlaváč 144 Luboš Klikar 10.11.2021 Sněhule severní Jirka Rohlena
203 Vratislav Ježek 239 Martin Horyna 137 Blancherose 139 Michal Hlaváč 10.11.2021 Chaluha velká Birdwatching.cz
202 Markéta Večeřová 230 Markéta Večeřová 136 Renata Hasilová 136 Renata Hasilová 04.11.2021 Potáplice malá Jirka Rohlena
201 Michal Hlaváč 220 Vratislav Ježek 96 Zdeněk Švajda 96 Zdeněk Švajda 04.11.2021 Potápka žlutorohá Jirka Rohlena
200 Ilona Jurečková 219 Vladimír Toman 93 Jirka Sochor 93 Jirka Sochor 02.11.2021 Husice rezavá Pavel Mezulián
193 Martin Horyna 202 Michal Hlaváč 84 Jindřich 84 Jindřich 02.11.2021 Berneška tmavá Pavel Mezulián
187 Miroslav Horák 200 Ilona Jurečková 75 Miroslav Horák 75 Miroslav Horák 31.10.2021 Skorec vodní Michal Hlaváč
149 Jaromír Žebrák 189 Jiří Šantavý 74 Josef Trojan 74 Josef Trojan 31.10.2021 Káně rousná Michal Hlaváč
145 Jiří Šantavý 187 Miroslav Horák 26.10.2021 Ústřičník velký Jaroslav Vaněk
140 Lukáš Novotný 149 Jaromír Žebrák 26.10.2021 Břehouš rudý Pavel Mezulián
107 David Kuba 148 Martin Sochor 26.10.2021 Kulík bledý Pavel Mezulián
90 Radomír Zdarsa 140 Lukáš Novotný 26.10.2021 Ústřičník velký Pavel Mezulián
87 Josef Trojan 108 David Kuba 23.10.2021 Sýkořice vousatá Jirka Rohlena
48 Lenka Marianna 90 Radomír Zdarsa 23.10.2021 Turpan černý Jirka Rohlena
35 Iveta Doleželová 87 Josef Trojan 18.10.2021 Sýkořice vousatá Jaroslav Vaněk
16 Tereza Froňková 49 Lenka Marianna 18.10.2021 Kulík bledý Jaroslav Vaněk
11 Lenka Hodačová 35 Iveta Doleželová 18.10.2021 Kachnička mandarinská Jaroslav Vaněk
1 Martin Vašíček 16 Tereza Froňková 17.10.2021 Strakapoud prostřední Luboš Klikar
11 Lenka Hodačová 16.10.2021 Sýkora uhelníček Luboš Klikar
6 Daniel Horálek 08.10.2021 Jespák obecný Markéta Večeřová
1 Pepa z Mrákova 03.10.2021 Kulík bledý Jirka Rohlena