Pozorování kulíků hnědých (Charadrius morinellus) na Chebsku v srpnu 2017

Kulík hnědý je krásný druh bahňáka, hnízdící hlavně v severské tundře, ale také v některých pohořích ve střední Evropě (Alpy, výjimečně i Krkonoše nebo Jeseníky u nás). Pozorování tohoto nádherného bahňáka u nás jsou raritní, i když je třeba přiznat, že protahuje naším územím pravidelně. Na rozdíl od ostatních bahňáků však nevyhledává okraje rybníků s jejich bahnitými břehy, ale velmi rád usedá po dlouhých nočních přesunech na uvláčená nebo usmýkaná pole, méně často pak na strniště. Hlavním atributem těchto ploch musí být velmi dobrý rozhled po krajině, stejně tak, jak je tomu na hnízdištích. Zde je velmi obtížně rozpoznatelný, zejména pokud jsou pole velká několik hektarů nebo dokonce více.

IMG 2154
Jedním z míst, kde jsou občas hlášena pozorování tohoto druhu, je Chebsko, zejména pole v okolí Jesenické přehrady. Již v loňském roce se malá skupinka českých a bavorských ornitologů pokoušela koncem srpna tyto tajemné ptáky najít, ale bez kladného výsledku. Toto nás ale neodradilo a v neděli 27. 8. 2017 byl podniknut další pokus kulíky hnědé najít. Akce se zúčastnili: L. Schröpfer, M. Maxa, M. Liška, O. Bušek, A. Jelínek, K. Zier, N. Philipp a W. Schön. Sraz byl v 8.30 h u benzinové stanice ONO u Jesenické přehrady u Chebu. Hned první zastávka na poli u pískovny u obce Dřenice byla úspěšná. Pozorovali jsme ještě trochu v ranním oparu celkem 6 kulíků hnědých!! Dva ptáci byli staří s tmavými břichy a rezavou hrudí, zbytek tj. další 4 ptáci pak byli ptáci letošní s nevýrazným hnědým zbarvením, ale už s charakteristickým světlým pruhem přes prsa. Mohla to být i rodinka, i když kulíci hnědí snáší pouze tři vajíčka. Ptáci byli v neustálém pohybu, sbírali potravu a přebíhali, přitom se místy umně schovávali za terénními nerovnostmi.

IMG 2161

Po zhruba třičtvrtěhodinovém pozorování jsme popojeli na další místa potenciálního výskytu. Viděli jsme mnoho dalších zajímavých druhů: sokol stěhovavý, luňák červený i hnědý, orlovec říční, vodouš tmavý, jeřáb popelavý, bělořit šedý. Kulíky hnědé už ale žádné. Přestože jsme kolem poledne pozorování přerušili, tak jsme odjížděli domů s pocitem opravdu něčeho výjimečného. Všem bychom přáli, aby se s tímto tajemným bahňákem mohli někdy v budoucnu setkat. Fakt to za to stojí...

IMG 2163
Text: L. Schröpfer
Snímky: M. Maxa, L. Schröpfer

 

BIRDWATCHING.CZ

Po vyplnění údajů vám bude zřízen ZDARMA účet pro přístup do naší databáze ptáků ČR včetně návodu a můžete si svá pozorování evidovat elektronicky a online. V případě dotazů nás kontaktujte.


Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

 

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites
Vláďa Teplý

Vláďa Teplý

Robert

Robert "Dodin" Doležal

Jirka Šafránek

Jirka Šafránek

Honza Haber

Honza Haber

Jarda Vaněk

Jarda Vaněk

Laďa Jasso

Laďa Jasso

František Kopecký

František Kopecký

Petr Suvorov

Petr Suvorov

Libor Schröpfer

Libor Schröpfer

birdfoto2018  herman2018  music sklep  supora2018  zahrada2018 
birdwatcher2018  hok2018  jarda vanek logo  koura2018  veber2017 
soucek2018  ak2018  rockpalace2018  rukaviceholik2018  birdtelemetry