„Birding je lov bez zabíjení, hon bez obětí, sběr bez zaplňování vlastního domu“ - Mark Obmascik, autor knihy The Big Year
Najezdíme často stovky kilometrů, abychom viděli další nový druh. odnášíme si nadšení, radost, zážitky, ale i zklamání, pokud naše cesta byla zbytečná, ale příště vyrážíme znovu
Začít můžete v každém věku, podle svých možností, času...stojí to za to!
Evidence vašich pozorování
máte rádi přehled a pořádek ve svých pozorování? Elektronickou evidenci budete mít vždy po ruce
Rychlé, snadné a přehledné vedení vašich pozorování Záznamy životní i roční jak u nás, tak ve světě
Jednoduchá administrace, zpětná archivace vašich záznamů, účty si vedete sami, vše bez jakýkoliv poplatků, vše ZDARMA
Přemýšlíte o dalekohledu?
kvalitní dalekohled je pro každého z nás nepostradatelným pomocníkem pro pozorování
Jak a podle čeho se při výběru řídit? Na co dávat pozor? Snadno vše zjistíte pomocí jednoduchého testu. Koukněte na naše rady a tipy
Věříme, že vám naše rady a tipy mohou být užitečné a pomohou při nákupu
Také se vám pletou?
pletou se vám lindušky, strnadi a jiné druhy? Nemáte jistotu při určování, znáte hlavní poznávací znaky?
praktické rady od českých i zahraničních birdwatcherů. Klíče k identifikaci, důležité poznávací znaky, zvýrazněné rozdíly
Nazvali jsme náš "seriál" JAK NA NĚ a určitě stojí za vaší pozornost
Články a knihy, které v češtině jinde nenajdete
knižní bestselery The Big Day, The Biggest Twitch to nejlepší z BirdWatch, BirdWatching, rozhovory
prožijte bláznivou honbu s Al Levantinem, Komitem za ptáky po kontinentech podívejte se s Alanem a Ruth do deštných pralesů a pouští při jejich Biggest Twitch
Praktické překlady zajímavých článků a návodů, které vám umožní lepší orientaci v ptačím světě
Po dlouhé době vyrážíme „ptáčkařit“ na celý den. Sraz máme v Mostě (forever) na půl deváté. Zajetý obvyklý ranní rituál, plnění termosek – čaj – káva, proviant na celý den (má parádní hliníková krabice na jídlo je Vláďou hanlivě nazvána mikrovlnkou!!) a s koloběžkou a výstrojí se sypu v šest do aut. Ještě že jsem jen s časovým náskokem. Vyrážím směr Plzeň, Plasy, Kralovice a ouvej, směr na Jesenice je neprůjezdný a tak mě objížďka vede přes Rakovník. Kontroluju na navigaci čas, vypadá to, že přijedu asi s desetiminutovým mankem.…
Vzhledem k emailům a telefonátům, které jste nám psali a volali mnozí z vás zjistili. že naše stránky www.birdwatching.cz se dostaly tuto sobotu do vysílání České televize. V úterý se nám ozvala Česká televize s tím, že by měla zájem pro pořad TamTam udělat kratičkou reportáž o webu, na který scénarista narazil, když hledal nějaké tipy. TamTam je vysílán na Dečku a upozorňuje na zajímavé weby, aplikace, výstavy....Děkujeme Renatě Hasilové za poskytnuté fotografie. Reportáž si zpracovala redakce sama podle svého, ale i tak nás zájem televize víc než potěšil, i když…
Koncem března se na střední Moravě objevili první čápi bílý. Letos přiletěl první čáp do Holešova (KM) a to 12. března. Druhý čáp se objevil 23. března v Dřevohosticích (PR) a třetí 24. března v Želatovicích (PR). Následoval přílet čápů 25. března v Bohuslavicích (PV) a ve Kvasicích (KM). O den později 26. března přiletěl do obcí: Soběchleby (PR), Prostějov – Krasice (PV) a Radslavice (PR). Do sledování příletu čápů bílých se muže zapojit i veřejnost a to webu ČSO ZDE. Ornitologové uvítají informace nejen o příletu prvního čápa na hnízdo, ale i kdy…
