V rámci nového projektu na našem webu www.birdwatching.cz nabízíme ZDARMA všem, kteří ještě tuto evidenci nepoužívají, elektronický systém vedení svých životních a ročních birdlistů v rámci naší databáze, jenž je určena jak amatérským pozorovatelům, tak i aktivním birdwatcherům, kteří mají rádi přehled. Přístup 24 hodin denně, 356 dní v roce, přednastavený seznam ptáků vyskytujících se v ČR (stačí pouze zaškrtávat a uložit, žádné složité psaní a „datlování“). Vstupovat do databáze je možné přímo v terénu i z pohodlí domova a aktualizace je provedena ihned a vy máte neustálý přehled o svých aktivitách. Stačí k tomu chytrý telefon s internetem a doma jakýkoliv počítač s připojením. Jednoduchá obsluha na základě klikání, snadný přehled a doplňování seznamu, automatické překlopení do dalšího roku archivace vašich starých dat, automatické datum zápisu, automatické sčítání druhů. Nikdo do vašeho birdlistu nemůže zasahovat a jedinou cenzurou je vaše svědomí. Všechna vaše pozorování zpětně jsou automaticky archivována a uchována, přesunem 1.1. v následujícím roce naskočí automaticky čistý birdlist a vaše starší, ale i záznamy ostatních vyvoláte v bočním menu - tlačítko Birdlist a v konkrétním birdlistu stačí nastavit rok, který vás zajímá. jste li nová zájemce, v dolní části webu najdete možnost zřízení vaše učtu, kde si vyplníte své údaje, do 24 hodin ověříme váš účet a
Neobvykle zbarvená sýkora, kterou loni pozoroval ochránce přírody Adin Vyhlídka, se letos opět vrátila do Přerova. V neděli 17. ledna ji na svém krmítku objevila Jarmila Kačírková, členka Moravského ornitologického spolku.Modřinka má vzácnou pigmentovou vadu – melanismus. V jejím zbarvení chybí bílá a žlutá barva a naopak převládá černá a šedá. Melanismus je zjednodušeně řečeno opak albinismu. U albínů převažuje bílé zbarvení, u melanistů naopak převažuje černé zbarvení. Melanismus je mnohem vzácnější než albinismus a objevuje se výjimečně u plazů, savců i ptáků.Melanistická modřinka se na krmítku zdržovala pouze krátce,…
15.1.2021 je dalším dnem vhodným na birding. Mám jednání ohledně webu v Roudnici nad Labem a tak využívám situace a spojuju příjemné s užitečným. Vyrážím před schůzkou na jezero Milada, lepší počasí jsem si ani nemohl vybrat, chumelenice, viditelnost na pár metrů, mráz... si říkám po cestě. Počasí se ale moudří každým ujetým kilometrem a příjezdem k Miladě přestává padat sníh, utichá vítr, viditelnost je víc, než dostatečná. Už po cestě jsem koukal na velké počty kání, které seděly na zasněžených polích, nebo na stromech podél silnice, stejně tak jako…
Vzhledem k těžko předvídatelným a často se měnícím podmínkám pro pořádání akcí budeme pořádat ornitologické exkurze i pro malé skupiny zájemců. Maximální počet účastníků bude vždy v souladu s aktuálním nařízení (omezením) vlády. Zájemci o ornitologickou exkurzi si mohou po dohodě s vedoucím exkurze určit lokalitu i datum exkurze. Případně stanovit druhy, které by chtěli vidět. Máte-li zájem o malou ornitologickou exkurzi, kontaktujte Jiřího Šafránka na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Doufám, že rok 2021 bude pro mne na ptáky štědřejší, než rok předešlý. Každopádně 9.1. vyrážím na svůj první letošní větší birdwatching s Vláďou. Dnešní plánovaný cílený druh je zedníček skalní v Merklíně a na Mosteckém jezeru potáplice severní.Ráno se nasoukám do promrzlého auta po dlouhé době a chystám se za ptáky někam dál. Stálé odkládání protézy kolena se již táhne od března, a jak to vypadá, operace opět v nedohlednu. Jsem zvědavý na zkratku Toužim – pražská silnice na Vary, ta vede prdelkami, hlubokými hvozdy a je to samá…