Sam Viles referuje o tom, že v regionu během rušného měsíce zabodovalo Finsko s velkým počtem racků velkozobých, kteří se nacházeli na různých místech Skandinávie a o přílivu gallinuly na Kanárské ostrovy. Racek kamčatský, desátý pro region a druhý pro Finsko, byl oblíbený v Kuusankoski od 23. - 25. Dánský druhý jeřáb kanadský, který byl vyfotografován 2. ve Vordingborgu, byl příčinou pozdvižení na začátku roku. Ukázalo se, že jde o rychle se přemísťujícího ptáka, naposledy hlášeného 31., jak míří na jihozápad nad Liseleje. Příběh tím nekončil – výstřižek ve švédských novinách…
Konečně jsme "dotáhli" cestovní deník vítězné trojce a to Mårtenu Wikströmovi, Eriku Raskovi a Claesu Wikströmovi, kteří v roce 2017 pokořili rekord ve WP s hodnotou 761... Po dokončení překladu knihy Big Year, od Marka Obmascika, ve které popisuje šílenství US „ptačích pozorovatelů“, při kterém létají desetitisíce dolarů a tisíce mil napříč kontinentem, aby si mohli připsat nový ptačí druh v bláznivé soutěži s názvem Big Year. (Vzpomínám na úryvek filmu Nadějný rok, kdy v jedné pasáži zazní...jen Američané můžou z pozorování ptáků udělat soutěž). Zajímalo nás, jak vypadá Big…
V zahrádkách již kvetou sněženky, bledule a šafrány. A z teplých krajin se k nám vracejí i první ptáci – skřivani polní i lesní, špačci obecní, konipasi bílí, čejky chocholaté, drozdi zpěvní a holubi hřivnáči.První letošní skřivani se objevili již v polovině února, ale šlo pouze o několik jednotlivců. Špačci se objevili koncem února, tak jako čejky chocholaté a konipasi bílý. Tyto první otužilce nyní již následují větší hejna špačků a čejek chocholatých. S čejkami přilétají i kulíci zlatí, kteří budou pokračovat dál až na sever Evropy, kde hnízdí. Nyní…
ČÁST ČTVRTÁ Zpátky napříč louží, 13. – 16. dubna, Texas: Část první (Ruht) Na světě bylo jenom jedno místo, kde bylo potřeba být v dubnu a během doby The Biggest Twitch, a tím místem bylo jižní pobřeží Texasu. Nejenom, že to bylo skvělé místo k rozšíření našeho seznamu a dohnání starých restů, ale také místo k setkání s oblíbenými lidmi a starými přáteli. No a tak jsme brzy letěli napříč Atlantikem. Proč je tahle oblast tak speciální? No, leží přímo uprostřed migrační trasy ptáků, kteří směřují na sever ke svým…
26. března – 12. dubna, Španělsko (Alan) Po přespání v letištním hotelu blízko letiště Gatwick v Londýně, jsme byli brzy zpět v letadle, letěli jsme poměrně krátkou vzdálenost do Madridu ve Španělsku. Oba jsme se opravdu těšili na tuhle zajížďku, protože oba milujeme Španělsko. Ruth tam krátce pracovala pro organizaci Zachraňte děti a já jsem tam už mnohokrát pozoroval. Shodli jsme se na tom, že si to zde užijeme po svém a tak vzhledem k tomu, že jsme krajinu znali opravdu dobře, jsme se rozhodli pozorovat bez průvodců. Po prudkém…
3. DÍL - Evropské jaro17. - 18. březen, UK (Ruth) Letištní rozvrh znamenal, že jsme se často vraceli na Manchesterské letiště předtím, než jsme vyrazili na další cestu s čerstvou kupou letenek. Měli jsme kvůli tomu rychlou přestávku a možnost vyspat se ve vlastní posteli. Zabalit se nanovo a vzít si vybavení na další fázi. Někdy jsme dokonce měli trochu času na nějaké to pozorování. Tyhle zastávky byly obvykle krátké a velmi hektické. Museli jsme během pár hodin vidět spoustu lidí a zařídit spoustu věcí. Ale tentokrát to bylo ještě…
A tak ráno vyrážím na tchořovické letiště a Starý rybník, Teplota je pomalu na nule, ale krásně svítí už od rána. Projíždím letištěm, lovící poštolka obecná a letošní první káně rousná mi proplachtí před autem. Sněhobílý kořen ocasu svítí ještě na dálku, doufám, že se usadí někde na poli, sleduju jí dalekohledem, až mi mizí někde nad jezírky. Další lovící dravcem je orel mořský, který mi krouží nad hlavou ve velikém kruhu bez hnutí křídel.Na poli je přes 60 husí a po obloze přeletí jedna čejka chocholatá svým typickým „sekavým“…
Číst 5283 krát
Přihlášení a registrace nového uživatele
Seznamy
Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.