Na první pohled vypadají jako živí. Chce se až tlesknout, aby se vznesli a zakroužili člověku nad hlavou. Jenže zdání klame. Ptáci z dílny Marty Vrabcové ze Šimonovic u Liberce jsou z ovčí vlny, takže ani při sebehlasitějším zvuku neodletí. Jsou ale tak dokonale provedení z ovčího rouna, že se nechce věřit, že jde jen o modely. Marta Vrabcová se specializuje na věrné kopie opeřenců ať už z našich luhů a hájů, nebo z daleké ciziny. Všechno v odpovídající životní velikosti. Vytvořit ovšem umí i ptáky, kteří už dávno vyhynuli…
Největší škody z chráněných živočichů způsobuje kormorán. Resorty a poslanci se přetahují, kdo má za ptáka platit. Od ledna do srpna proplatil stát rybářům, zemědělcům či vlastníkům lesů 75 milionů korun na náhradách za škodu, kterou na jejich majetku způsobili chránění živočichové. Za celý loňský rok to přitom bylo 68 milionů korun, nehledě třeba na rok 2016, kdy dovádění medvěda, vlka, rysa a spol. přišlo erár jen na 20 milionů. Z dat ministerstva financí je tedy patrné, že řádění ohrožených druhů nabývá na intenzitě. Zároveň se však ukazuje, že výše…
Žijí rychle, krátce a riskují. Proto hrozí, že zejména pro migrující ptáky může být měnící se klima fatální. Kvůli kratší délce života se hůř přizpůsobují. Zjistili to experti z univerzity v anglickém Exeteru, kteří studovali na 1 300 druhů savců a ptáků. Výsledky zveřejnili v odborném v časopise Nature Comunications. Britští vědci především zjistili, že ti, kteří migrují, většinou rostou rychleji, mají dříve potomky a umírají mladší. Tato zjištění by mohla pomoci vysvětlit, proč mnoho druhů ubývá: například z prostého důvodu, že si nemohou dovolit odložit početí mláďat při špatných…
Zima je tady a tak je nejvyšší čas na přípravu krmítek. Ptáci nejsou na krmítkách životně závislí, ale rádi si přilepší potravou ze snadno dostupného zdroje. Ale pokud nastanou kruté mrazy s větrem a námrazou, může potrava z krmítek zachránit i život drobným opeřencům.Nejvhodnější potravou pro zimní přikrmování ptáků jsou podle odborníků z Moravského ornitologického spolku semínka slunečnice a drcené vlašské ořechy. V menší míře, jako doplněk, je možné přidat semena máku, řepky, prosa, loupaného ovsa a pšenice. Pokud některá semena v krmítku zůstávají bez povšimnutí a ptáci je tam…
Olomoucký kraj se postavil proti realizaci kanálu Dunaj – Odra – Labe. Na odmítavém stanovisku se během svého posledního jednání dohodli krajští radní. Obávají se, že by nová plavební cesta mohla region výrazně poškodit. „Taková stavba by napáchala významné škody v krajině a na životním prostředí. Dalším důležitým argumentem proti její realizaci je také to, že v podstatě nemá funkční a ekonomické opodstatnění,“ vysvětlil postoj Olomouckého kraje jeho hejtman Josef Suchánek. Proti obří stavbě se už vloni postavila řada obcí. Kraj společně s nimi požaduje, aby se přípravy na realizaci…
Dovolili jsme si sdílet stránky pana Karla Popracha, který se věnuje telemetrii motáka lužního. Tento článek zcela jistě stojí za přečtení a shlédnutí map, jak se motáci pohybovali. Článek o GSM telemetrii motáka lužního najdete ZDE
Číst 5363 krát
Přihlášení a registrace nového uživatele
Seznamy
Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.